علت پارگی پرده گوش

مهم ترین عاملی که باعث پارگی پرده گوش می شود، ضربه های ناشی از تصادف یا برخورد با گوش است، این برخورد با پرده گوش که باعث بروز این عارضه می شود می تواند مستقیم مثلا با فرو بردن جسم خارجی ای مثل سنجاق سر، خودکار یا حتی گوش پاک کن به داخل گوش و یک حرکت ناگهانی باشد.

اما گاهی پارگی پرده گوش ناشی از کار و آسیب بیرونی است که در جوشکار ها، غواص ها، چترباز ها و... اتفاق می افتد؛ چون هنگام انجام چنین کارهایی، فشاری از بیرون وارد گوش می شود که پرده آن را دچار آسیب می کند و باعث پارگی پرده گوش می گردند. حتی در نزاع های خیابانی، خوردن سیلی یا مشت به گوش و تصادف با اتومبیل، هر نوع ضربه به سر، سقوط از ارتفاع و حضور در مکانی که در آنجا انفجاری صورت گیرد مثلا در جنگ ها، می تواند باعث پارگی پرده گوش شود.

انفجارهای چهارشنبه سوری هم می تواند علاوه بر خطرهای دیگری که دارد، باعث پارگی پرده گوش شود. اگر شستشوی گوش هم به وسیله فرد ناواردی انجام شود یا آب با فشار داخل گوش شود، می تواند باعث پارگی پرده گوش شود.

عفونت گوش

درباره عواملی که از درون گوش میانی می تواند باعث صدمه زدن به پرده گوش شود، می توان گفت: مهم ترین عاملی که می تواند باعث پارگی پرده گوش شود، عفونت هاست و در کسی که از کودکی در معرض عفونت های گوش است، پارگی پرده گوش یک اتفاق شایع است.

پارگی پرده به علت عفونت گوش شاید بیش از بقیه علل رخ دهد. وقتی گوش عفونت می کند، عفونت تجمع یافته می تواند پرده گوش را پاره کند. البته همیشه نباید عفونت زیاد باشد تا بتواند باعث این عارضه شود زیرا عفونت های کم ولی مداوم به مرور پرده را ضعیف کرده و در نهایت منجر به پارگی پرده گوش می شود. چنین بیمارانی معمولا از کم شنوایی شکایت دارند. همچنین ممکن است بیمار با فین کردن متوجه خروج هوا از گوش خود شود. گاه صدای ایجاد شده در گوش به وسیله اطرافیان نیز شنیده می شود.

عفونت های گوش دو علت دارد؛ یا ناشی از التهاب مخاطی گوش میانی است یا اختلال هایی که در شیپوراستاش ممکن است، وجود داشته باشد.

اختلال شیپور استاش

شیپوراستاش مجرایی است که حلق را به گوش وصل می کند و باعث تنظیم فشار داخل گوش می شود، حالا اگر شیپوراستاش بسته شود، به اختلال شنوایی، افزایش فشار و درنهایت پارگی پرده گوش منجر خواهد شد؛ یعنی اول التهاب گوش ایجاد می شود، بعد عفونت بروز می کند و عفونت هم التهاب گوش و پارگی پرده گوش را به دنبال دارد. تا زمانی که عفونت گوش وجود داشته باشد، متاسفانه ترمیم پرده گوشامکان پذیر نیست به همین دلیل قبل از درمان جراحی پارگی پرده گوش ، باید التهاب و عفونت گوش حتما برطرف شود. پاره شدن پرده گوش در کودکان نیز بیشتر ناشی از عفونت ها و در سنین بالاتر به دنبال تروما و ضربه ها ایجاد می شود.

برای مطالعه مطالب زیر کلیک کنید .

درمان‌ پارگی‌ پرده‌ گوش‌

پارگی پرده صماخ گوش

ترمیم پارگی پرده گوش

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است