زخم های دهان

بیماری های دهان و دندان بسیار متنوع اند . از بیماری های شایع دهان «زخم های دهان» هستند که «آفت» (aphthous ulcers) و تبخال از سایر مواد شایع تر اند.

زخم های دهان، گوناگون و دارای علل بسیاری هستند که از جمله علل زخم های دهان عبارتند از ضربه فیزیکی یا شیمیایی. عفونت ناشی از میکروراگانیسم ها یا ویروس ها. بیماری ها یا مصرف داروها، بیماری های سرطانی و گاهی فرآیندهای غیر اختصاصی.

علائم

بعضی از زخم های دهان با احساس سوزش واضح در محلی که بعداً در آنجا زخم به وجود می آید علائم خود را آغاز می کنند و چند روز بعد برآمدگی یا لکه ای قرمز رنگ و به دنبال آن، زخم های باز دهان ایجاد می شود. زخم های دهان به شکل بیضی سفید یا زرد رنگ همراه با حاشیه ی قرمز ملتهب ظاهر می شوند. گاهی دایره یا هاله سفید رنگی در دور این زخم ها دیده می شود. منطقه خاکستری،سفید یا زرد واقع در داخل حاشیه قرمز رنگ زخم های دهان در اثر تشکیل لایه های فیبرین (پروتئینی که در لخته شدن خون نقش دارد به وجود می آید که اغلب بسیار دردناک هستند ممکن است با تورم دردناک غدد لنفاوی زیر فک همراه باشند که در این صورت می توان درد ناشی از زخم های دهان را با درد دندان اشتباه گرفت.

علل

فرآیندهای بسیاری می توانند منجر به ایجاد زخم های دهان در بافت های مختلف دهان شوند. در بعضی موارد علت این مشکل از واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن هستند. عواملی که به نظر می رسد موجب ایجاد زخم های دهانی می شوند عبارتند از: استرس، خستگی، گازگرفتن اتفاقی، تغییرات هورمونی، قاعدگی، کاهش وزن ناگهانی آلرژی های غذایی و کمبود ویتامین B12 ، آهن و اسید فولیک.

درمان زخم های دهان

درمان زخم های دهان با آنتی بیوتیک ها و استروییدها (کورتون ها) در موارد شدید مورد استفاده قرار می گیرد و باید فقط با نظرات پزشک انجام شود. در بعضی موارد زخم های دهان از بی حس کننده های موضعی، مثل لیدوکایین، در زخم های متعدد یا شدید دهان استفاده می شود کولین سالیسیلات که به شکل ژل موضعی و بدون نیاز به نسخه با نام Bnojela ساخته شده است، نوعی ضد درد موضعی است که به کاهش درد و التهاب همراه با زخم های دهان کمک می کند.

برای مطالعه " درمان آفت دهان " کلیک کنید .

منبع : کتاب بیماری های دهان،حلق،بینی،سینوس ها و حنجره

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است