عفونت گوش خارجی (عفونت گوش شناگران)

همان بیماری گوش شناگران اسم یک عفونت در کانال گوش است. به این دلیل به این بیماری، عفونت گوش شناگران می گویند که بیشتر در کودکان و بزرگسالانی که به صورت حرفه ای شنا می کنند، دیده می شود. گوش شناگران وقتی اتفاق می‌افتد که یک نوع باکتری در کانال گوش – که راهی به سوی پرده گوش است - شروع به رشد کند.

گوش شناگران اسم یک عفونت در کانال گوش است. اگر انگشتت را به گوشَت بچسبانی،‌ قسمت کوچکی از این کانال که در داخل گوشِ تو است را احساس خواهی کرد. اما اگر دچار بیماری گوش شناگران شده باشی و انگشتت را به گوشَت بچسبانی، درد بدی را احساس میکنید . این بیماری دردناک بیشتر شناگران و کسانی که به استخر و دریا می‌روند را مبتلا می‌کند، برای همین به این اسم نام گذاری شده است .

گوش شناگران با عفونت معمولی گوش فرق می‌کند. معمولاً وقتی می‌گویند بچه‌ای دچار این مشکل شده است منظورشان عفونت گوش میانی است، نه عفونت گوش خارجی. این اتفاق معمولاً وقتی می‌افتد که یک بچه سرما خورده باشد. اما گوش شناگران وقتی اتفاق می‌افتد که یک نوع باکتری در کانال گوش – که راهی به سوی پرده گوش است - شروع به رشد کند.

در این کانال یک پوسته ظریف وجود دارد که توسط لایه نازکی از واکس یا همان جِرم گوش پوشیده شده و محافظت می‌شود. بیشتر وقت‌ها آب از طریق این کانال به گوش وارد شده و از آن خارج می‌شود، بدون این‌که مشکل خاصی به‌وجود بیاید. در واقع تو معمولاً‌ به راحتی حمام می‌کنی یا دوش می‌گیری و به عفونت گوش خارجی هم دچار نمی‌شوی.

باکتری‌ها زمانی شانس رشد پیدا می‌کنند که آب داخل کانال گوش باقی مانده و پوشش محافظ جرم گوش را شسته و از بین می‌برد. اگر کسی خیلی زیاد شنا کند، ممکن است این شرایط در کانال گوشش اتفاق بیفتد. باکتری‌ها رشد می‌کنند و کانال گوش قرمز و متورم می‌شود. اما بعضی وقت‌ها بدون این‌که بچه شنا کرده باشد، ممکن است به عفونت گوش خارجی دچار شود. یک خراش یا تحریک در کانال گوش هم ممکن است به این بیماری منجر شود.

تشخیص عفونت گوش خارجی (عفونت گوش شناگران)

ممکن است با خارش شروع شود، اما سعی کنید از انجام این کار اجتناب کنید ، چون ممکن است باعث بدتر شدن این عارضه شود. گوش‌ درد هم یکی از نشانه‌های شایع این عارضه است. حتی لمس کردن گوش یا یک حرکت ناگهانی می‌تواند درد شدیدی را به همراه داشته باشد. همچنین اگر کسی این بیماری را داشته باشد، ممکن است به دلیل تورم کانال گوش دچار مشکل شنوایی شود.

اگر پزشک تشخیص دهد که ممکن است به عفونت گوش خارجی دچار شده باشی، می‌تواند برای خلاصی از آن به تو کمک کند. برای این کار احتمالاً  قطره گوش تجویز می‌کند، قطره گوش حاوی آنتی‌بیوتیک  برای کشتن باکتری‌ها است. گاهی اوقات پزشک متخصص برای تشخیص از یک فتیله استفاده می‌کند، اما نه یک فتیله شمع! این نوع فتیله شبیه یک اسفنج کوچک است که پزشک متخصص آن را در گوش فرو می‌کند. دارو روی این فتیله قرار دارد و همراه با آن وارد گوش شده و با کانال عفونت کرده گوش تماس پیدا می‌کند. وقتی فتیله کارش را در گوش تو به پایان رساند، از آنجا خارج می‌شود.

قطره تجویز شده را باید تا زمانی که  پزشک متخصص تعیین کرده به استفاده از آن قطره ادامه دهید ، حتی اگر احساس می‌کنید درد گوشتان بهتر شده بازهم باید این کار را انجام بدهید، چون اگر زودتر از زمانی که پزشک مشخص کرده آن را متوقف کنید، عفونت گوش خارجی دوباره برمی‌گردد. اگر گوش‌درد دارید، ممکن است پزشک متخصص داروی مُسَکِن مخصوص کودکان تجویز کند. این دارو به شما کمک می‌کند که تا وقتی آنتی‌بیوتیک میکروب‌ها را می‌کُشد، بتوانید درد گوش را تحمل کنید .

خواننده گرامی

پیشنهاد می شود مطلب " درمان عفونت گوش شناگران"را جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است