علائم التهاب گوش

التهاب گوش ایجاد شده به دنبال عفونت در مجرای گوش باعث ایجاد درد می شود، بنابراین درد از علائم شایع بیماری می باشد. خروج ترشحات به دنبال التهاب زیاد از دیگر علائم شایع است. از علائم دیگر التهاب گوش می توان به قرمزی مجرا و اطراف لاله گوش اشاره کرد. در بعضی از موارد که شدت بیماری التهاب گوش بیشتر است ممکن است غدد لنفاوی اطراف گوش هم متورم شوند و درد از ناحیه لاله و مجرای گوش فراتر رفته و در نیمه سر هم درد ایجاد کند. شدت درد بسته به شدت بیماری می تواند زیادتر شود.

افزایش تورم می تواند باعث بسته شدن مجرای گوش به طور نسبی یا به طور کامل شده که در آن موقع بیمار مبتلا به التهاب گوش به طور معمول کاهش شنوایی پیدا می کند. این کاهش شنوایی از نوع انتقالی است، یعنی عصب گوش سالم می باشد، ولی انتقال صوت از فضا به گوش داخلی دچار مشکل می شود. قابل ذکر است که التهاب گوش و عفونت در خیلی از مواقع بدون هیچ علت خاصی اتفاق می افتد.

تشخیص

در تشخیص التهاب گوش خارجی، به طور معمول سؤالی که بیشتر برای پزشکان پیش می آید، تشخیص افتراقی التهاب گوش خارجی با میانی می باشد، چون هر دوی این بیماری ها علایم مشابهی دارند.

علائم مشابه در التهاب گوش خارجی و میانی

گوش درد از مهم ترین علایم این دو بیماری است. در هر دو نوع از التهاب گوش ، شنوایی ممکن است کم شود؛ در هر دو، طول دوره ی گوش درد کوتاه می باشد و در نتیجه ممکن است پزشک و بیمار را به شک بیاندازد و ایجاد مشکل کند.

تفاوت ها

با وجود تشابه علایم این دو بیماری ، درمان و برخورد متفاوت می باشد. در التهاب گوش میانی، تجویز آنتی بیوتیک سیستمیک ضروری است و حتما باید بیمار مبتلا به التهاب گوش میانی درمان سیستمیک یا خوراکی یا تزریقی بگیرد، ولی در التهاب گوش خارجی، اصولا نیازی به درمان با آنتی بیوتیک سیستمیک نیست و به طور معمول سیر بیماری در گوش خارجی بهتر از میانی می باشد.

از عوامل مهم افتراق این دو بیماری ، فصل ابتلا به آن بیماری می باشد. التهاب گوش میانی به طور معمول در زمستان و فصل سرما بیشتر می باشد، ولی التهاب گوش خارجی در فصل گرما شیوع بیشتری دارد.

کسانی که مبتلا به التهاب گوش میانی می شوند به طور معمول تب دارند، ولی در التهاب گوش خارجی به طور معمول تب وجود نداد، به عبارتی تب در گوش میانی شایع تر از گوش خارجی می باشد. در التهاب گوش میانی، در معاینه پرده گوش توسط پزشک، هیچ گونه علایمی مشاهده نمی شود، ولی در التهاب گوش خارجی، پرده صماخ به طور معمول خوب است و در معاینه مجرای گوش، به طور معمول علایم عفونت گوش نشان داده می شود.

در کسانی که التهاب گوش میانی دارند، دستکاری و حرکت دادن لاله گوش درد را زیاد یا کم نمی کند، ولی در کسانی که التهاب گوش خارجی دارند، هر گونه حرکت دادن و دستکاری در مجرای گوش، باعث ایجاد درد می شود.

برای مطالعه " علائم التهاب گوش خارجی " و " درمان عفونت گوش شناگران " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است