عفونت‌های لوزه‌ : تشخیص

عمده‌ترین مشکلی که در عفونت لوزه‌ها ایجاد می‌شود بزرگ شدن و بزرگ باقی ماندن لوزه‌ها می‌باشد. در بسیاری از موارد لوزه‌ها بعد از برطرف شدن بیماری و التهاب به اندازه عادی خود بر می‌گردند ولی بعد از تکرار این عفونت‌ها، لوزه ها به صورت دائمی بزرگ شده و دیگر به اندازه اولیه خود بر نمی‌گردند.

 بزرگ باقی ماندن لوزه‌ها می‌تواند باعث بروز مشکلاتی همچون مشکلات تنفسی در افراد بشود. معمولا افراد مبتلا به بزرگی لوزه ها با دهان باز تنفس می‌کنند و می‌خوابند و در حین خواب خرخر می‌کنند. تنفس طولانی با دهان باز کودکان را دچار مشکلات زیادی همچون بیماری‌های ریوی- شب ادراری و سینوزیت‌های مکرر می‌گردد. یکی از مهمترین مشکلاتی که ممکن است در کودکان به خاطر ناهنجاری‌های لوزه ها بوجود بیاید اختلال در عملکرد شپیور استاش و عفونت‌هایی در گوش می‌باشد که مهم‌ترین و شایع‌ترین آنها حالتی موسوم به اتیت سروز می باشد.در اتیت سروز مایعی پشت پرده گوش جمع می‌شود و در اثر آن شخص دچار اختلال شنوایی می شود که اگر اتیت سروز ناشی از عفونت لوزه ها به‌موقع درمان نشود باعث کم شنوائی دائمی می‌گردد.

images (2)

از عوارضی دیگر تنفس مزمن دهانی در کودکان ناشی از بزرگی لوزه سوم و مشکلات تنفسی ،رشد نابهنجار استخوان‌های صورت و فک و دندان‌ها می‌باشد. وقتی کودکی به صورت مزمن از دهان نفس بکشد دچار مشکلاتی در رشد و ترتیب دندان‌ها می‌شود که در این حالت به اورتدنسی نیاز پیدا می کند. در برخی موارد بزرگی لوزه ها و مشکلات تنفسی فرد دچار گودی سقف دهان و در نتیجه انحراف در تیغه بینی می‌شود.

تشخیص عفونت لوزه ها

عفونت‌های حاد لوزه معمولا با یک معاینه ساده همانند اندازه‌گیری درجه حرارت بدن و مشاهده حلق و دهان تشخیص داده می‌شوند. در غالب موارد بیمارمبتلا به عفونت لوزه تب داشته و کسالت و بی‌حالی دارد. در معاینه حلق علاوه بر تورم دانه‌های سفیدی روی لوزه‌ها دیده می‌شود این علائم می تواند در تشخیص عفونت لوزه ها کمک کند.

در مورد عفونت‌های مزمن لوزه ها تشخیص با دشواری‌های بیشتری همراه است و پزشک جهت تشخیص عفونت مزمن لوزه ها به دقت بیشتری احتیاج دارد. در تشخیص عفونت لوزه ها پزشک باید به مسائل مختلفی همچون نحوه خوابیدن بیمار، خرخر کردن در خواب و مشکلات شنوایی ناشی از عفونت لوزه ها و مسائلی از این قبیل توجه کند. در پاره‌ای از موارد نیز رادیولوژی به تشخیص عفونت حاد لوزه ها کمک می‌کند.

برای آشنایی با درمان عفونت و بیماری های لوزه روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است