شکستگی بینی و جراحی آن

شکستگی بینی ، شایع ترین آسیب استخوانی در صورت است . با توجه به شیوع زیاد آن ، مراجعه کنندگان به مطب و درمانگاه همواره سؤالاتی در مورد نحوه تشخیص آن دارند و اینکه آیا همواره نیاز به رادیوگرافی هست ؟ و زمان جا اندازی و روش جا اندازی آن چگونه است ؟ و عوارض و اثرات آن بر روی صورت چیست ؟

شکستگی بینی بیشتر در مردان اتفاق می افتد و نسبت آن حدود ۲ به ۱ در مرد به زن و در سنین ۱۵ تا ۳۰ سال شایع تر می باشد . آسیب به صورت در بیماران جوانتر ، بیشتر باعث جابجایی و شکستگی قطعات بزرگتر استخوان بینی می شود ، در حالیکه بیماران مسن تر استخوانهای شکننده دارند و بیشتر دچار خُرد شدگی استخوان می شوند . هنگامیکه استحکام بینی از دست برود ممکن است تغییرات نامطلوب در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد شود . بنابراین جراح گوش و حلق و بینی باید بر مبنای ماهیّت و وسعت آسیب ، درمان خاصی را در نظر قرار دهد . ۸۰% شکستگی های بینی در منطقه تبدیل قطعه نازک انتهایی به قطعه ضخیم ابتدایی در ۳/۱ تا نیمه استخوان بینی است .

شیوع آسیب به صورت در کودکان بسیار کمتر از بالغین است . فاکتورهای فیزیکی مهم در کودکان و اندازه کوچک بینی آنها باعث می شود که نیروهای شدید را محدود کرده و بافت نرم ، زیاد در حکم حفاظتی برای اسکلت صورت عمل می کند . آسیب های بینی در کودکان کم سن و سال بیشتر در غضروف اتفاق می افتد تا استخوان ، قابلیّت ارتجاع و نرم بودن غضروف استخوان در کودکان مسئول عدم جابجایی قابل توجه در شکستگی این ساختمان ها است .

شکستگی های مختصر بدون تغییر شکل بینی معمولا در عرض چهارهفته التیام می یابد . شکستگی های عمده با جراحی قابل ترمیم است . در صورت نیاز به جراحی ، این عمل باید در طی هفته اول پس از شکستگی انجام گیرد . یا در صورت گذشت بیش از دو هفته از زمان شکستگی ، جراحی باید تا شش ماه بعد به تعویق افتد . همچنین اگر شما قبل از ۴ساعت اولیه مراجعه کنید ، جراحان می توانند شکستگی شما را ترمیم کنند. اما اگر بعد از ۴ ساعت اولیه مراجعه نمائید به دلیل تورمی که در بینی وجود دارد، نمی توان قضاوت کرد که آیا شکستگی وجود دارد یا خیر . به همین دلیل بین روز های ۷- ۴ عمل می شوید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است