عفونت حاد گوش میانی

عفونت حاد گوش میانی (اوتیت مدیا)

در واقع التهاب گوش میانی است. التهاب گوش دراثر عفونت گوش میانی اتفاق می افتد. عفونت گوش میانی ممکن است در یک یا هر دو گوش رخ دهد. عفونت حاد گوش میانی (اوتیت مدیا) شایعترین تشخیصی است که برای بچه های بیماری که به پزشک مراجعه می کنند گذاشته می شود. همچنین شایعترین علت ناشنوائی در کودکان است.

گرچه عفونت حاد گوش میانی (اوتیت مدیا) در بچه های کوچک شایعتر است، گهگاه بالغین را نیز درگیر می کند. این عارضه اغلب در زمستان و اوایل بهار رخ می دهد.

علل

انسداد شیپور استاش هنگام سرماخوردگی، آلرژی یا عفونت راه هوایی فوقانی و وجود باکتریها و ویروس ها، منجر به تجمع مایع (مجموع چرک و موکوس) درپشت پرده گوش می شود. این حالت را اتیت مدیای حاد یا عفونت حاد گوش میانی می گویند.

تجمع چرک در گوش میانی با بالا بردن فشار، سبب درد گوش، تورم و قرمزی می شود. از آنجا که پرده گوش نمی تواند به درستی مرتعش شود، شما یا فرزندتان ممکن است در اثر عفونت حاد گوش میانی مشکلات شنوائی پیدا کنید. گاهی اوقات پرده گوش پاره می شود و چرک به خارج گوش تخلیه می شود. اما اغلب به دلیل شیپور استاش ملتهب و متورم، چرک و موکوس در گوش میانی باقی می ماند. این حالت را افیوژن گوش میانی یا اوتیت میانی سروز می گویند. اغلب وقتی که عفونت حاد گوش میانی فروکش کرد، افیوژن می ماند و مزمن می شود و برای هفته ها، ماهها یا حتی سالها طول می کشد. این حالت شخص را مستعد عودهای مکرر عفونت حاد گوش میانی می کند و ممکن است سبب اختلال در شنوائی شود.

علائم

اگر نگران فرزند خود هستید برای تشخیص عفونت حاد گوش میانی در شیرخواران و نوپاها به دنبال این موارد بگردید:

کشیدن یا خاراندن گوش به خصوص اگر همراه  موارد زیر باشد:

مشکلات شنوائی

گریه کردن، بی قراری

تب

استفراغ

ترشح گوش

و برای تشخیص عفونت حاد گوش میانی در بچه های کوچک، نوجوانان و بالغین بدنبال موارد زیر باشید:

گوش درد

احساس پری یا فشار گوش

مشکلات شنوائی

سرگیجه، عدم تعادل

تهوع، استفراغ

ترشح گوش

تب

بیاد داشته باشید بدون درمان مناسب عفونت حاد گوش میانی ، آسیب ناشی از عفونت گوش می تواند سبب کاهش شنوائی مزمن یا دائمی شود.

برای مطالعه " درمان عفونت حاد گوش میانی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است