عفونت گوش و تب

می توان یکی از شایع‌ترین عوامل بروز عفونت گوش را ، درجه تب بالا دانست . از دلایل تب بی‌دلیل در کودکان عفونت گوش میانی است و چون کودکان کوچکتر و نوزادان، نمی‌توانند محل درد خود را نشان دهند با گریه بیش از حد دیگران را متوجه درد ناشی از عفونت گوش خود می‌کنند.

علت تب و گوش درد ممکن است در عفونت گوش خارجی یا عفونت گوش میانی باشد. اکثر عفونت‌ها مربوط به گوش میانی است و بیشتر کودکان و نوزادان در قسمت گوش میانی درد احساس می‌کنند زیرا رابطه بین گوش میانی کوتاه‌تر، گشادتر و مستقیم‌تر است و عفونت زودتر از قسمت دهان و بینی به گوش منتقل می شود.

اختلال در شنوایی، احساس فشار در گوش، تاخیر در تکلم، اوتیت گوش میانی و انتشار عفونت در بدن را از نشانه‌های آشکار ورم ناحیه گوش میانی به علت عفونت گوش می باشد . از آنجایی که کودکان دارای لوزه سوم فعال‌تر و بزرگتری هستند،

با این وجود هر تب و گوش دردی را نمی‌توان نشانه عفونت گوش دانست. برخی اوقات دردی که در گوش وجود دارد ممکن است در اثر سینه درد، گلو درد، مشکلات دندانی و یا لوزه باشد و کودکی که گوش درد داشته باشد، اما حال عمومی‌اش خوب باشد، احتمال عفونت در گوش آن کم است.

علت عفونت گوش و تب

عفونت گوش معمولا توسط باکتری ایجاد می شود. اما ویروس ها نیز می توانند عامل عفونت گوش و تب باشند. این وضعیت هنگامی رخ می دهد که مایع پشت پرده گوش تجمع پیدا می کند و سپس عفونی می شود. بطور طبیعی هر مایعی که در این ناحیه جمع شود، توسط شیپور استاش (لوله یا مجرایی که گوش میانی را با حلق ارتباط می دهد) تخلیه می شود. اما اگر شیپور استاش دچار انسداد شود – که در سرماخوردگی، سینوزیت و حتی آلرژی بطور شایعی این اتفاق می افتد– این مایع در گوش میانی گیر می افتد و تخلیه نمی شود. میکروبها محیطهای تاریک و گرم و مرطوب را دوست دارند، بنابراین گوش میانی که از مایع پر شده است، محل خوبی برای رشد و تغذیه آنها به حساب می آید. همانطور که عفونت گوش بدتر می شود، التهاب در پشت و پرده گوش بیشتر شده و ایجاد درد می کند. تب در صورتی دیده می شود که بدن فرزند شما سعی کند بر علیه عفونت گوش مبارزه کند. در چنین شرایطی که التهاب گوش میانی با تجمع مایع، درد، قرمزی پرده گوش و بعضی اوقات تب بروز می کند، در پزشکی عفونت حاد گوش میانی یا acute otitis media نامیده می شود. عفونت گوش حاد از آنجا که در بچه ها شیپور یا لوله استاش کوتاه است (کمتر از یک و نیم سانتیمتر) و بطور افقی است آنها خیلی مستعد به عفونت گوش میانی هستند.همینطور که آنها بزرگ می شوند، لوله بلندتر شده و بیشتر عمودی می شود و خروج یا تخلیه مایع آسانتر صورت می گیرد.

عوارض

پارگی پرده گوش، خطرناک‌ترین عارضه عفونت گوش است .

هنگامی که جرم متراکم درون گوش خیس شود، کودک در گوش خود احساس درد شدید می‌کند و هر چه حجم مایع تجمع یافته در گوش میانی بیشتر شود، فشار فضای گوش میانی بالا می رود که با مراجعه نکردن به پزشک موجت پارگی پرده گوش می شود.

کاهش شنوایی را یکی از مهمترین عوارض بعد از عفونت گوش است . بعد از برطرف شدن عفونت گوش ممکن است ترشحات مخاطی، پشت پرده گوش باقی بمانند و برای مدتی منجر به کاهش شنوایی در کودک شود.

وی در پایان با تاکید بر اینکه کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند از قدرت ایمنی بالاتری برخوردار هستند، خاطرنشان کرد: عدم استفاده از هر نوع شی نوک تیز و آلوده برای تمیز کردن گوش، رعایت نکات بهداشتی، پوشش مناسب در فصول سرد و کمتر در معرض باد قرار گرفتن و همچنین شنا نکردن در آب آلوده می تواند از عفونت میانی و خارجی گوش تا حد زیادی جلوگیری کند.

برای مطالعه " درمان عفونت گوش بچه ها " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است