عفونت گوش درد در کودکان

درد اولین علامت عفونت گوش در کودکان است. ممکن است فرزند شما بگوید که گوش درد دارد یا خود شما متوجه شوید که او گوشش را می کشد. ابتلاء اخیر به سرماخوردگی یا سینوزیت نیز در تشخیص عفونت گوش در کودکان کمک کننده است. کودک ممکن است تب داشته باشد یا اصلا تب نداشته باشد...

علایم

کاهش اشتها در هنگام مبتلا به عفونت گوش درد در کودکان. ممکن است جویدن و بلع را دردناک کند.

تغییر در عادت خوابیدن. دراز کشیدن و خوابیدن ممکن است موجب افزایش درد در سمت گوش بیمار شده و عفونت گوش درد در کودکان اختلال در خوابیدن بوجود آورد.

اسهال و استفراغ. ویروسی که موجب عفونت گوش درد در کودکان می شود ممکن است بر دستگاه گوارش نیز اثر بگذارد.

خروج مایع زرد یا نسبتا سفید از گوش در هنگام ابتلا به عفونت گوش درد در کودکان. البته در اکثر بچه ها اتفاق نمی افتد اما می تواند نشانه ای از وجود سوراخ کوچک در پرده گوش باشد که از طریق آن چرک و عفونت به بیرون تخلیه می شوند. در اکثر موارد بعد از بهبود و پاک شدن گوش از عفونت، این سوراخ خود به خود ترمیم خواهد شد.

بوی نامطبوع در صورت ابتلا به عفونت گوش درد در کودکان. شما ممکن است یک بوی عفونت و نامطبوع از گوش عفونی شده احساس کنید.

اشکال در شنیدن صداها در صورت بروز عفونت گوش درد در کودکان. تجمع مایع در گوش میانی ممکن است مانع شنیدن اصوات شود.

در عفونت گوش درد در کودکان ممکن است اختلال در حفظ تعادل بدن بوجود بیاید. گوش در حفظ تعادل، کمک کننده است. بنابراین ممکن است شما احساس کنید که فرزندتان قادر به حفظ تعادل خودش نیست و نسبت به قبل کمی دچار مشکل شده است که این امر به علت عفونت گوش در کودکان است.

شیوع عفونت گوش درد در کودکان

درد و عفونت گوش در کودکان بعد از سرماخوردگی شایع ترین بیماری نوزاد  است. در حقیقت سه چهارم نوزاد  قبل از اینکه به ۳ سالگی برسند، یکبار دچار عفونت و درد گوش شده اند.

عامل

عفونت و درد گوش در کودکان معمولا توسط باکتری ایجاد می شود. اما ویروس ها نیز می توانند عامل عفونت و درد گوش در کودکان باشند. این وضعیت هنگامی رخ می دهد که مایع پشت پرده گوش تجمع پیدا می کند و سپس عفونی می شود. بطور طبیعی هر مایعی که در این ناحیه جمع شود، توسط شیپور استاش (لوله یا مجرایی که گوش میانی را با حلق ارتباط می دهد) تخلیه می شود. اما اگر شیپور استاش دچار انسداد شود – که در سرماخوردگی، سینوزیت و حتی آلرژی بطور شایعی این اتفاق می افتد– این مایع در گوش میانی گیر می افتد و تخلیه نمی شود.

میکروبها محیطهای تاریک و گرم و مرطوب را دوست دارند، بنابراین گوش میانی که از مایع پر شده است، محل خوبی برای رشد و تغذیه آنها به حساب می آید و زمینه برای عفونت و درد گوش در کودکان را فراهم می کند . همانطور که عفونت گوش بدتر می شود، التهاب در پشت و پرده گوش بیشتر شده و ایجاد درد می کند. در عفونت و درد گوش در کودکان ،تب در صورتی دیده می شود که بدن فرزند شما سعی کند بر علیه عفونت مبارزه کند. در شرایطی از عفونت و درد گوش در کودکان که التهاب گوش میانی با تجمع مایع، درد، قرمزی پرده گوش و بعضی اوقات تب بروز می کند، در پزشکی عفونت حاد گوش میانی یا acute otitis media نامیده می شود. (AOM)

از آنجا که در بچه ها شیپور یا لوله استاش کوتاه است (کمتر از یک و نیم سانتیمتر) و بطور افقی است آنها خیلی مستعد به عفونت و درد گوش میانی هستند.همینطور که آنها بزرگ می شوند، لوله بلندتر شده و بیشتر عمودی می شود و خروج یا تخلیه مایع آسانتر صورت می گیرد.

برای مطالعه " علت درد گوش و درمان آن" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است