علت درد گوش و درمان آن

علت

عفونت‌های گوش کودک معمولا چند روز بعد از یک دوره سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا سینوس‌های عفونی کودک را گرفتار می‌کند. عفونت‌ گوش کودکان به این دلیل اتفاق می‌افتد که در طول دوران بیماری ماده مخاطی یا چرکی از راه مجرای بینی در پشت بینی جمع می‌شود و البته از همانجا می‌تواند به فضای میانی گوش‌ها برود. در واقع باکتری‌ها در فضای میانی گوش به راحتی رشد می‌کنند و در ‌‌نهایت عفونت گوش ،منجر درد گوش می‌شوند.

با این حال درد گوش همیشه هم به معنای عفونت‌ گوش کودکان نیست. گاهی اوقات می‌تواند دلایل دیگری از جمله مشکلات دندان بچه یا گلودرد داشته باشد. این امکان هم همیشه وجود دارد که بر اثر وزش بادهای شدید گوش کوچولوی شما سرما بخورد و گوش درد بگیرد. بنابراین کلاه را در فصل زمستان برای بچه‌ها در هر سنی که هستند برای پیشگیری از درد گوش فراموش نکنید.

درمان درد گوش

این یک درد اورژانسی محسوب نمی‌شود. با این حال شما باید حتما پزشک متخصص گوش و حلق و بینی خود را از این موضوع باخبر کنید تا با تشخیص علت درد گوش آن را با اقدامی مناسب درمان کند. اما در حد فاصلی که قرار است پزشک فرزند خود را ملاقات کنید می‌توانید با استفاده از راه‌هایی درد گوش فرزند خود را به حداقل برسانید و به درمان فرزند خود کمک کنید .

۱- استامینوفن با دوز مناسب سن کودک شما می‌تواند یکی از این راه‌های مناسب برای تسکین و درمان درد گوش باشد. در چنین مواقعی معمولا استامینوفن هر چهار ساعت به بچه داده می‌شود. با این حال بهتر است دراین باره حداقل از طریق تلفن از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی کودک مشورت گرفته شود.

۲- برای کاهش و درمان درد گوش کودک خود دستمال خشک را گرم کنید و روی گوشی که درد می‌کند قرار بدهید. این حرکت را هر یک ساعت برای ۲۰ دقیقه تکرار کنید.

۳- لطفا اجازه بدهید بچه مبتلا به درد گوش به حالت ساکن در تخت خود استراحت کند و سر او را به سمت گوشی که درد می‌کند روی بالش بگذارید.

۴- اگر به جای استامینوفن از ایبوپروفن با دوز مناسب استفاده کردید، این دارو را هر ۶ ساعت به نوزاد خود بدهید. ایبوپروفن برای درمان درد گوش معمولا برای زمان خواب بچه توصیه می‌شود. با این حال تجویز هر دارویی برای بچه باید حتما با تشخیص پزشک متخصص گوش و حلق و بینی صورت بگیرد. بنابراین ارتباط تلفنی با پزشک خود را همیشه برقرار نگه دارید و بدون مشورت متخصص گوش و حلق و بینی اقدامی نکنید.

۵- لطفا از هیچ قطره‌ای برای تسکین و درمان درد گوش کودک خود استفاده نکنید مگر اینکه تجویز پزشک او باشد. در ضمن هیچ چیزی را حتی گوش پاک‌کن و پارچه‌های کتانی را داخل گوش نوزاد نکنید. اگر بنا به معاینه است این کار فقط از عهده پزشک متخصص گوش و حلق و بینی برخواهد آمد.

برای مطالعه " درمان عفونت گوش کودکان" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
علت درد گوش و درمان آن
۳ از ۱ رای