علت ایجاد پولیپ بینی

 علت ایجاد پولیپ بینی :

علت ایجاد پولیپ بینی کاملا مشخص نیست ، اما بدون شک التهابات و عفونت های مزمن داخل بینی از عوامل اصلی  پیدایش پولیپ بینی هستند . پولیپ بینی معمولا به دلیل آلرژی بینی ایجاد می شود که ممکن است با حساسیت های دیگری مثل آسم و یا حساسیت های پوستی نیز همراه باشد .

به دلیل حساسیت ، مخاط بینی متورم شده و کم کم به شکل نسج اضافی درمی آید که داخل بینی و سینوس ها را پر می کند و به تدریج بر میزان آن افزوده می شود . با توجه به نقش انکارناپذیر حساسیت مزمن بینی در ایجاد پولیپ بینی ، درمان به موقع آلرژی می تواند از پیدایش پولیپ بینی جلوگیری کرده و یا پیدایش آن را به تعویق بیندازد .

علائم پولیپ بینی  :

پولیپ بینی تا هنگامی که کوچک است علامتی ندارد ، اما وقتی  پولیپ بینی بزرگ شد ، اصلی ترین علامت آن گرفتگی بینی است .

قبل از آنکه سایر علائم پولیپ بینی را مطرح کنیم ، لازم می دانیم دو عملکرد اصلی بینی را مورد تاکید قرار دهیم . این دو عملکرد عبارتند از :

الف) انتقال هوا از بینی به ریه و تهویه آن

ب) بینی به عنوان محلی برای درک بوهای مختلف هوا در حین عبور از بینی به سمت ریه ، گرم و مرطوب شده و ذرات گرد وغبار موجود در آن گرفته شده و تمیز می شود . ضمنا بینی خط مقدم مقابله سیستم ایمنی بدن با ذرات موجود در هوای استنشاقی است . هر بار که از بینی نفس می کشیم ، هزاران ذره گرد وغبار و ذرات مضر دیگر مثل باکتری وارد بینی ما می شود .

وجود مو در ابتدای سوراخ بینی ، تعدادی از این ذرات بزرگ تر را به دام می اندازد . تعدادی از ذراتی که توانسته اند از این مرحله بگذرند ، در اثر نحوه توربولانس و گردش هوا در درون حفره بینی به ترشحات چسبنده مخاط بینی می چسبند . برای روشن شدن اهمیت این توربولانس بر روی جذب و به دام انداختن ذرات باید متذکر شویم که ذرات بزرگتر از ۴ تا ۶ میکرومتر قادر نخواهند بود به ریه برسند .

وقتی ما به طور طبیعی از بینی نفس می کشیم ، بینی هوای وارده را گرم و مرطوب و تمیز می کند . در صورتی که بینی انسداد داشته باشد ، تنفس ما دهانی می شود و در نتیجه هوایی که به ریه می رسد ، دیگر گرم و مرطوب و تمیز نخواهد بود و این امر می تواند باعث مشکلاتی گردد .

اصلی ترین علامت پولیپ بینی  ، انسداد تنفسی است . با توجه به نقش فیزیولوژیک بینی معلوم می شود که وقتی پولیپ بینی منجر به انسداد بینی شود ، بیمار با مشکلات دیگری نیز روبرو خواهد شد . تنفس دهانی منجر به خشکی گلو به هنگام خواب خواهد شد . این امر به نوبه خود باعث می شود که فرد مبتلا به پولیپ بینی خواب شبانه خوبی نداشته باشد و چون بدن وی شب هنگام استراحت مناسبی نداشته است طبیعتا روز بعد نیز سرحال نخواهد بود . ضمنا خشکی گلو باعث تحریک مزمن گلو و احساس ناخوشایندی در این ناحیه خواهد شد .

می دانیم به طور معمول ترشحات سینوس  ها از طریق مجاری آنها به درون بینی تخلیه شده و از آنجا به طرف ته حلق هدایت می شود . پولیپ بینی ممکن است به گونه ای باشد که باعث انسداد مجاری سینوس‌ ها شود . در این صورت ترشحات سینوس ها در داخل آنها تجمع یافته و احتمال سینوزیت  افزایش می یابد . پس  پولیپ بینی می تواند عامل مساعد کننده ای برای ایجاد و یا تشدید سینوزیت باشد .پولیپ بینی  ممکن است با آبریزش بینی و افزایش ترشحات پشت حلق همراه باشد و می تواند باعث تغییر تون صدای بیمار شود ، به نحوی که صدای افراد مبتلا به  پولیپ بینی  “تو دماغی” می شود . پولیپ بینی می تواند علت خرخر ، کاهش حس بویایی و سردرد نیز باشد . اگر  پولیپ بینی  بزرگ باشد و به هر دلیل تحت درمان قرار نگیرد ، می تواند منجر به پهن شدن و بزرگ شدن پل بینی شده و بر روی چهره فرد تاثیر بگذارد .

برای مطالعه "  راههای تشخیص پولیپ بینی و درمان آن "  کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است