علت کیپی گوش

اگر در گوش میانی ترشح مایع وجود داشته باشد، یعنی مایعی پشت پرده گوش جمع شود، احساس سنگینی سراغ بیمار می آید. گاهی هم گوش اصلا عفونت دارد و باعث بروز کیپی گوش می شود.

حتما تاکنون برایتان پیش آمده که حس کنید گوش‌هایتان کیپ شده، این اتفاق گاهی هنگام سرماخوردگی و یا بعد از شنا در استخر می‌افتد، اما ممکن است اصلا ندانید چرا گوش‌هایتان کیپ شده است.

وقتی کسی حس می کند چیزی در گوشش وجود دارد که باعث می شود راحت نتواند بشنود یا احساس وزوز و کیپی در گوش می کند، یعنی دچار مشکلی شده که برطرف کردن کیپی گوش گاهی بسیار ساده است و گاهی نیاز به درمان وزوز گوش است.

کیپی گوش به علل مختلفی اتفاق می افتد و شایع ترین دلیل ، وجود جرم در کانال گوش است و این مشکل معمولا بعد از تمیز کردن جرم گوش حل می شود.

التهاب ها و عفونت گوش خارجی متهم ردیف دوم گرفتگی گوش است . در این صورت علاوه بر کیپی گوش ، کانال گوش خارجی آنقدر ملتهب و متورم می شود که این کانال را می بندد و به جز این، ترشح های عفونی هم کیپی گوش را تشدید می کند. اگر علت ، عفونت گوش خارجی باشد، علاوه بر این که گوش باید تمیز و ساکشن شود، لازم است عفونت و التهاب گوش یا قارچ هم درمان شود.

علت التهاب گوش یا می تواند میکروب باشد یا قارچ که اگر به علت قارچ باشد، بیمار علاوه بر کیپی گوش ، دچار خارش گوش هم می شود، ولی اگر میکروب عامل آن باشد، درد گوش خواهد داشت.

گوش میانی

گاهی علت این مشکل در گوش میانی باشد و در گوش میانی ترشح مایع وجود داشته باشد، یعنی مایعی پشت پرده گوش جمع شود، احساس سنگینی و کیپی گوش سراغ بیمار می آید. گاهی هم گوش اصلا عفونت دارد و باعث بروز گرفتگی و کیپی گوش می شود.

افرادی که گوش میانی شان درگیر است، غیر از گرفتگی و کیپی گوش دچار سنگینی و کاهش شنوایی هم هستند و باید علاوه بر تمیزکردن گوش، حتما برای درمان عفونت و تجمع مایع اقدام کرد. تجمع مایع پشت پرده گوش بیشتر در بچه ها دیده می شود و علت آن معمولا بزرگی لوزه سوم است که روی شیپوراستاش فشار وارد می کند و عملکرد گوش را مختل می کند. درمان هم اول درمان عفونت و بعد درمان لوزه سوم یا هر آنچه باعث بروز کیپی گوش شده، است.

مشکلات پرده گوش

اگر پرده گوش به علت التهاب ضخامت بیشتری پیدا کند یا حالت ارتجاعی اش را به هر دلیل از دست بدهد، باعث احساس گرفتگی و کیپی گوش خواهد شد. گاهی پزشک نمی تواند براحتی دریابد بیمار واقعا احساس سنگینی گوش دارد یا به کیپی گوش مبتلاست، چون خیلی وقت ها بیمار دچار سنگینی گوش و کاهش شنوایی است، ولی آن را به صورت کیپی گوش توصیف می کند.

شنا و سرماخوردگی

دکتر رزم پا به این پرسش این گونه پاسخ می دهد: در گوش برخی افراد، جرم وجود دارد و وقتی وارد آب می شوند، این جرم ها مقداری آب جذب می کنند و این مساله باعث بسته شدن کانال گوش می شود. به همین دلیل بعد از شنا دچار گرفتگی گوش می شوند.

مشکل دیگری به نام گوش شناگران هم وجود دارد که در مبتلایان به آن کانال گوش خارجی ورم می کند بدون این که عفونتی وجود داشته باشد باعث کیپی گوش می شود .

عفونت گوش میانی است که باعث می شود وقتی کسی سرما می خورد دچار گرفتگی و کیپی گوش شود و این طور نیست که هرکس سرما بخورد، به علت ابتلا به این بیماری دچار کیپی گوش شود.

he2396

پرواز با هواپیما هم ممکن است دردسرساز شود

درباره علت گرفتگی و کیپی گوش هنگام فرود هواپیما می توان گفت شیپوراستاش که رابط میان گوش میانی و بینی است، در اثر تغییر فشار هوا، فشار گوش میانی را تنظیم می کند، ولی در کسانی که به آلرژی یا سرماخوردگی مبتلا هستند، وقتی هنگام فرود هواپیما ناگهان فشار هوا تغییر می کند، شیپوراستاش شان به علت بیماری و التهابی که دارد، نمی تواند فشار داخل گوش را تنظیم کند و فشار منفی در گوششان ایجاد می شود و باعث کیپی گوش می گردد.این فشار منفی به تغییرات فشار هوا و میزان التهاب و اختلال عملکرد شیپوراستاش بستگی دارد و اگر خیلی شدید باشد، فرد را علاوه بر کیپی گوش دچار درد بسیار شدید خواهد کرد. حتی گاهی تجمع مایع و خون در گوش اتفاق می افتد و بیمار همزمان گرفتگی و درد شدیدی را حس خواهد کرد. تمام کسانی که دچار سرماخوردگی یا آلرژی هستند، بهتر است تا جایی که امکان دارد و تا وقتی بیماری شان بهبود نیافته، با هواپیما مسافرت نکنند و اگر مجبور به انجام این کار هستند، در زمانی که هواپیما می نشیند، آب نبات بمکند یا آدامس بجوند تا مرتب شیپوراستاش گوششان باز و بسته شود و دچار فشار منفی و کیپی گوش نشوند.

برای مطالعه " درمان گرفتگی گوش " و " رفع گرفتگی گوش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است