سینوزیت

سینوزیت :

بسیاری از افراد، وقتی متوجه می‌شوند که سینوزیت دارند یا پزشک به آنها می‌گوید که سینوس‌ های شما دچار التهاب شده، تصور می‌کنند سینوزیت یک بیماری ماندگار است و شاید تا آخر عمر مجبور باشند با این بیماری دست و پنجه‌ نرم کنند، اما باید گفت این تنها یک تصور نادرست است.   سینوزیت به التهاب مخاط سینوس‌ های هوایی گفته می‌شود.این سینوس ها حفراتی بسته هستند که در استخوان‌های سر و اطراف حفره بینی قرار دارند. به طور کلی ما در هر طرف صورت خود ۴ سینوس داریم. سینوس پیشانی ، سینوس فکی یا  سینوس گونه‌ای ، سینوس پروانه‌ای و سینوس پرویزنی. سطح داخلی این سینوس‌ها توسط مخاط پوشیده شده است.

هر کدام از این سینوس‌ها توسط منفذی به حفره بینی باز می‌شوند که از طریق این سوراخ هوا وارد سینوس یا ترشحات سینوس به حفره بینی تخلیه می‌شود. وقتی نفس می‌کشیم، هوا با وارد شدن به سینوس‌ ها تصفیه، گرم و مرطوب نیز می‌شود. این همان کاری است که حفره بینی نیز انجام می‌دهد. علاوه براین، وجود سینوس‌ها سبب کمتر شدن وزن استخوان‌های جمجمه می‌شود.

سینوزیت معمولا به ۳ شکل بروز پیدا می‌کند. در شکل  " سینوزیت حاد " علائم شدید هستند و ظرف ۲ هفته بهبود می‌یابند. معمولا زمانی می‌گوییم " سینوزیت مزمن "  شده است که علائم بیش از ۶ هفته طول بکشد و گاهی حتی ماه‌ها و سال‌ها نیز علائم " سینوزیت مزمن "  وجود دارند. در شکل " سینوزیت مزمن  "  معمولا علائم  سینوزیت مزمن  خفیف‌ ترند و زمانی که علائم چند بار در طول یک سال ظاهر شده و دوباره بهبود پیدا می‌کند، فرم  سینوزیت راجعه  نام دارد. این نوع تقسیم بندی به تشخیص  سینوزیت ، علت و درمان سینوزیت کمک می‌کند.

برای مطالعه "  علائم سینوزیت " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است