زمان جا انداختن شکستگی بینی

تورم قابل ملاحظه بافت های نرم بینی و اطراف آن می تواند درمان مؤثر اولیه را محدود کند . بین ۵ تا ۱۰ روز پس از آسیب استخوان های بینی تا حدی جوش خورده و حرکت دادن آنها مشکل می شود . تثبیت استخوان معمولاً در عرض ۲ تا ۳ هفته در بیماران جوان و سالم ایجاد می شود . در کودکان ، تثبیت شکستگی بینی به زمان حدود ۴/۱ تا ۲/۱ بالغین نیاز دارد . جراح گوش و حلق و بینی باید زمانی را برای جا انداختن انتخاب کند که ارزیابی درستی قابل انجام است و استخوان ها هنوز متحرکند . جا انداختن به روش بسته باید بین روزهای ۳ تا ۷ در کودکان و ۵ تا ۱۰ روز در بالغین انجام شود . در بیمارانی که مقدار تورم خیلی کم است ، جا انداختن زودتر انجام می شود . هنگامیکه آسیب های قابل توجه دیگری وجود دارد ، جا انداختن شکستگی بینی اولویّت ندارد و می توان آن را به تأخیر انداخت .

نکاتی که لازم است بدانید:

۱٫ حدوداً تا سه هفته بعد از شکستگی جااندازی آن امکانپذیر است و بعد از این مدت ممکن است بینی شکسته در همان حالت جوش بخورد و برای اصلاح آن نیاز به جراحی پلاستیک بینی باشد.

۲٫ شکستگی بینی هرچه زودتر جا اندازی شود نتیجه آن بهتر است.

۳٫ در مواردی ممکن است ضربه وارده آنقدر شدید نباشد که باعث شکستگی شود اما باعث تجمع خون در زیر مخاط تیغه بینی شود و این امر باعث انسداد تنفسی از یک یا دو طرف بینی شود. چنانچه به این مشکل توجهی نشود باعث از بین رفتن غضروف تیغه بینی می شودو در نتیجه شکل ظاهری بینی اصطلاحا زین اسبی می شود. لذا چنانچه بعد از وارد آمدن ضربه به بینی شما، تنفس از یک یا هر دو سوراخ برای شما مشکل گشت، حتما بطور اورژانسی به پزشک خود مراجعه نمایید.

۴-بعد از جا انداختن شکستگی بینی معمولا احتیاج به تامپون بینی نیست مگر شرایط خاصی وجود داشته باشد.

۵-معمولا بعد از جا انداختن شکستگی بینی برای محافظت اسپلینت یا قالب گچ روی بینی قرار داده می شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است