علائم شکستگی بینی و درمان آن

علائم شکستگی بینی به صورت تورم ، کبودی و تغییر شکل ظاهری بینی است . هر چند عکس رادیولوژی در مواردی برای تشخیص علائم شکستگی بینی کمک کننده است اما  تشخیص قطعی بینی شکسته بر مبنای معاینه بالینی است. از آنجائیکه شکستگی بینی معمولا با تورم قابل ملاحظۀ صورت همراه است ممکن است تشخیص و همینطور جااندازی آن تا حدودی دشوار باشد و نیاز به تجربه و تبحر جراح بینی دارد و گرنه ممکن است به خوبی تشخیص داده نشده و یا به طور صحیح جا اندازی نشود.

  چنانچه کمتر از ۴ ساعت از شکستگی گذشته باشد ،معمولا تورم و کبودی زیاد نیست و میتوان شکستگی را جا انداخت ولی اگر بیش از ۴ ساعت از ضربه گذشته باشد معمولا بینی ورم میکند و  بهتر است جااندازی را چند روز به تعویق بیندازیم تا در این فاصله تورم بینی کمتر شده باشد . حدوداً تا یک هفته بعد از شکستگی جااندازی آن امکانپذیر است و بعد از این مدت ممکن است بینی شکسته درهمان حالت جوش بخورد و برای اصلاح آن نیاز به جراحی پلاستیک بینی باشد. اگر شکستگی بینی بطور صحیح اصلاح نشود دو عارضه را میتواند بهمراه داشته باشد : اول ، تغییر شکل ظاهری بینی و دوم انسداد تنفس از بینی .

بینی شکسته را میتوان هم با بی حسی موضعی و هم با نیمه بیهوشی  در اتاق عمل و یا  در مطب جاانداخت. برای جااندازی برشی بر روی صورت بیمار داده نمیشود بلکه با وسیلۀ مخصوصی قطعۀ شکسته شده به جای خود برگردانده  میشود.  بعد از جااندازی به مدت ۵ روز روی بینی شما گچ طبی قرار خواهم داد که نقش آن محافظت در مقابل ضربات ناخواسته است . بعداز جااندازی نیازی به استفاده ازتامپون بینی نخواهد بود .

 در مواردی ممکن است ضربهٌ وارده آنقدر شدید نباشد که باعث شکستگی شود اما باعث تجمع خون در زیرمخاط تیغه بینی شود و این امر باعث انسداد تنفسی از یک یا دو طرف بینی شود . چنانچه به این مشکل توجهی نشود باعث ازبین رفتن غضروف تیغه بینی میشود و در نتیجه شکل ظاهری بینی اصطلاحا ‍‏‘ زین اسبی ’میشود . لذا چنانچه بعد از وارد آمدن ضربه به بینی شما ، تنفس ازیک یا هر دو سوراخ بینی برای شما مشکل گشت ، حتما بطور اورژانسی به پزشک  متخصص گوش و  حلق و بینی  مراجعه نمایید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است