علل خشکی پوست پلک چشم

ناحیه اطراف چشم، بسیار حساس است و مراقبت از آن ناحیه بسیار حیاتی می باشد. زمان هایی است که این ناحیه؛ خشک، قرمز و پر خارش می شود. این اتفاق، به دلیل محرکان خاصی است که پلک چشم را تحریک می کنند.

پوست خشک می تواند شرایط و بیماری ناراحت کننده ای را برای فرد ایجاد کند. گرچه این وضعیت بسیار نادر است اما در صورت پیدایش، می تواند به درد و التهاب و سوزش زیادی منجر گردد. علاوه بر این، اگر فرد دارای پوست خشکی باشد، مخفی کردن آن، با استفاده از لوازم آرایش کمی دشوار است.

عوامل خشکی پوست پلک چشم

۱- یکی از شایع ترین علل خشکی پوست پلک چشم ، بلفاریت یا همان التهاب پلک  است. این بیماری منجر به قرمزی، خارش، خشکی و بطور کلی تحریک پوست می گردد.

۲- حساسیت هایی مثل نیش زنبور می توانند منتهی به متورم شدن، خشکی و قرمزی پلک ها شوند.

۳- مشکلات قرنیه را نیز می توان مسئول ایجاد خشکی پوست پلک چشم دانست. زمانی که غدد اشکی درست عمل نمی کنند و بدان جهت، فقدان جریان اشک به وجود می آید و چشم خشک می شود. البته این امر، باعث خشکی شدید چشم نمی شود اما منجر به سوزش و تحریک چشم و التهاب پلک می گردد.

۴ - اگر مقدار زیادی شامپو یا صابون با شدت بر روی چشم مالیده شود، می تواند موجب خشکی چشم شود.

۵- عامل دیگری که می توان از آن نام برد، درماتیت پلک است. درماتیت پلک، یک بیماری پوستی است که موجب التهاب پوست پلک می شود و علایمی شبیه به علایم  درماتیت پلک  در سایر نقاط بدن دارد. در این بیماری، پوست پلک ها خشک شده و به خارش و سوزش میفتد.

۶- استفاده بیش از حد لوازم آرایشی مانند سایه و ریمل که امکان دارد شامل مواد تشکیل دهنده ای باشند که یا شما نسبت به آنها حساسیت نشان می دهید و یا مناسب پوست شما نیستند؛ نیز می توانند منجر به عوارض جانبی مثل خشکی پوست پلک چشم گردند.

۷-ممکن است گاهی اوقات؛ فرد، در حال غذا خوردن، ناخواسته دستان نشسته خود را به چشمان خود بمالد. این امر، می تواند منتهی به آلودگی پوست پلک و نهایتا خشکی آن بشود.

۸- سایر عفونت های چشم نیز امکان دارد منجر به ایجاد پوستی خشک، ملتهب و متورم در پلک ها گردد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب "برگشتگی پلک به خارج" را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "عمل زیبایی پلک" مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است