روش جراحی باز یا بسته بینی؟

شاید یکی از گیج کننده ترین مباحث برای فرد متقاضی جراحی بینی انتخاب نوع جراحی باز یا بسته بینی باشد.

جراحی باز یا بسته بینی به دو روش مختلف  جهت برداشتن موقت پوست و دسترسی به اسکلت زیرین ان اشاره دارد .

روش جراحی بسته بینی

در روش جراحی بسته بینی برش ها از داخل سوراخ های بینی داده میشود .هر چند این برش ها تقریبا نزدیک به نیمی از قوس داخل سوراخ ها را شامل میشود  اما هیچ قسمتی از برش ها از بیرون دیده نمیشود و اسکاری به جا نمیگذارد. از آنجا که در روش جراحی بسته بینی برش ها در سوراخ های دو طرف به هم متصل نمیشوند بالا زدن پوست بینی جهت انجام جراحی بسته بینی مشکل بوده و تمام مراحل جراحی بسته بینی بایستی از درون دریچه ای باریک با دید محدود انجام پذیرد .

از آنجا که دسترسی به اسکلت بینی در روش جراحی بسته بینی نیازمند کشش زیاد بر روی بافت بینی است اعوجاج  و تغییر شکل غضروف های بینی در حین کار اجتناب نا پذیر است.

روش جراحی باز بینی  

مقالات مرتبط

درمان وزوز گوش

بر خلاف روش بسته در روش جراحی باز بینی با برش بر روی کولوملا ( تیغه بین سوراخ ها ) برش های داخل سوراخ ها در سمت چپ و راست به هم متصل میشوند.

از این طریق پوست به سمت بالا باز میشود و دسترسی به تمام اسکلت بینی براحتی میسر است. در روش جراحی باز بینی علاوه بر دسترسی  تقریبا  کامل ، غضروف های بینی دچار اعوجاج  و جابجایی نشده و هر قسمت  از بینی به طور مجزا و در موقعیت طبیعی خود قابل ارزیابی است.

پس نقطه قوت روش جراحی باز بینی امکان دسترسی از طریق برش روی کولوملا است.

هر چند تعداد زیادی از عیوب بینی میتواند از طریق روش جراحی بسته بینی هم اصلاح شود اما ریسک بسیار کم  (اسکار ) برش کولوملا در حدی نیست که از امکانات پیش روی روش جراحی باز بینی مثل دقت  بالاتر، تکنیک های موثرتر،  و انعطاف پذیری بالای روش جراحی باز بینی گذشت.

هر چند برخی از جراحان بر روی جراحی بسته بینی بخصوص در موارد ساده تاکید دارند اما نمیتوانند تحولی را که روش باز در جراحی های مشکل و پیچیده همانند : شکاف لب – بینی ،  بینی کج و اصلاح عیوب بعد ازجراحی و عمل های مجدد  پدید اورده را انکار کند.

در حقیقت در حال حاضر بیشتر جراحان متبحر بینی در جهان تقبل هزینه جراحی باز بینی را به عنوان روش اصلی و انتخاب اول  خود برای موارد مشکل بینی ازهرگونه ای  و انجام موثرترین  تکنیک های بینی برگزیده اند.

برای آشنایی بیشتر با روش های عمل جراحی بینی روی لینک کلیک کنید.

نظرات بسته شده است.