زنگ زدن گوش چیست؟

آمبولانس از زیر پنجره ی اتاق اتان می گذرد و شما که تحمل شنیدن صدا را ندارید، فورا پنجره را می بندید.

اینکه شما می توانید از هر صدایی که برایتان خوشایند نیست به راحتی دوری کنید، نعمت بزرگی است، چون بعضی ها متاسفانه نمی توانند از صداهایی که در گوششان وجود دارد دوری کنند، چون صداها از داخل مغزشان است. گرفتن گوش ها کمکی به آنها نمی کند و اعصابشان همواره خرد است.

علل

زنگ زدن گوش که از داخل مغز به گوش می رسند، می توانند به اشکال مختلفی ظاهر شوند و توصیف آنها تنها برای افرادی که آن را تجربه کرده اند، امکان پذیر است.

این بیماری را به اسم "tinnitus" یا وزوز کردن یا زنگ زدن گوش می شناسیم و محققان سال هاست به دنبال آن هستند تا بفهمند به چه دلیل صداهای کوچکی که در دنیای اطراف ما وجود دارد، از لایه های ظریف گوش ما می گذرد و ما آنها را می شنویم؟

آنچه تحقیقات درباره ی زنگ زدن گوش نشان می دهد، حاکی از آن است که هزاران سلول مو که در گوش وجود دارند، گاهی اوقات صداهای خفیف محیط اطراف را دریافت کرده و به مغز انتقال می دهند و آنگاه است که شما آنها را می شنوید و این علت زنگ زدن گوش می باشد .

گاهی اوقات این سلول ها چنان آسیب دیده اند که شنیدن زنگ زدن گوش در تمام وقت یا بیشتر اوقات گسترش پیدا می کند و آن گاه است که این مشکل می تواند موجبات ناراحتی شدید شما را پدید آورد.

ادامه ی زنگ زدن گوش از سوی سلول های مو در سر باعث می شود تا مغز انسان این صداها را همیشگی فرض کند و همیشه در گوش شما وجود داشته باشد.

در کنار عامل فوق برای زنگ زدن گوش که می تواند سبب شنیدن صداهایی در گوش شما شود، عوامل دیگری همچون حساسیت به صداهای بلند، بالا یا پایین بودن فشار خون، تومور، دیابت ، مشکلات غده ی تیروئید ، یا حتی جراحات سر و گردن هستند که در این اتفاق موثرند.

زنگ زدن گوش همانطور که اکثر ما می دانیم خطر جدی را برای سلامتی ما به وجود نمی آورد، اما میلیون ها نفر در سراسر دنیا به این مشکل دچارند و بعضی ها تحمل خود را در مقابل این مشکل از دست می دهند.

 درمان زنگ زدن گوش

برای قابل تحمل کردن و درمان این مشکل چند راه به شما پیشنهاد می کنیم که می تواند موثر باشد:

- برای درمان از صداها دوری کنید:

افراد عادی برای شرکت در یک مسابقه ی پر صدا یا حتی کنسرت موسیقی مشکلی ندارند، اما شما که از وزوز کردن و زنگ زدن گوشتان در عذاب هستید، از این کار دوری کنید.

گوش دادن به هر نوع صدایی از طریق واکمن ها، هدفون ها یا هر وسیله ای که مستقیما وارد گوش شود، برایتان مضر است. این کار حتی برای آنان که از این مشکل رنج نمی برند، نیز ممکن است سبب شود تا در آینده به مشکلات سنگین شدن گوش یا حتی وزوز کردن و زنگ زدن گوش دچار شوند.

اکثر افرادی که در کارخانه های پر سر و صدا کار می کنند، در معرض خطر مشکلات شنوایی هستند و ممکن است سلول ها و بافت های موی سر یا گوش آنان نیز آسیب های جدی ببیند. پس تا آنجا که می توانید از صداهای بلند دوری کنید.

- فشار خونتان را کنترل کنید: گاهی اوقات زنگ زدن گوش ممکن است به خاطر بالا بودن فشار خون باشد. پس در این حالت این صداها را به عنوان زنگ خطری برای بالا رفتن فشار خونتان بدانید و فورا به پزشک مراجعه کنید.

- نمک نخورید: اگر از فشار خون بالا رنج می برید یا گوش هایتان زنگ می زند، خوردن نمک برایتان بسیار مضر است. برای درمان زنگ زدن گوش هر چه می توانید کمتر نمک بخورید و از غذاهایی که نمک زیادی دارند، مثل غذاهای حاضری، جدا دوری کنید.

- آسپرین نخورید: گاهی اوقات آسپرین باعث می شود روز بعد از خوردن آن گوشتان وزوز کند یا زنگ بزند. اگر به صورت مداوم آسپرین می خورید، ممکن است در خطر ابتلا به زنگ زدن گوش قرار بگیرید. خوردن آسپرین بچه برای افرادی که جهت مشکلات قلبی از آن استفاده می کنند، خطر کمتری دارد. برای جایگزینی آسپرین با داروی دیگر، با پزشک خود مشورت کنید.

- ورزش کنید: پیاده روی روزانه پس از مشورت با پزشک ممکن است برای درمان زنگ زدن گوش مفید باشد.

- استراحت کنید:خستگی بیش از حد، سرماخوردگی ها و آنفلوآنزا می توانند برایتان مشکل ساز شوند. خوب استراحت کنید تا وزوز و زنگ زدن گوشتان بیشتر نشود.

- آرام باشید: استرس به خاطر زنگ زدن گوش و صداهایی که در گوش می شنوید، برایتان مضر است . پس آرام باشید.

- صداهای جانبی را در کنار خود داشته باشید:  همیشه رادیو یا ضبط خود را با صدای کم در کنار خود روشن بگذارید. این صداها حتما از زنگ زدن گوش و آنچه در گوشتان ممکن است وجود داشته باشد، بهتر است.

برای مطالعه " درمان وزوز گوش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است