سپتوم بینی و شیوه درمان آن

انحراف بینی از لحاظ عملکرد وظیفه تیغه بینی تنها همان جدا کردن دو قسمت بینی از یکدیگر می‌باشد. یکی از محاسن این که دو قسمت بینی جدا از هم می‌باشند این است که بیماری‌ها و میکروب‌ها به راحتی از یک سمت به سمت دیگر قابل انتقال نخواهند بود. از دیگر محاسن جدا شدن فضای داخل بینی به دو قسمت کوچکتر این است که اگر این فضا از یک حدی بزرگتر باشد ممکن است هوا در هنگام ورود به داخل بینی دچار چرخش شود و مشکلاتی را برای عمل تنفس ایجاد کند. با باریک‌تر شدن فضای ورودی هوا به درون یک محفظه در صورت ثابت بودن فشار مکنده هوا سرعت بالاتر می‌رود و امکان ایجاد گردابه هوا کاهش می‌یابد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که تیغه بینی وظیفه تنظیم هوای ورودی به بینی را برعهده دارد. از دیگر اثرات وجود تیغه بینی می‌توان به نگه داشتن شکل ظاهری بینی اشاره کرد. درافرادی که تیغه بینی آنها در اثر ضربه دچار شکستگی شده است می‌توان به راحتی مشاهده کرد که در اثر آسیب دیدگی این عضو، بینی شکل ظاهری خود را از دست داده و دچار افتادگی شده و به اصطلاح حالت کوفتگی پیدا می‌کند.

بخش‌های دیگری هم در تیغه بینی وجود دارد، از آن جمله می‌توان به بخش‌هایی اشاره کرد که در صورت تحریک باعث بروز سردردهای شدید می‌شوند و در برخی از مواقع دلیلی هستند برای آغاز میگرن.

جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی)

سپتوم یا انحراف تیغه میانی بینی که به انحراف بینی معروف است دلایل مختلفی برای بوجود آمدن دارد. در ادامه عوامل ایجاد، مشکلات شایع و نحوه جراحی و درمان انحراف بینی توضیح داده خواهد شد.

عوامل ایجاد سپتوم بینی

۱٫ آسیب های ناشی از ضربات وارده به بینی مانند: اصابت توپ با بینی، زمین خوردن با صورت، در حین مسابقه ورزشی و ...

۲٫ وارد شدن آسیب به بینی نوزاد در حین عبور از کانال زایمان

۳٫ در طی فرآیند رشد

نحوه درمان انحراف بینی با جراحی سیتوپلاستی

‎سپتوپلاستی را میتوان با بیهوشی کامل و یا به کمک آرام بخش های وریدی و با بی حسی موضعی به انجام رساند‫.  طول مدت عمل تقریبا ۳۰ دقیقه می باشد‫. جراح در خاتمه حفرات بینی را پانسمان میکند‫. تامپون مذکور ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد خارج می گردد‫. بیمار ۳ تا ۴ روز بعد از عمل میتواند در محل کار خود حاضر شود‫. در هفته های اول باید با سرم نمکی حفرات بینی شستشو داد‫ه شود‫.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است