علائم التهاب گوش خارجی

- گوش درد

- حساسیت و قرمزی لاله گوش و مجرای گوش خارجی

- وجود دمل پر از چرک در مجرا

- ترشح از گوش به علت التهاب گوش خارجی

- خارش، خشکی و تشکیل پوسته روی گوش

التهاب گوش خارجی ، عفونت مجرای خارجی گوش است. این مجرا از لاله گوش شروع شده و تا پرده گوش ادامه پیدا می‌کند. وجود یک شیء خارجی در آن و تمیز کردن و خاراندن شدید گوش می‌تواند ایجاد عفونت گوش کند. عفونت گوش کودکان که زیاد شنا می‌کنند شایعتر است. نشانه‌های التهاب گوش خارجی به علت عفونت گوش عبارتند از: گوش درد، التهاب و تورم، خارش، ترشح و تشکیل پوسته‌های ریز روی گوش.

خطرات

چونکه در گوش خارجی، تشکیلات ظریف شنوایی وجود ندارند لذا عفونت می‌تواند ناچیز باشد. اما حتماً باید التهاب گوش خارجی درمان کرد زیرا ممکن است این بیماری ناشی از عفونت به استخوان‌های جمجمه و احتمالاً مغز سرایت کند. هرگونه ترشح از گوش را باید تحت معالجه قرار داد چون می‌تواند نشانه‌ای از عفونت گوش میانی باشد.

اقدامات لازم برای التهاب گوش خارجی

۱- برای بررسی علائم این بیماری یا وجود اشیاء خارجی، به گوش و داخل مجرای آن نگاه کنید. اگر برایتان ممکن است شیء خارجی از گوش بیرون آورید.

۲- در صورت بروز التهاب گوش خارجی از دست زدن و خاراندن آن برحذر دارید.

۳- در صورت بروز التهاب گوش خارجی در کودک خود ،از کودک خود بخواهید تا آنجا که می‌تواند دهانش را باز کند و ببیند که آیا دردی از این بابت احساس می‌کند.

۴- لاله گوش را به آرامی به عقب بکشید و به احساس درد ناشی از التهاب گوش خارجی توجه کنید.

۵- با آب گرم و صابون هرگونه ترشح ناشی از التهاب گوش خارجی را پاک کنید.

۶- به کودک خود آسپرین بچه یا شربت استامینوفن بدهید تا درد تسکین پیدا کند و یک تکه گاز و یا پارچه نخی تمیز را بر روی گوش بگذارید تا ترشحات را جذب کند.

نکته : چنانچه متوجه ترشح از گوش کودک خود شدید و یا به التهاب گوش خارجی مشکوک هستید فوراً به دکتر مراجعه کنید.

دکتر با یک وسیله مخصوص به اسم اتوسکوپ (گوش بین) داخل مجرا و پرده گوش را نگاه میکند. و ممکن است آنرا با میل مخصوص تمیز نماید. احتمالاً آنتی بیوتیکهایی را به صورت قطره گوش یا قرص برای درمان التهاب گوش خارجی تجویز می‌کند.

اگر دمل ناشی از التهاب گوش خارجی تولید درد کرده است دکتر آنرا سوراخ کرده چرک را بیرون می‌کشد اینکار درد را فوراً تسکین می‌دهد.

برای مطالعه " درمان اوتیت خارجی گوش " و " درمان عفونت حاد گوش میانی" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است