سینوزیت:علت،علائم و نشانه ها،عوارض،پیشگیری،درمان

سینوزیت چیست؟

به حفره هایی که در اطراف بینی و در سایر قسمتهای صورت در استخوانها وجود دارند و در آنها هوا وجود دارد،سینوس گفته می شود.در سینوزیت حاد سینوسها ملتهب و متورم می شوند.التهاب و تورم سینوسها در تخلیه ی ترشحات اختلال ایجاد می کند و موجب افزایش ترشح مایع مخاطی می شود.این بیماری شایع است و تنفس عادی فرد، ا ز طریق بینی را با مشکل مواجه می کند.اگر دچا ر سینوزیت شوید ممکن است نواحی اطراف بینی و چشمها متورم شوند و احساس کنید صورت شما کمی متورم شده است. ممکن است در صورت خود درد ضربان داری حس کنید و یا دچار سردرد شوید.بیشتر اوقات سینوزیت حاد به دنبال سرماخوردگی رخ میدهد.

علت سینوزیت

ویروسها که بیشتر سینوزیتها را ایجاد می کنند،باکتریها،آلرژی و حساسیتها ، پولیپ و تومورهای بینی ، انحراف بینی ، عفونتهای قارچی و در مواردی عفونتهای دندانی هستند.درمان سینوزیت حاد به عامل ایجاد کننده بستگی دارد.التهاب سینوسها اگر ادامه پیدا کند ممکن است به عفونتهای شدید و عوارض جدی تری منجر شود.در مواردی که سینوزیت بیشتر از ۸ هفته طول بکشد یا مکررا عود کند به آن سینوزیت مزمن گفته می شود.

علائم  و نشانه های سینوزیت

علایم سینوزیت حاد شامل این موارد است:

۱- ترشحات غلیظ زرد یا سبز رنگ از بینی یا پشت حلق. ۲- احتقان یا انسداد بینی که موجب مشکل در تنفس از طریق بینی می شود. ۳- درد ،حساسیت به لمس،تورم یا احساس فشار در اطراف چشمها،گونه ها،بینی یا پیشانی. ۴- درد در فک فوقانی و دندانها. ۵- کاهش حس بویایی و چشایی. ۶- سرفه که ممکن است شبها بدتر شود .

برخی علائم  و نشانه های دیگر سینوزیت ممکن است شامل این موارد باشند:

" درد گوش، گلو درد، بوی بد دهان، خستگی، تحریک پذیری، تب، تهوع. "

اگر شما علائم و نشانه های سینوزیت خفیف را دارید،می توانید ابتدا اقدامات اولیه و درمانهای اولیه خانگی را شروع کنید و در صورتی که هر یک از موارد زیر برایتان رخ داد به پزشک  متخصص درمان سینوزیت  مراجعه کنید.

علائم و نشانه های سینوزیت و مراجعه به پزشک

۱- اگر تب بالای ۱/۳۸ سانتیگراد داشته باشید. ۲- در صورتی که سابقه ی سینوزیت مکرر یا سابقه ی سینوزیت مزمن دارید. اگر دچار علائم  و نشانه های سینوزیت زیر شدید فورا به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است این علائم و نشانه ها ، نشان دهنده ی عفونتی جدی باشند: " درد شدید یا تورم اطراف چشمها، تورم در پیشانی، سردرد شدید، احساس گیجی، دوبینی یا هرگونه تغییر در دید طبیعی، خشکی یا سفتی گردن، تنگی نفس. "

عوارض سینوزیت

۱- آسم و سینوزیت

سینوزیت می تواند به عنوان آغازگر حمله ی آسم عمل کند.

۲- سینوزیت و سینوزیت مزمن

سینوزیت حاد می تواند به سینوزیت مزمن تبدیل شود.اگر علائم و نشانه های سینوزیت بیش از ۸ هفته به طول بیانجامد سینوزیت مزمن روی داده است.

۳- سینوزیت و مننژیت

سینوزیت ممکن است عفونت به مغز نیز گسترش یابد و موجب بروز مننژیت شود.

