سینوزیت در کودکان

سینوزیت در کودکان :

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی در کودکان و نوجوانان سینوزیت است که به دلیل عوارض حاد و مزمنی که بر جا می‌گذارد، اهمیت ویژه‌ای دارد. سینوس‌ ها حفره‌های توخالی اطراف بینی و پیشانی هستند که سطح آنها را بافت مخاطی پوشانده و اگر دچار عفونت شوند واژه سینوزیت را برای این بیماری به کار می‌برند.

به طور کلی می توان سینوزیت را به دو دسته  " ویروسی و باکتریال  " تقسیم بندی کرد. ویروس هایی که عامل سرماخوردگی هستند و می توانند با ایجاد التهاب در مخاط بینی و سینوس ها آغازگر سینوزیت باشند حتی در متون علمی از سرماخوردگی با نام رینو سینوزیت (التهاب بینی و سینوس) نامبرده می شود که بیشتر بدون درمان بهبود می یابند؛ ولی تا دو درصد این موارد ویروسی دچار عارضه شده و یک عفونت باکتریال به آن اضافه می شود که علائم شدیدتری دارد.

عوامل مستعدکننده سینوزیت :

وجود فاکتور هایی در فرد موجب افزایش احتمال ابتلا به سینوزیت می شود که عبارتند از:

ابتلا به عفونت های تنفسی، کودکان در سن دبستان و پیش دبستان، وجود رینیت آلرژیک، وجود نقص ایمنی، ابتلا به رفلاکس گوارشی، داشتن پولیپ در بینی و در معرض دود سیگار بودن.

چگونگی کاهش سینوزیت در کودکان :

چگونه سینوزیت کودکان را کاهش دهیم :

عفونت گونه و پیشانی جزئی از سینوس ها است. سینوس ها گروهی از حفره های پر از هوا هستند که در اطراف چشمها و بینی قرار می گیرند. نخستین اقداماتی که می توان برای کودک مبتلا به سینوزیت  خود انجام داد این است که کودکان قبلا به سرما خوردگی که سرفه ، گلو درد دارد باید به تغییر رنگ ترشحات بینی توجه کنید. اگر کودک توانایی   خارج کردن جسم خارجی از بینی   را ندارد باید به پزشک مراجعه کند .

علائم  سینوزیت  در کودکان  :

ترشح سبز، و یا زرد چرکی از بینی با درد بر روی گونه ها یا پیشانی .

رفع علائم  سینوزیت :

برای رفع علائم سینوزیت از بخور آب گرم حتما استفاده کنید.

  اتاق کودک را همیشه خنک و مرطوب نگه دارید و هیچ موقع اتاق را بیش از اندازه گرم نگه ندارید و نیز هوای خشک علائم سینوزیت را بیشتر می کند.

مدت درمان سینوزیت حداقل ۱۰ روز است و اگر حاد شود به ۱۴ روز هم کشیده می شود و سینوزیت های مزمن  ۶ هفته باید درمان آنتی بیوتیکی شود تا بهبود پیدا کند.

شستشوی بینی باید با قطره و یا سرمهای نمکی به طور منظم درطی درمان  سینوزیت باید استفاده شود.

برای مطالعه " مصرف آنتی بیوتیک و تشدید سینوزیت " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است