عفونت گوش در نوزاد

معمولا پس از اینکه کودک سرما می‌خورد یا دچار آلرژی می‌شود پدید می‌آید. بیماری عفونت گوش در نوزاد در فضای گوش میانی به دو صورت حاد و ترشحی بروز می‌کند. در نوع حاد عفونت گوش نوزاد ، علایم عفونت گوش در نوزاد به صورت درد، تب و تورم پرده گوش و قرمزی همراه با آن دیده می‌شود اما نوع ترشحی‌ زمانی رخ می‌دهد که گوش میانی به قدر کافی تخلیه شده و مایع، پشت پرده گوش تجمع می‌کند.

پیشگیری از عفونت گوش در نوزاد

در عفونت گوش نوزاد ، نوزاد یا کودک احساس درد ندارد و هر دو گونه بیماری، گاهی بدون درمان دارویی عفونت گوش در نوزاد سیر بهبودی خواهند داشت.

بسیاری از والدین از ابتلای فرزندان خود به عفونت گوش، اظهار نگرانی می‌کنند و از متخصصان، خواستار راهنمایی برای کاهش ابتلا هستند. موارد زیر می‌توانند بسیاری از موارد ابتلا عفونت گوش در نوزاد را کاهش دهند:

برای پیشگیری از عفونت گوش در نوزاد توصیه می شود نوزادتان را به مهدکودک‌ها نبرید، مگر اینکه مجبور باشید. در آن صورت نیز حتما باید او را در محلی که کمتر از پنج کودک در یک کلاس نگهداری می‌‌شود‌ بگذارید. چون در مراکزی که بیش از پنج کودک در هر کلاس وجود دارد، میزان بروز عفونت گوش در نوزاد  پنج تا شش برابر بیشتر از نگهداری در خانه است.

درازکش به نوزاد شیر ندهید

تغذیه با شیر مادر‌ همانند یک تقویت‌کننده ایمن، باعث مقاومت بیشتر نوزاد در برابر بروز عفونت‌های گوش است؛ چون نحوه نوشیدن شیر مادر، در کاهش ورود شیر به شیپور استاش و التهاب آن ناحیه بسیار موثر است. لازم است بدانید، به هیچ‌وجه هنگام درازکش به نوزاد خود از طریق شیشه، شیر ندهید این امر در پیشگیری از عفونت گوش در نوزاد موثر می باشد . چون در این حالت شیر به داخل شیپور استاش وارد و منجر به التهاب گوش میانی می‌شود.

به هیچ عنوان نوزاد خود را در معرض دود سیگار قرار ندهید

تحت هیچ شرایطی نوزادتان را در معرض دود سیگار قرار ندهید. حداکثر بروز گوش درد در اطفال بین شش تا ‌هجده ماه است چون بعد از این سن، آناتومی و نحوه استقرار شیپور استاش همانند بزرگسالان می‌شود و سیستم ایمنی بهبود می‌یابد. ولی مشکلات کودکان می‌تواند تا سه سالگی ادامه یابد.

واکسن‌‌های فصلی

استفاده از آنتی‌بیوتیک در موارد مقاوم عفونت گوش در نوزاد به درمان یا بسیار حاد که با علایم مرکزی همراه است، با دستور پزشک معالج توصیه می‌شود و در حال حاضر استفاده از واکسن‌‌های فصلی برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا  توصیه می‌شود.

برای مطالعه " درمان عفونت گوش کودکان" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است