۴- سینوزیت و مشکلات بینایی

اگر عفونت سینوزیت به حفره ی چشم گسترش پیدا کند ممکن است به کاهش بینایی و حتی در مواردی به نابینایی منجر شود.این حالت یک اورژانس پزشکی است و برای پیشگیری از آسیب دائمی چشم نیاز به درمان فوری دارد.

۵- سینوزیت و آسیب عروقی

عفونت سینوزیت  می تواند به سیاهرگهایی که اطراف سینوسها قرار دارند انتشار پیدا کند و موجب ایجاد تداخل در جریان خون مغز شود و فرد را در معرض خطر سکته ی مغزی قرار دهد.

۶- سینوزیت وعفونت گوش

عفونت سینوزیت حاد می تواند همراه با عفونت گوش ایجاد شود.

پیشگیری از سینوزیت

با انجام این اقدامات می توانید از خطر بروز سینوزیت بکاهید: * خطر بروز عفونتهای تنفسی فوقانی را کاهش دهید.تماس خود را با افرادی که دچار سرماخوردگی هستند کاهش دهید.دستهای خود را متناوبا با آب و صابون بشویید، این کار به خصوص قبل از خوردن اهمیت زیادی دارد. * حساسیت و آلرژی خود را کنترل کنید.اگر دچا ر حساسیت هستید به پزشک مراجعه کنید تا علائم و نشانه های سینوزیت کنترل شود.

* از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در هوای آلوده جتناب کنید.همه ی دخانیات می توانند موجب تحریک و التهاب راههای هوایی فوقانی،بینی و ریه ها شوند.

* از مرطوب کننده های هوا و بخور مرطوب استفاده کنید.اگر هوایی که تنفس می کنید خشک باشد برای پیشگیری از التهاب سینوسها هوا را مرطوب کنید.دستگاههای مرطوب کننده را مرتبا تمیز کنید و از عاری بودن آنها از گرد و غبار اطمینان حاصل کنید.

درمان  سینوزیت

در بیشتر موارد سینوزیت به درمان دارویی نیاز ندارد چون اغلب به وسیله ی ویروسهای سرماخوردگی ایجاد می شود.درمانهایی که پیشتر از این به آنها اشاره شد برای درمان سینوزیت مناسب است و سرعت بهبودی را افزایش می دهد.در موارد دیگر ممکن است پزشک شما از درمان های زیر استفاده کند.بسته به علائم و نشانه های شما شستشو دهنده های بینی،داروهای ضد احتقان و گرفتگی بینی،اسپری های ضد التهاب استروئیدی و مسکن ها و در نهایت عمل سینوزیت ممکن است تجویز شوند.

آنتی بیوتیکها معمولا در عفونتهای باکتریال شدید،عود کننده،یا مقاوم در درمان سینوزیت تجویز می شوند.در صورتی که پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرد اتمام دوره ی درمان و مصرف کامل داروها اهمیت زیادی پیدا می کند و این به این معنی است که شما باید به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز داروها را مصرف کنید.حتی اگر علائم و نشانه های سینوزیت در شما بهتر شد نباید درمان سینوزیت را متوقف کنید.اگر درمان سینوزیت را زودتر قطع کنید ممکن است بیماری شما عود کند.

در طی دوره نقاهت بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس‌ها بسیار مهم است که دستورالعمل مراقبت های جراحی اندوسکوپی سینوس را به طور دقیق و کامل رعایت کنید. دو هفته اول بعد از جراحی سینوس، بیشترین اهمیت را در بهبودی بیمار دارد. پس سعی کنید در این مدت به بایدها و نبایدها به دقت توجه کنید تا روند بهبودی شما به خوبی طی شود و بعد از این بتوانید به راحتی نفس بکشید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه " سینوزیت" مطالعه فرمایید .

 

شایع ترین علائم و نشانه های عفونت سینوس ها

سینوزیت و درد پیشانی ، بینی و زیر چشم

 سینوزیت و سردرد

منبع: سایت پزشک آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است