عفونت گوش و سرگیجه

سرگیجه واقعی یک حالت ناخوشایند با احساس حرکت دورانی می باشد ، که همراه آن بیمار تهوع ، استفراغ و تعریق دارد . سرگیجه واقعی را باید از حالتهائی مثل گیجی (dizziness) سبک سری (headlightness) سیاهی جلوی چشمها واحساس عدم تعادل افتراق داد.

درسرگیجه واقعی بیمار یک احساس حرکت دورانی محیط اطراف خود دارد ، که اگر چشمها بسته شود به صورت حرکت چرخشی خود فرد می باشد . سرگیجه ناشی از عفونت گوش اغلب به دنبال چرخش یاحرکت سربه طرفین اتفاق می افتد و شروع  و خاتمه و مدت زمان آن کاملاً مشخص است .

گاهی عفونت گوش همراه با علائم دیگر گوشی مثل وزوز گوش و کاهش شنوائی همراه است ، یا بیمار سابقه ای از ناراحتی قبلی گوش را ذکر می کند ، ولی اغلب هیچ کدام از اینها دیده نمی شود

معمولا زمانی که عفونت گوش میانی افراد اختلالی بروز می کند و تعادل در مکانیزم آن به هم می ریزد سرگیجه بروز می کند. این امر همچنین می تواند به دنبال بروز اختلال در مغز و یا سیستم عصبی بین مغز و گوش میانی بروز کند.

برای برخی افراد مبتلا به عفونت گوش ، بروز سرگیجه های شدید و عوارض ناشی از آن می تواند برای مدت زمان کوتاه صورت بگیرد و خیلی زود از بین برود. عفونت گوش معمولا در افراد کهنسال و یا افرادی که سر خود را به صورت ناگهانی و خیلی سریع تکان می دهند بروز می کند. این قبیل سرگیجه های که به دنبال عفونت گوش نیز می تواند بروز کند اصلا نگران کننده نیست و با درمان عفونت گوش ، سرگیجه نیز رفع می شود. اگرچه در این حالت فرد مبتلا به سرگیجه برای چند دقیقه قدرت حرکت و یا راه رفتن را از دست می دهد، اما پس از آن دوباره می تواند به فعالیت های خود ادامه دهد.

نوع دیگر سرگیجه ها به دنبال عفونت های ویروسی، تورم و یا آسیب دیدگی در گوش میانی بروز می کند. خوشبختانه این نوع سرگیجه پس از گذشت چند ماه به طور خودکار از بین می رود.

درمان عفونت گوش و سرگیجه

تشخیص عفونت گوش و سرگیجه معمولاً با معاینه گوش مشخص می شود. البته امکان دارد مایع گوش برای تشخیص دقیق تر و تعیین نوع باکتری کشت داده شود.

درمان عفونت گوش و سرگیجه معمولاً شامل دارو و مراقبت های حمایتی برای رفع درد است .

برار رفع درد گوش ، نواحی اطراف گوش را گرم کنید.

باید تا پاک شدن عفونت گوش از شنا خودداری شود.

ندرتاً درمان جراحی عفونت گوش و سرگیجه برای قرار دادن لوله های پلاستیکی کوچک در پرده گوش تا چرک یا مایع از گوش میانی تخلیه شود. امکان دارد لوزه سوم نیز تحت عمل قرار گیرد.

اگر در اثر عفونت گوش ، پرده گوش به سمت بیرون متورم شده باشد می توان با یک برش کوچک چرک یا مایع را تخلیه و درد را درمان کرد.

در مواردی که سرگیجه ناشی از عفونت گوش میانی باشد، لازم است برای بیمار آنتی بیوتیک مناسب نیز تجویز شود.

برای مطالعه " درمان عفونت گوش بچه ها " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است