علائم سینوزیت حاد و مزمن

عفونت سینوسها یا سینوزیت در واقع یک التهاب سینوسی با علت عفونی می باشد  که خود را با سر درد ، فشار بر روی چشمها ، بینی ، ناحیه گونه و یا در هر یک از طرفهای سر نشان می دهد . یک بیمار عفونت سینوس ممکن است با سرفه ، تب و بوی بد دهان مراجعه کند گرفتگی بینی پشت حلقی از دیگر علائم می باشد.

عفونت سینوسها به دو دسته بزرگ حاد (کمتر از چند هفته ) و مزمن (بیش از سه ماه ) طبقه بندی می شود .

علائم عفونت سینوس و سینوزیت بستگی به حاد و  مزمن بودن آن و سینوس گرفتار دارد:

علائم سینوزیت حاد

سینوزیت اتموئید : درد سینوزیت اتموئید معمولا در پشت چشمها احساس می شود . گرفتگی بینی و ترشح پشت حلق به همراه درد در قسمت داخلی چشم و بینی علامت دیگری می باشد سردرد و فشار ناشی از سینوزیت اتموئید با سرفه و خم کردن سر به جلو بد تر می شود.

سینوزیت ماگزیلاری: درد سینوزیت ماگزیلاری معمولا در پشت گونه بر روی دندانهای فوقانی لمس می شود ولی ممکن است به سمت چشمها امتداد داشته باشد . بقیه علائم مشابه سینوزیت اتموئیدی است ولی تب در سینوزیت ماگزیلاری شایعتر است .

سینوزیت فرونتال : محل درد در سینوزیت فرونتال در پشت پیشانی است و سایر علائم مانند بقیه سینوزیت ها است .

سینوزیت اسفنوئید : درد سینوزیت اسفنوئید در پشت و بالای سر قابل حس است که به پیشانی و چشمها گسترش می یابد . از عوارض سینوزیت اسفنوئید به اختلال بینایی و دوبینی می توان اشاره  کرد

علائم سینوزیت مزمن

سینوزیت اتموئید : در سینوزیت اتموئید ترشح مزمن بینی ، احساس گرفتگی و درد که در صبحها بدتر می شود و بویژه با استفاده از عینک و همچنین گلو درد مزمن هم وجود دارد .

سینوزیت ماگزیلاری: علائم در سینوزیت ماگزیلاری به صورت درد در پایین چشم می باشد درد آن با سرما خوردگی آنفلوانزا بدتر می شود .

سینوزیت فرونتال : در سینوزیت فرونتال سر درد خفیف در پشت پیشانی احساس می شود سابقه تروما به سینوس فرونتال را معمولا میتوان یافت .

سینوزیت اسفنوئید : در سینوزیت اسفنوئید سر درد خفیف در پشت سر معمولا تنها علامت است .

برای مطالعه " علائم گرفتگی وسینوزیت مزمن " روی لینک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است