سرطان حنجره

یکی از انواع سرطان است که در ناحیه گلو به وجود می آید و از بیمای های ناشایع محسوب می شودد. میزان ابتلا سرطان حنجره در مردها، ۴ برابر بیشتر از زن ها است و اغلب در بالای ۵۰ سالگی دیده می شود.

نکته: سرطان حنجره از نظر بافت شناسی انواع مختلفی دارد.

این بیماری در افراد سیگاری شایع تر است. احتمال بروز سرطان حنجره در الکلیک ها (به ویژه اگر سیگاری هم باشند)، افرادی که بعضی ویتامین ها و مواد معدنی را مصرف نمی کنند، افرادی که به مدت طولانی با بعضی مواد شیمیایی، بخارها و آلاینده ها در تماس هستند و افرادی که به مدت طولانی دچار بازگشت اسید از معده به مری بوده اند بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند.

علایم

خشونت صدا، اغلب اولین علامت سرطان حنجره است. چنان چه خشونت صدا بیش از ۲ تا ۴ هفته طول بکشد به پزشک مراجعه کنید. وجود برآمدگی در حلق، گلودرد در هنگام بلع، اشکال در تنفس، بزرگی غدد لنفاوی گردن در صورت انتشار به این غدد. در صورت گسترش سرطان حنجره به سایر نقاط بدن، علایم مختلف بسته به محل انتشار ایجاد می شود.

علل

هیچ‌کس علت دقیق به‌وجود آمدن سرطان حنجره را نمی‌داند. پزشکان به‌ندرت می‌توانند توضیح دهند که چرا یک فرد به این بیماری می‌شود ولی دیگری نمی‌شود. اما ما به یقین می‌دانیم که سرطان حنجره مسری نیست، یعنی از کسی به کسی سرایت نمی‌کند. کسانی که دارای عوامل خطرزای خاص هستند به نسبت دیگران بیش‌تر در معرض خطر ابتلا قرار دارند. عامل‌ خطرزا هر چیزی است که احتمال ابتلای فرد را به بیماری سرطان حنجره بیش‌تر می‌کند.

عوامل خطر

مطالعات، عوامل خطرزای زیر را در مورد ابتلا به این بیماری مشخص کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند:

سن: سرطان حنجره اکثر اوقات در افراد بالای ۵۵ سال اتفاق می‌افتد.

جنسیت: مرد‌ها چهار برابر بیش‌تر از زنان در خطر ابتلا به سرطان حنجره هستند.

استعمال دخانیات: سیگاری‌ها بسیار بیش‌تر از غیر سیگاری‌ها در معرض ابتلا هستند. خطر سرطان حنجره برای سیگاری‌هایی که الکل زیاد مصرف می‌کنند بیش‌تر است.

کسانی که کشیدن سیگار را ترک می‌کنند خطر ابتلا به سرطان حنجره و نیز سرطان ریه، دهان، لوزالمعده (پانکراس)، مثانه، و مری را بسیار در خود کاهش می‌دهند. همچنین ترک سیگار احتمال این را ‌که شخص مبتلا به سرطان حنجره دچار سرطان دومی در سر و یا ناحیۀ گردن شود کاهش می‌دهد. (بخشی از گروهی از سرطان‌ها به نام سرطان‌های سر و گردن است.)

الکل: آنها که الکل مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند بیش‌تر از غیر‌الکلی‌ها در معرض ابتلا به سرطان در ناحیۀ حنجره هستند. این خطر با میزان الکل مصرفی افزایش پیدا کند. اگر فرد علاوه بر الکل، دخانیات نیز مصرف کند، خطر ابتلا به سرطان حنجره نیز افزایش پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

پیشینۀ خانوادگی سرطان سر و گردن: تقریباً یک نفر از چهار نفری که یک بار دچار سرطان سر و گردن شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، برای بار دوم هم به سرطان سر و گردن اولیه دچار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

شغل: کارگرانی که در معرض بخار اسیدسولفوریک و یا نیکل هستند خطر ابتلا به سرطان ناحیۀ حنجره در آنها بیش‌تر است. همچنین، کار کردن با پنبه نسوز می‌تواند خطر ابتلا به بیماری سرطان حنجره را افزایش دهد. کارگرانی که با پنبه نسوز سروکار دارند بایستی از قوانین ایمنی و کار پیروی کنند تا مانع استنشاق رشته‌های پنبه نسوز شوند. دیگر مطالعات نشان می‌دهد داشتن ویروس‌های خاص و یا کمبود ویتامین A در رژیم غذایی احتمال خطر ابتلا به سرطان حنجره را افزایش می‌دهد. عامل خطرزای دیگر داشتن بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD (Gastroesophageal Reflux Disease است که باعث می‌شود اسید معده به داخل مری برگردد.

البته اکثر کسانی که دارای این عوامل خطرزا هستند مبتلا به سرطان حنجره نمی‌شوند. اگر نگران احتمال ابتلا به این بیماری هستید، بایستی نگرانی خود را با پزشک در میان بگذارید، او ممکن است شیوه‌هایی را برای کاهش خطر ابتلا به بیماری سرطان حنجره و برنامۀ مناسبی را برای انجام معاینات عمومی به شما توصیه کند.

تشخیص

تشخیص سرطان حنجره و مشاهده حلق با استفاده از آینه مخصوص و نور و یا با تلسکوپ کوچک و انعطاف پذیری موسوم به نازندوسکوپ (nasendoscope) به وسیله متخصص گوش و حلق و بینی. در صورت وجود ضایعه مشکوک در معاینه با آینه یا نازندوسکوپ باید نمونه برداری (بیوپسی) از آن تحت بیهوشی عمومی انجام شود. از CT اسکن یا MRI نیز برای تشخیص سرطان حنجره استفاده می شود.

درمان سرطان حنجره

- درمان با رادیوتراپی (در صورت کوچک بودن تومور و عدم گسترش سرطان حنجره به خارج حنجره)

- درمان جراحی سرطان حنجره در تومورهای بزرگتر،

- شیمی درمانی سرطان حنجره (گاهی همراه با رادیوتراپی و به عنوان درمان جایگزین جراحی و یا در صورت گسترش به نقاط دیگر بدن مورد استفاده قرار می گیرد).

- چنان چه سرطان حنجره در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان شود، احتمال علاج زیاد است و در صورت گسترش به سایر نواحی بدن این احتمال کاهش می یابد.

برای مطالعه کلیک کنید :

درمان التهاب حنجره

- درمان خروسک

- درمان پولیپ طناب صوتی

منبع : کتاب بیماری های دهان،حلق،بینی،سینوس ها و حنجره

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است