سرماخوردگی

اگر چه سرماخوردگی (common cold) نوعی عفونت ویروسی و مسری دستگاه تنفسی فوقانی (شامل بینی، حفره بینی، سلول های هوایی غربالی، سینوس ها، حنجره و تراشه) است که در اثر گروه هایی از رینوویروس ها ایجاد می شود. ذکر این بیماری در مبحث بعضی از بیماری های بینی به دلیل آن است که بینی بخشی از دستگاه تنفسی فوقانی را تشکیل می دهد. سرماخوردگی از طریق انتشار هوایی (از راه عطسه یا سرفه کردن فرد مبتلا)، یا به دنبال تماس دست آلوده به ویروس با بینی، چشم یا دهان انتقال می یابد. معمولاً فرد مبتلا به سرماخوردگی در ۲ تا ۳ روز اول ابتلا می تواند دیگران را مبتلا کند و نه در ۷ تا ۱۰ روز دوره کامل بیماری .

علایم

- آبریزش بینی

- احتقان بینی

- عطسه

معمولاً سرماخوردگی در بزرگسالان و بچه های بزرگتر تب خفیفی دارند یا اصلاً دچار تب نمی شوند ولی در بچه های کوچکتر تب ۷/۳۷ تا ۸/۳۸ درجه سانتی گراد دیده می شود. علایم معمولاً طی ۲ تا ۳ روز (وگاهی تا یک هفته) بعد از ورود ویروس به بدن آغاز می شوند. معمولاً بیماری سرماخوردگی با احساس تحریک، خارش و سوزش بینی یا حلق آغاز و سپس ظرف چند ساعت، عطسه و آبریزش بینی شروع می شود. طی یک تا سه روز به علت سرماخوردگی ، ترشحات بینی غلیظ تر و احتمالاً زرد یا سبز رنگ می شود. این از علایم عادی است و دلیلی برای مصرف آنتی بیوتیک به شمار نمی آید. بر حسب اینکه عامل سرماخوردگی کدام ویروس است ممکن است علایم زیر ایجاد شود:

- گلودرد – سرفه – دردعضلانی – سردرد - وجود ترشح در پشت بینی – کاهش اشتها.

سرماخوردگی از عوامل شایع عفونت گوش است. معمولاً حدود ۷ روز طول می کشد ولی ممکن است علایمی مانند سرفه یک هفته دیگر هم طول بکشد. چنانچه بیش از این مدت طول بکشد به منظور رد احتمال وجود مشکلات دیگر (مثل سینوزیت یا آلرژی ها) به پزشک مراجعه کنید.

درمان سرماخوردگی

- استراحت زیاد در درمان .

- نوشیدن مایعات فراوان.

- مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه دوره سرماخوردگی را کاهش نمی دهند ولی موجب درمان بیمار می شوند.

- استفاده از داروهای آرامبخش سرفه در بعضی موارد توصیه نمی شود. در این باره به ویژه در درمان کودکان مبتلا به سرماخوردگی زیر ۲ سال با پزشک مشورت کنید.

- آنتی بیوتیک موجب درمان سرماخوردگی نمی شوند و حتی ممکن است بیماری را بدتر کنند.

- داروهای ضدویروسی جدید می توانند تا یک روز زودتر از معمول به آبریزش بینی خاتمه دهند و چنان چه ظرف یک روز از شروع بیماری سرماخوردگی مصرف شوند درمان را تسهیل می کنند.

- خوردن سوپ جوجه می تواند به درمان سریع تر کمک کند.

- گرم نگه داشتن بدن، خوردن مایعات و نمک می تواند به درمان و مبارزه با عفونت ناشی از سرماخوردگی کمک کند.

عوارض

- برونشیت – ذات الریه – عفونت گوشسینوزیت – تشدید آسم – در صورت عدم درمان یا تشدید سرماخوردگی پس از ۷ تا ۱۰ روز، بروز اشکال تنفسی یا علایم سینوزیت به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری

- رعایت بهداشت فردی، شستشوی دست ها، عدم حضور در نزدیکی فرد مبتلا به سرماخوردگی و دست ندادن با وی .

- پیشگیری از سرماخوردگی با استفاده از راه های تقویت سیستم ایمنی شامل اجتناب از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها، تغذیه شیرخوار با شیر مادر، عدم استفاده از سیگاری که به وسیله ی فردی دیگری کشیده شده است، خواب کافی، نوشیدن آب، خوردن ماست، و خوردن روی (کودکان و بزرگسالانی که دچار کمبود روی هستند بیشتر دچار عفونت می شوند و بیماری سرماخوردگی آن ها مدت بیشتری طول می کشد.)

برای مطالعه " تب یونجه " کلیک کنید .

منبع : کتاب بیماری های دهان،حلق،بینی،سینوس ها و حنجره

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است