شنوایی

شنیدن یا شنوایی یکی از احساسات پنج‌گانه است. این توانایی برای درک صدا توسط ارگانی مانند گوش از طریق تشخیص ارتعاشات صورت می‌گیرد. عدم توانایی در شنیدن را ناشنوایی می‌گویند.

در انسان و سایر مهره‌داران عمل شنیدن توسط سیستم شنوایی انجام می‌شود.ارتعاشات توسط گوش تشخیص داده می‌شود و از طرق رشته‌های عصبی به مغز منتقل می‌شود. مانند حس لامسه حس شنوایی نیز نیازمند حرکت ملکولها در بیرون از ارگانیسم می‌باشد.

مسیر پیامهای شنوایی

امواج عصبی بوسیله عصب شنوایی به بصل ‌النخاع رفته از آنجا به دو برجستگی پایینی از برجستگیهای چهار گانه مغز و بالاخره به تالاموسها می‌رسند. پیامهای شنوایی از تالاموسها به قشر شنوایی واقع در لوب گیجگاهی مخ می‌روند.

وضعیت شنوایی

از بین حواس پنج گانه  ما ، حس شنوایی از اهمیت بالاتری برخوردار بوده ودر صورت محرومیت از شنوایی ،ارتباط ما با کسانی که دوستشان داریم و به طور کلی با جهان پیرامون قطع می گردد.

تمام صداهای را که می شنوید به خاطر بیاورید، صحبت کردن با دوستان ،خنده کودکان،آهنگ مورد علاقه تان و... اگر دقت کنید می بینید که اصوات به زندگی شما معنا بخشیده و برای شما نیروبخش خواهند بود .

حس شنوایی علاوه براین که به ما کمک میکند تا با دیگران ارتباط برقرار کنیم ، باعث ایجاد امنیت نیز می شود . صدای آژیر خطر ،صدای بوق ممتد یک ماشین ،صدای کمک خواستن یک کودک و...تنها مثالهای هستند که نشان می دهند توانایی شنوایی تا چه میزان پر اهمیت است .

مادر تمام امور زندگی برحس شنوایی خود تکیه می کنیم بنابراین باید از شنوایی به خوبی مراقبت کنیم .

افت شنوایی به اندازه ای  تدریجی افزایش می یابد که فرد کم شنوا ممکن است آخرین نفری باشد که از مشکل شنوایی خود باخبر می شود .

در واقع ، گاهی بستگان ، دوستان و یا همکاران شما زودتر از خودتان متوجه مشکل شنوایی شما می شوند .آنها ممکن است از شما سوال کنند که چرا به حرف های آنها خوب گوش نمی دهید و یا از این که به صدای زنگ تلفن و یا زنگ در ، توجهی نشان نمی دهید ،تعجب کنند .

معمولا مشکل اصلی ، افت شنوایی نیست ، بلکه اقدامات دیر هنگام برای جبران شنوایی است .

برای جلوگیری از مشکلات شنوایی، شما باید شنوایی خود را بررسی نموده واز وضعیت خود آگاهی یابید .

آیا می دانید بیش از ۵۰۰میلیون نفردر سراسر دنیا مبتلا به افت شنوایی هستند و نیمی از آنها در سنین میانسالی قراردارند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب تست شنوایی و شنوایی سنجی را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شنوایی مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است