علائم افت شنوایی

افت شنوایی، مشکلی است که می تواند در هر سن و هر شرایطی رخ دهد. اغلب افت شنوایی به صورت تدریجی و بدون درد است. ممکن است شما چندین سال متوجه بروز افت شنوایی نشوید چرا که روند گسترش آن تدریجی است. در این صورت، احتمالا" این مساله مانع از شنیدن  و درک گفتار در اطراف شما می گردد و این امر زندگی شما و اطرافیانتان را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

اگر شما احساس می کنید که دچار افت شنوایی هستید، پاسخگویی به سوالات زیر شروع خوبی خواهد بود:

- آیا اطرافیان از بلندی صدای تلویزیون و یا رادیوی شما شکایت دارند؟

- آیا به علت نشنیدن صدای زنگ در و یا تلفن از شنیدن صدا و یا دیدن دوستانتان محروم ماندید؟

- آیا به هنگام گفتگو در محیط های پر سر وصدا دچار مشکل هستید؟

- آیا اطرافیان بر این باورند که صدای شما به هنگام گفتگو بلند است؟

- آیا گفتار اطرافیان را می شنوید اما در درک کلمات دچار مشکل هستید ؟

- آیا اغلب از دیگران درخواست تکرار کلماتشان را دارید ؟

- آیا در مورد جزئیات موضوع جلسه ای که در آن حضور دارید از دیگران سوال می کنید ؟

- آیا با نگاه کردن به چهره دیگران گفتارشان را بهتر متوجه می شوید ؟

- آیا در اماکن عمومی و شلوغ در درک کلمات اطرافیان با مشکل مواجه می شوید ؟

چنانچه شما هر یک از نشانه های افت شنوایی فوق را دارید ، لازم است به یک ادیولوژیست ( کارشناس شنوایی )‌ مراجعه کنید

تا از نظر شنوایی و افت شنوایی ارزیابی شوید .

در صورتی که پاسخ شما به هریک از سوالات ذکر شده مثبت باشد، احتمال وجود درجه ای از افت شنوایی می رود. و از شما می خواهیم که جهت انجام آزمایش افت شنوایی به متخصصین شنوایی مراجعه نمایید.

شما تنها کسی نیستید که به افت شنوایی دچارید. در واقع شما یکی از ۵۰۰ میلیون نفری هستید که در سرار دنیا دچار این عارضه هستند. در اکثر کشورها، از هر شش نفر یک نفر دچار میزانی از افت شنوایی است.

اما بدانید که تجویز سمعکی مناسب سطح ارتباطی حداقل ۹۰% از افرادی را که دچار آسیب های شنوایی هستند ارتقاء می بخشد و این بدان معناست که یقینا"  راه حلی برای شما وجود دارد.

اثرات افت شنوایی

افت شنوایی، عده کثیری از مردم دنیا را از طرق گوناگون به خود مشغول کرده است. با گذشت زمان، افت شنوایی منجر به اضطراب، افسردگی، انزوا و تنهایی فرد می گردد. در صورت عدم درمان افت شنوایی ، آسیب شنوایی ممکن است تبدیل به عارضه ای روان شناختی گردد. به همین علت جستجوی راه حلی مناسب در مراحل اولیه افت شنوایی ، امری حائز اهمیت است.

ادیوگرام

نتایج حاصل از ارزیابی افت شنوایی ( ادیومتری )‌به صورت ادیوگرام (Audiogram) رسم و گزارش می شود .

محور افقی ادیوگرام مربوط به فرکانس و محور عمودی آن مربوط به شدت یا بلندی صدا است . فرکانسهای بم در سمت چپ و فرکانسهای زیر در سمت راست این محور نمایش داده می شوند . شدت های پایین در بالای محور عمودی نشان داده شده اند و هر چه به سمت پایین می آییم شدت بالاتر می رود . نمودار شنوایی طبیعی در محدوده بین ۰-۲۰dBHLقرار می گیرد و هر چه نمودار به سمت پایین جدول نزدیک تر باشد افت شنوایی فرد بیشتر است.

اطلاعات گوش راست با رنگ قرمز و اطلاعات گوش چپ با رنگ آبی بر روی ادیوگرام ثبت می شود . هدف اصلی انجام ادیومتری و ثبت ادیوگرام ، تعیین درجه و نوع افت شنوایی است .

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب کم شنوایی حسی عصبی و کم شنوایی انتقالی را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افت شنوایی مطالعه فرمایید .

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است