سرطان زبان

سرطان زبان ممکن است در قسمت دهانی زبان (دوسوم جلویی زبان، یعنی قسمتی که در هنگام بیرون آوردن آن از دهان دیده می شود) و یا در قسمت قاعده زبان (یک سوم پشتی زبان که بسیار نزدیک به حلق قرار دارد) به وجود آید. سرطان های زبان دو سوم جلویی زبان را سرطان دهانی (oral) و سرطان های یک سوم پشتی را سرطان «دهانی حلقی» (oropharyngeal) می نامند.

هرسال در آمریکا، حدود ۳۰ هزار نفر دچار سرطان زبان می‌شوند و از این تعداد حدود ۷ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند. البته خبر خوبی که برای غیرسیگاری‌ها داریم، این است که سه چهارم سرطان زبان در ارتباط با سیگار هستند. یعنی از هر چهار نفر که دچار این بیماری می‌شوند،‌ سه نفر آنها سیگاری بوده‌اند!

علایم

- وجود لکه قرمز یا سفید مقاوم بر روی زبان  .

- گلودرد مقاوم می تواند از نشانه های سرطان زبان باشد .

- وجود لکه دردناک و مقاوم بر روی زبان

- در صورت وجود سرطان زبان ، درد در هنگام بلع وجود دارد.

- احساس کرختی مقاوم زبان در صورت بروز سرطان زبان.

- خونریزی بدون توجیه زبان (که در اثر گازگرفتن و یا آسیب دیگر ایجاد نشده است.)

- به ندرت گوش درد در سرطان زبان بوجود می آید .

- توجه داشته باشید که علایم فوق ممکن است در اثر علل کم اهمیت دیگری نیز ایجاد شوند ولی در صورت وجود آنها باید به پزشک مراجعه شود.

عوامل خطر:  - تنباکو (کشیدن سیگار و پیپ). – مصرف الکل.

عوارض

بر اثر جذب سموم و بی غذایی و ناراحتی هایی که بیمار مبتلا به سرطان زبان دچار است فوق العاده لاغر می شود و قیافه اش بی رنگ می شود در این هنگام بیمار دچار سرطان زبان بواسطه ی برنکوپنومونی یا پاره شدن یکی از عروق و خونریزی شدید اگر به موقع نرسد تلف خواهد شد کانگلیونهای گردن هم سرطانی و زخمی می شود.

درمان سرطان زبان

- درمان سرطان زبان به اندازه گسترش یا عدم گسترش آن به غدد لنفاوی گردن بستگی دارد و می تواند شامل یکی از موارد درمان جراحی ، رادیوتراپی و شیمی درمانی یا ترکیبی از آنها باشد.

- بهترین درمان سرطان های بسیار کوچک زبان، درمان جراحی است.

- بهترین درمان سرطان زبان و تومورهای بزرگی که به غدد لنفاوی گردن گسترش یافته اند، ترکیب درمان جراحی و رادیوتراپی است. ممکن است بیرون آوردن تمام گره های لنفاوی یک یا دو طرف گردن ضرورت یابد. با این کار خطر عود را کاهش می یابد. سپس با انجام درمان رادیوتراپی هر نوع سلول سرطانی نابود می شود.

- درصورتی که سرطان زبان قسمت اعظم زبان را گرفتار کرده باشد، ممکن است بریدن و خارج کردن زبان (گلوسکتومی) لازم باشد. این کار درمان جراحی بزرگی است و بسیاری از پزشکان توصیه می کنند ابتدا درمان رادیوتراپی و شیمی درمانی سرطان زبان به منظور کوچک کردن حجم توده انجام شود. در صورت موفق بودن این کار ، انجام درمان جراحی وسیع ضرورت ندارد.

- درصورت خارج کردن زبان با عمل جراحی برای درمان سرطان زبان ، امکان صحبت کردن، به طور دایمی از بین می رود و ظاهر بیمار نیز تغییر می کند.

برای مطالعه " تومورهای دهان " کلیک کنید .

منبع : کتاب بیماری های دهان،حلق،بینی،سینوس ها و حنجره

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است