صدای غیر طبیعی در گوش

یکی از ناراحتی های شایع گوش داخلی ، احساس صدای غیر طبیعی در گوش است. این صدا به صورت «وزوز گوش » اغلب در گوش داخلی یا مغز ممکن است احساس شود. بعضی مواقع نیز شخص مراجعه کننده از «سوت کشیدن» و احساس صداهای دیگر شکایت دارد. احساس صداهای غیر طبیعی در گوش یا مغز ممکن است به دو صورت عینی یا ذهنی بروز پیدا کند. حالت عینی، حالتی است که هم بیمار صدا را می شنود و هم پزشک معاینه کننده ممکن است صدا را بشنود اما در نوع ذهنی، حالتی است که فقط بیمار از این صدای ناراحت کننده شکایت دارد. احساس صدای غیر طبیعی نوع عینی به ندرت دیده می شود و معمولاً ناشی از انتقال صدای ارتعاش عروق سر و گردن مجاور گوش داخلی می باشد و یا در اثر انقباضات منظم عضلات کام و گوش میانی به وجود می آید.

وقتی احساس صدای غیر طبیعی در گوش به صورت ذهنی باشد معمولاً همراه کری یا اختلالات گوش خارجی، میانی یا داخلی است. اگر چه علت اصلی این نوع مشکل ناشناخته است اما احتمال دارد به علت تحریک رشته های انتهایی عصب دهلیزی گوش این گونه صداها ایجاد شود. این نوع صدای مزاحم و ناراحت کننده گوش مربوط به اختلالات عروقی مغز بخصوص مجاور عصب شنوایی می تواند باشد. در اغلب موارد بیمار می گوید که این صداهای آزاردهنده در طول روز و در محیط کار و فعالیت و در مجامع شلوغ چندان محسوس نیست و مشکلی برای او ایجاد نمی کند اما در شب بخصوص در سکوت شب و در جاهای خلوت که سر و صدایی وجود ندارد باعث ناراحتی و آزردگی او می شود.

درمان صدای غیر طبیعی در گوش

مثل تمام بیماری ها درمان بستگی به علت دارد. در بسیاری موارد علت ناشناخته است و ممکن است پزشک مجبور شود جهت تخفیف ناراحتی، درمان علامتی را شروع کند. البته در همه حال باید به بیمار آرامش و اطمینان داد که مشکل خطرناکی او را تهدید نمی کند.

داروهای مختلفی از جمله داروهای آرامبخش جهت این بیماران بخصوص در نوع ذهنی بسیار مؤثر واقع می شوند که انتخاب نوع و میزان و مدت دارو توسط پزشک صورت می گیرد.

در حالات شدید احساس صدای غیر طبیعی در گوش، توصیه می شود روزها از سمعک استفاده شود و شب ها که در سکوت و خلوت احساس صدای «وز وز» و «سوت کشیدن» و ... بیمار را ناراحت می کند، با استفاده از رادیو و یا موسیقی مورد علاقه که برای هر فرد متفاوت است می توان احساس آزاردهنده این مشکل را تحت الشعاع قرار داد به طوری که توجه فرد به صدای رادیو یا نوار معطوف می گردد و به مرور نسبت به صدای آزاردهنده گوش بی اعتنا و بی توجه خواهد شد. برای تسهیل و تسریع کار توصیه می شود که فرد از گوشی هایی که در بالش جاسازی شده و صدایش قابل تنظیم است استفاده نماید. این روش فوق العاده در کاهش احساس ناخوشایند صدای گوش تأثیر می گذارد به طوری که بعد از مدتی بیمار کاملاً حساسیت زدایی می شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است