سلامت و بهداشت گوش

71792fa77017482

گوش عضو حسی بسیار پیچیده ای است که عهده دار دو نوع فعالیت شنوایی و حفظ تعادل است. قسمت اعظم این عضو در استخوان گیجگاهی جای دارد. گوش ارتباط انسان را با دیگران و محیط پیرامون فراهم می‌کند. فردی که ناشنوا متولد می‌شود طبیعتا قادر به تکلم نیز نخواهد بود زیرا تجربه شنیداری برای کلام آموزی لازم است. از آنجا که گوش ارگان حساسی است و آسیب‌های آن همیشه قابل درمان نیست، مراقبت از آن بسیار مهم است

نکات بهداشتی در مورد گوش

۱٫ از پاک کردن گوش با اشیای خارجی نظیر کلید، چوب کبریت و گوش پاک کن جدا خودداری کنید زیرا یکی از موارد عفونت گوش خارجی است.

۲٫ جرم موجود در گوش دارای خاصیت چربی و اسیدی است، چربی موجود در گوش از ترک خوردن پوست گوش جلوگیری کرده و سبب نرمی پرده آن می‌شود. واکس یا جرم گوش (همچنین به نام سرومن نیز مشهور است) توسط غدد خاصی که در قسمت خارجی مجرای گوش است ترشح می شود و عمل آن به دام انداختن گرد و غبار و ذرات خارجی است تا از رسیدن آنها به پرده گوش ممانعت کند. اغلب این واکس تجمع می یابد، خشک می شود و سپس یا خود بخود به خارج گوش می افتد یا پاک می شود. یکی از شایعترین علل کاهش شنوائی، تجمع واکس گوش است. استفاده از سوآب های پنبه ای یا سایر اشیاء کوچک جهت خارج کردن واکس گوش توصیه نمی شود چرا که آنها واکس را به نواحی عمیق تر هل می دهند و انسداد را بیشتر کرده و روی شنوائی تاثیر می گذارد. واکس گوش بیش از حد می تواند یک حالت مزمن بوده و بهتر است توسط پزشک درمان شود.خاصیت اسیدی جرم موجود در گوش از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در گوش نیز پیشگیری می‌کند. بنابراین نباید جرم گوش را پاک کرد حتی بوسیله گوش پاک کن.

۳٫ از قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد خودداری نمائید زیرا باعث کم شدن قدرت شنوایی و بروز اختلالاتی در اعضای مختلف بدن می گردد. اگر ناچار به کار کردن در محیط پر سر و صدا هستید ، حتما از پلاگ‌های مخصوص گوش و گوشی های محافظ گوش استفاده کنید.

۴٫ دردها و عفونت های گوش را جدی بگیرید و در اسرع وقت به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.

۵٫ درصورت خارش گوش از خاراندن آن پرهیز نموده و به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید

۶٫ از ورود عمدی آب و مواد شوینده مانند شامپوها به داخل مجرای گوش در حین استحمام اجتناب کنید همچنین از شنا کردن در آبهای آلوده بپرهیزید.

۷٫ از گوش پاک کن برای خشک کردن گوش‌ها بعد از هر استحمام اجتناب کنید. بعد از استحمام با جریان دادن هوای گرم و ملایم سشوار به مدت دو دقیقه از فاصله نیم متری به سمت گوش‌ها آنها را خشک کنید.

۸٫ در صورتیکه نوزاد تاسن هشت ماهگی در برابر صدا هیچگونه عکس العملی نشان ندهد یا تا دو سالگی حرف زدن را شروع نکند باید به قوه شنوایی وی مشکوک شد همچنین اگر نوزاد بیقرار باشد ،سعی در خاراندن گوش کند ، تب شدید و گریه داشته باشد باید به گوش درد نوزاد مشکوک شد و با پزشک مشورت کرد.

۹٫ گوش خارجی را در برابر تغییرات جوی محافظت کنید زیرا ممکنست دچار آفتاب سوختگی ویا سرمازدگی گردد.

۱۰٫ در صورت‌ ورود اجسام‌ خارجی‌ در گوش‌، اول‌ سعی‌ نمایید با قرار دادن‌ گوش‌ به‌ سمت‌ پایین‌ و تکان‌ دادن‌ آرام‌ سر و لاله‌ گوش‌ آن‌ را خارج‌ نمایید. در صورتی‌ که‌ با این‌ اقدامات‌ موفقیت‌ حاصل‌ نگردید از سایر اقدامات‌ و دست‌ گاری‌ جداً خودداری‌ نمایید. زیرا ممکنست‌ سبب‌ آسیب‌ به‌ پرده‌ گوش‌ و یا بدتر شدن‌ وضعیت‌ شود. در این‌ حالت‌ باید سریعاً به‌ پزشک‌ مراجعه‌ نمود.

۱۱٫ جهت‌ تسکین‌ گوش‌ درد، هرگز از دود سیگار و یا مواد مخدر استفاده‌ ننمایید.

۱۲٫ علت گوش درد کودکان، کوتاه و گشاد بودن شیپور استاش ذکر شده است . بهتر است کودکان به محض ابتلا به سرماخوردگی به پزشک مراجعه کنند.

۱۳٫ درخصوص چگونگی شیردهی به نوزادان توصیه می شود که در شیر دادن به شیرخواران باید آنها را به صورت نیمه نشسته نگه داشت، چون در حالت خوابیده شیر از طریق حلق و شیپور استاش وارد گوش میانی شده و عفونت این ناحیه را منجر می شود.

خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطلب نکات بهداشتی در مورد گوش را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهداشت گوش مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است