عفونت مکرر گوش

عفونت گوش پس از سرماخوردگی شایع ‌ترین بیماری کودکان است که سه‌ چهارم کودکان را پیش از آن که به سه سالگی برسند، لااقل یک بار مبتلا می‌ کند.

اولین علامت عفونت گوش، درد گوش می باشد . ولی هر گوش دردی را نباید عفونت گوش تلقی کنیم، زیرا ۵۰ درصد دردهای گوش از قسمت‌ های دیگر بدن ناشی می‌ شوند، یعنی مریضی که با گوش درد به پزشک مراجعه می ‌کند، ممکن است هیچ مشکلی در گوشش ندارد، مثلا ممکن است دندان درد داشته باشد و برای بیمار عارضه گوش درد را ایجاد کرده باشد.

علائم عفونت گوش

عفونت گوش در ابتدا باعث کیپ شدن گوش می شود، یعنی بیمار احساس می‌ کند گوشش پُر است. کم‌ کم درد ایجاد می ‌شود که این درد حالت ضربان دار و شدید خواهد داشت.

اگر بیماری عفونت گوش پیشرفت کند ممکن است به آن سرگیجه هم اضافه گردد و چنان چه عفونت گوش ادامه پیدا کند خروج ترشحات خونی و چرکی را هم دارد. این مرحله یعنی این که پرده گوش پاره شده است. در این زمان کاهش شنوایی هم علامت بارزی خواهد بود.

علت عفونت مکرر گوش

علت این که بعضی از افراد به طور مکرر به عفونت گوش مبتلا می‌ شوند، چیست؟

اگر بخواهیم به توضیح علت عفونت مکرر گوش به صورت علمی بپردازیم ، باید برگردیم به محل ارتباطی مجرای گوش با حلق، یعنی همان"شیپور اُستاش" .

عدم تکامل این قسمت فرد را دائما به عفونت‌ های مکرر گوش مبتلا می ‌کند. عفونت مکرر گوش را در بچه ‌ها زیاد می ‌بینیم، چرا که پیش از بلوغ، این بخش از گوش به خوبی کار نمی ‌کند.

به طور معمول از سنین دو سالگی به بعد، کودکان دچار عفونت مکرر گوش می ‌شوند که باید علاوه بر بررسی گوش، لوزه‌هارا هم بررسی کرد، زیرا ثابت شده که عامل مستعد کننده و عدم کارکرد صحیح شیپور اُستاش، بزرگی لوزه سوم است.

توصیه می ‌شود در موارد عفونت مکرر گوش حتما به پزشک مراجعه کنید تا لوزه‌ها بررسی شوند، زیرا لوزه سوم از طریق مشاهده قابل رویت نیست و باید رادیولوژی انجام شود.

شایع‌ ترین عاملی که سبب عفونت گوش می ‌شود، عفونت‌ های تنفسی قبلی است. بیشتر افراد  به دنبال یک سرماخوردگی دچار گوش درد می ‌شوند.

گوش داخلی دارای بخشی به نام "شیپور اُستاش" است که ارتباط گوش میانی را با پشت بینی و حلق برقرار می ‌کند. به دنبال عفونت‌ های تنفسی و بسته شدن این ناحیه، میکروب‌ ها اجازه رشد پیدا می‌ کنند و باعث "اوتیت مدیا" یا "عفونت گوش میانی" می‌ شوند.

به‌ طور معمول عفونت مکرر گوش در چه سنی شایع است؟

اغلب گوش درد بین ۶ ماهگی تا ۶ سالگی دیده می شود. در این دوره، ما عمده عفونت مکرر گوش را داریم. پس از ۶ سالگی به علت بالغ شدن بخش شیپوراستاش، شدت ابتلا کاهش پیدا می ‌کند.

اگر یک فرد ۳۰ سال به بالا دچار عفونت مکرر گوش شود شما به چه چیزی شک می‌ کنید؟

در این صورت لازم است گوش معاینه شود و آندوسکوپی سینوس و بینی برایش انجام شود. اگر مشکلی در این نواحی نبود، به خود عفونت گوش و مسایل درونی گوش شک می‌ کنیم.

در این موارد از عفونت مکرر گوش ، لوله های کوچکی را در داخل گوش تعبیه می ‌کنیم که نقش شیپوراستاش را ایفا می‌ کنند و سبب می ‌شوند مشکل حل شود.

به طور طبیعی گوش‌ها نیازی به پاک کردن ندارند، اما وقتی فردی دچار مشکل می ‌شود، این مشکل به دلیل شرایط طبیعی نیست. بنابراین در این موارد خاص و عفونت مکرر گوش نیاز به درمان وجود دارد.

توجه داشته باشید عفونت های گوش خارجی، پارگی پرده گوش ، آسیب مجرای گوش و خیلی مسایل دیگر به سبب دست کاری های زیاد گوش است.

تشخیص عفونت مکرر گوش

هر گونه پارگی پرده گوش که بیشتر از سه ماه باقی بماند، در دسته عفونت مکرر و مزمن گوش قرار می ‌گیرد. عفونت مکرر گوش با توجه به شدت آسیب، به دسته‌ های مختلفی طبقه‌ بندی می‌ شود.

نوع شدید عفونت مکرر گوش نیاز به عمل جراحی سریع دارد.

اگر با گذشت زمان، افراد دچار عفونت مکرر گوش شوند، راه درمان آن، جراحی و پیوند پرده گوش از طریق نسوج اطراف آن خواهد بود.

آیا استفاده از هندزفری یا هدفون گوشی های تلفن همراه یا ضبط و... برای گوش دادن به موسیقی موجب عفونت مکرر گوش می ‌شود؟

ما تا حد ۷۰ دسی‌بل (واحد اندازه‌گیری صدا) را مجاز می‌ دانیم. هدفون ها و هندزفری ها شدت صوت را تا چندین برابر حد مجاز بالا می ‌برند. اگر فردی بخواهد به صدای بلند گوش بدهد قطعا به گوش خود آسیب می ‌رساند.

در رابطه با ایجاد عفونت مکرر گوش توسط این وسایل هم باید بگویم اگر وسیله ‌ای وارد مجرای گوش شود، فرد را مستعد ابتلا به عفونت گوش خارجی می ‌کند. این مشکل را در افرادی که از سمعک‌ های داخل گوش استفاده می ‌کنند، بیشتر می ‌بینیم.

عوارض عفونت مکرر گوش

عفونت مکرر گوش به‌ خصوص در نوع شدید آن، یک عفونت پیش رونده است. پیشرفت عفونت مکرر گوش سبب درگیری تمام نواحی اطراف گوش می ‌شود؛ به عنوان مثال در اطراف گوش، مغز را داریم. پس اگر عفونت یا آبسه مغزی را دیدیم نباید تعجب کنیم.

عفونت بخش ‌های داخلی گوش، شنوایی فرد را تحت تاثیر قرار می ‌دهد.

مساله دیگر این است که عصب ناحیه صورت از داخل گوش عبور می ‌کند که فلج شدن این عصب، از جمله عوارض عفونت مکرر گوش است.

برای مطالعه " درمان عفونت گوش بچه ها  " و " درمان عفونت گوش شناگران " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است