شکستگی های بینی

شکستگی های بینی شایعترین شکستگی های فکی - صورتی هستند . گاهی بینی در حین زایمان دچار شکستگی می شود . این شکستگی ها ، اغلب از نوع ترکه ای هستند .

درمان شکستگی های ترکه ای بینی، ساده است . بینی را می توان تنها با گرفتن نوک آن و کشیدن آن به خط وسط و یا با وارد آوردن فشار بر طرف محدب آن ، به حالت راست درآورد .

در بالغین شکستگی های بینی یا در اثر وارد آمدن ضربه به یک طرف بینی ایجاد می شود که در اثر آن هر دو استخوان بینی به یک سمت رانده می شوند ( Cross right) ، یا بعلت وارد آمدن ضربه ازجلو ایجاد می شود که در اثر آن استخوانهای بینی فرو می روند ( Frontal blow) و یا بعلت ضربه هایی که موجب تغییر امتداد سپتوم ( با یا بدون شکستگی استخوان بینی ) می گردند ، ایجاد می شود .

معمولا“ شکستگی های بینی همراه شکستگی های زایده صعودی استخوان ماگزیلا و یا زایده نازال استخوان فرونتال هستند .

در صورت پاره شدن بینی ، ممکن است یک شکستگی مرکب ایجاد شود . به هر حال اکثر شکستگی های بینی از نوع ساده یا چند قطعه ای است . غالبا“ مخاط داخل بینی پاره شده ، منجر به خونریزی می شود .

غالبا“ تشخیص شکستگی های بینی بعلت وجود اکیموز و تورم پیچیده می شود. با این وجود با لمس بینی ممکن است کریپیتاسیون و یا تغییر شکل مشخص شود . اگر چه از شکستگی های بینی گرافی تهیه می شود ، اما این عکس ها غالبا“ اطلاعات اضافی اندکی به دست می دهند .

به طور کلی رادیوگرافی ارزش ناچیزی در درمان شکستگی های بینی دارد .

با این وجود در صورتی که شکستگی های بینی با سایر صدمات صورت همراه باشد ، انجام گرافی از سینوس های پارانازال و انجام سی تی اسکن به ویژه در شکستگی زیگوما و لبه تحتانی کاسه چشم اهمیت دارد . در غیر اینصورت قضاوت بالینی بسیار مهمتر است .

هدف از درمان شکستگی های بینی ایجاد یک راه هوایی مطلوب و برگرداندن ظاهر بینی به حالت اول است .

در شکستگی های طرفی که شایعترین نوع شکستگی های بینی می باشد ، غالبا“ وارد آوردن فشار با انگشت شست به طرف محدب بینی برای درمان کفایت می کند . جا انداختن شکستگی های فرو رفته از شکستگی های طرفی مشکل تر است . عمل جا انداختن شکستگی های بینی باید تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی انجام شود .

درکودکان در تمامی موارد شکستگی های بینی ،بیهوشی عمومی ضرورت پیدا می کند . در شکستگی فرو رفته ، برای بالا بردن استخوانهای بینی از یک بالابرنده بینی ،‌یک فورسپس بزرگ و یا یک هموستات پوشیده شده با لوله لاستیکی استفاده می شود .

در اغلب موارد استخوانهای جا انداخته شده ، بدون پک کردن و یا گچ گیری در موقعیت خود باقی می مانند ، البته ممکن است تامپون اندکی برای هموستاز مورد نیاز باشد .

شکستگی های بینی درعرض ۵ تا ۶ روز بعد از آسیب به آسانی قابل درمان است ، اما بعد از گذشت این مدت جا انداختن شکستگی های بینی ممکن است دشوار باشد.

برای آشنایی بیشتر با درمان شکستگی های بینی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است