عفونت گوش میانی

عفونت گوش میانی یک مشکل جدی است چون عفونت گوش میانی می تواند گوش درد شدید و کاهش شنوائی ایجاد کند. کاهش شنوائی در اثر عفونت گوش میانی به خصوص در اطفال می تواند یادگیری را مختل کرده و حتی تکامل گفتار را به تاخیر اندازد. به هرحال، اگر اتیت مدیا یا عفونت گوش میانی سریعاً و به صورت موثر درمان شود، شنوائی اغلب به حالت طبیعی بر خواهد گشت.

از جهت دیگر عفونت گوش میانی می تواند به ساختمانهای مجاور در سر به خصوص به ماستوئید گسترش یابد. بنابراین بسیارمهم است که علائم بیماری عفونت گوش میانی شناخته شده و سریعا مورد توجه پزشکتان قرار گیرد.

آناتومی گوش

گوش خارجی اصوات را جمع آوری می کند. گوش میانی یک محفظه پراز هوا به اندازه نخود است که توسط پرده گوش که به نازکی ورق است، از گوش خارجی جدا می شود. سه استخوانچه به پرده گوش متصل هستند. وقتی امواج صوتی به پرده گوش برخورد می کنند، سبب ارتعاش استخوانچه ها شده و صوت به گوش داخلی منتقل می شود.

گوش داخلی ارتعاشات را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل کرده و این سیگنالها رابه مغز منتقل می کند. گوش داخلی همچنین به حفظ تعادل کمک می کند.

یک گوش میانی سالم، شامل هوا با همان فشار هوای بیرون است که به پرده اجازه ارتعاش آزادانه می دهد. هوا از طریق شیپور استاش که پشت بینی را به گوش مربوط می کند، وارد گوش میانی می شود. وقتی خمیازه می کشید و صدایی در گوشتان احساس می کنید، شیپور استاش حباب هوای کوچکی را به گوش میانی جهت تعادل فشارهوا فرستاده است.

علائم عفونت گوش میانی

* درد گوش علامت شایعی از عفونت گوش میانی است اما همیشه، یا در همه افراد اتفاق نمی‌افتد .

* کاهش شنوایی در عفونت گوش میانی می‌تواند برای چند روز ایجاد شود .

* درجات تب بالا نیز در این بیماری عفونت گوش میانی شایع است .

* کودکان می‌توانند دچار احساس ناخوشی و بیماری یا استفراغ شوند، علائم بیماری عفونت گوش میانی در کودکان ناخوشایند است .

* کودکان کوچکتر نمی‌توانند محل درد ناشی از عفونت گوش میانی خود را نشان دهند و یکی از دلایل تب با علت ناشناخته در کودکان و یا گریه بیش از حد و تحریک پذیری شیرخواران می‌تواند عفونت گوش میانی باشد .

* گاهی از اوقات در بیماری عفونت گوش میانی ، پرده گوش پاره شده و ترشحات از گوش خارج می‌شود، پس از خروج ترشحات ناشی از عفونت گوش میانی ، درد به صورت ناگهانی، کم می‌شود و پرده صماخ چند روز پس از آن خود به خود ترمیم می‌شود .

برای مطالعه " درمان عفونت حاد گوش میانی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است