سردردهای ناشی از انحراف تیغه بینی

تیغهٌ بینی که به آن سپتوم بینی هم گفته میشود صفحۀ عمودی نازکی است که فضای داخلی بینی را به دو حفرۀ مجزای راست و چپ تقسیم می کند. این تیغه ،پشتیبان و ساپورت کنندۀ قسمتهای خارجی بینی بوده و وزن بینی را تحمل میکند و میتوان آنرا به عمود یک خیمه تشبیه کرد.نیمهٌ جلوئی این تیغه غضروفی و نیمهٌ بالایی آن استخوانی است . تیغه بینی در هر طرف توسط مخاط (پوست داخلی بینی ) پوشیده میشود. این مخاط عروق تغذیه کنندۀ تیغۀبینی را در بر دارد.خود غضروف فاقد عروق خونی است و سلولهای غضروف بینی از موادی که از عروق خونی مخاط تراوش میشود تغذیه می کنند.

تیغهٌ بینی نیز مثل سایر اجزای بدن تا پایان بلوغ همچنان رشد می کند و بر ابعادش افزوده می شود . چندین مرکز غضروف سازی و استخوان سازی در رشد هماهنگ تیغه بینی موثرند . بدیهی است اگر به هر دلیلی یکی یا چند تا از این مراکز عضروف سازی یا استخوان سازی کمتر و یا بیشتر از حد معمول رشد کنند ، تیغهٌ بینی ممکن است از خط وسط منحرف شده و در ناحیه ای به سمت راست یا چپ انحراف پیدا کند . این کجی معمولاً در قسمت داخلی بینی است و تاثیری بر روی شکل ظاهری بینی نمیگذارد .

یکی از علت های اصلی سردرد در افراد انحراف تیغه بینی است که در بعضی از افراد به جراحی نیاز دارد.

اکثر مردم سینوزیت را عامل اصلی سردردهای ناگهانی خود می دانند.در حالیکه سینوزیت حتی از نوع مزمن آن باعث بروز سردرد در افراد نمی شود و بیشتر مشکلات بینی می تواند زمینه سردردهای مزمن را در افراد فراهم سازد.

اگر انحراف تیغه بینی به حدی باشد که ناحیه انحرافی بینی با شاخک های بینی در تماس باشد آن نقطه تماس موجب سردرد می شود.

بعد از جراحی و برداشتن تیغه از روی شاخک بینی سردرد فرد بیمار نیز برطرف می شود.

ممکن است سردردهای میگرنی نیز با مشکلات بینی در ارتباط باشند

به این پست امتیاز دهید.
سردردهای ناشی از انحراف تیغه بینی
۴ از ۱ رای