روش های جراحی بینی، مزایا و معایب آنها

در جراحی زیبایی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می شود، بخشهای خاصی از بینی (استخوان، غضروف یا هردو) تغییر داده میشود تا هماهنگی بیشتر آن با سایر اجزای صورت برقرار شود. برای این کار می توان از برشهای جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) یا اینکه علاوه بر برشهای فوق، از برش کوچکی در دیواره بین سوراخهای بینی (کلوملا) استفاده کرد (رینوپلاستی باز) که در این صورت اجزای داخل بینی با دقت و جزئیات بیشتری قابل بررسی و تغییر است.

روش بسته قدمت بیشتری دارد و از سالهای دور که جراحی بینی‌ متداول شد روش تمامی‌ جراحان بود. به تدریج و از حدود ۵۰ سال پیش روش جراحی باز معرفی‌ شده و گروهی از جراحان به آن متمایل شدند.

انتخاب این روشها به سلیقه و تجربه جراح بستگی دارد، گرچه در پاره ای از موارد اکثر آنها روش باز را ترجیح میدهند. در بینی‌‌های مشکل با مسائل پیچیده همچون بینیهای پیچ خورده و یا با عدم تقارن شدید یا بیماران با ناهنجاری ‌های مادر زادی مثل لب شکری روش باز ارجح است.
در جراحی بسته تمام برش‌ها در داخل بینی‌ است ولی‌ در نوع باز یک برش هم در دیواره بین دو سوراخ بینی‌ که اصطلاحا به آن " کالوملا " گفته میشود میدهند. البته نباید برش هایی‌ را که در کنار پره ها برای کوچک کردن سوراخ های بینی‌ انجام می شود با روش باز اشتباه گرفت، چون برای اصلاح سوراخهای بینی در هر دو روش این برش ها داده میشود.

مزایای روش بسته جراحی بینی

۱-  برش پوستی‌ در ناحیه کلوملا را ندارد.
۲- زمان عمل کوتاه تر است.
۳- تورم بعد از عمل کمتر است.

مزایای روش باز جراحی بینی

۱- دید بهتر جراح عمل بینی
۲- توانایی برای انجام عمل در بینی‌‌های مشکل
۳- سهولت در گذاشتن گرفت ‌های غضروفی و استخوانی یا پروتز ها
۴- قابلیت یادگیری آسان تر

معایب روش جراحی باز بینی

معایب روش باز یکی‌ برش پوستی‌ در ناحیه کالوملاست. البته در دست جراحان باتجربه پس از مدتی‌ محل این برش به سختی دیده می شود. اشکال دیگر آن تورم بیشتر است که گاهی بخصوص در بینی ‌‌های گوشتی تا یک سال هم باقی‌ می ماند ولی‌ اگر بیمار قبل از عمل کاملا توجیه شود این نیز مشکلی‌ ایجاد نمیکند.

جراح عمل بینی‌ باید کاملا با هر دو روش آشنا باشد. در حل حاضر من روش باز را در بیش از ۸۰% موارد به کار می‌بندم که در بیماران من نتیجه بسیار خوبی دارد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است