علل خشکی بینی

از مخاط بینی و سینوس در طی ۲۴ ساعت بطور متوسط ۵۰۰ تا ۷۰۰ سی سی خلط تولید و به ناحیه حلق ریخته میشود. این ترشحات برای اعمال فیزیولوژیک بدن از قبیل بلع غذا و صحبت کردن بسیار ضروری است.

مصرف کم آب و مایعات و یا تنفس دهانی و انحراف بینی و بعضی داروها و قطره ها میتوانند باعث کاهش این ترشحات ودر نتیجه خشکی بینی شوند. مصرف آنتی هیستامینها بخصوص نسل اول مثل کلرفنیرآمین میتواند باعث خشکی بینی شود.

بطور فیزیولوژیک ضرورتی ندارد که آب بینی سرازیر باشد و هر چه ترشح از بینی وجود دارد بداخل حلق میرود و ما ناخودآگاه آنرا قورت میدهیم.

اینکه مجرای بینی خشک شود چندین علت میتواند داشته باشد. محیط خشک و گرم که می تواند علت خشکی بینی باشد و نیز انحراف بینی و مصرف داروها و در موارد نادر بعضی از بیماریها مثل اوزنا و شوگرن میتواند باعث بروز علائم خشکی بینی و یا کمی ترشحات بینی و کلا مخاط شود.

بیماری اوزنا یا رینیت آتروفیک با خشکی بینی ، خون دماغ شدن  و دلمه های فراوان و بد بو و حفره بینی بسیار وسیع نمایان میشود . سرماخوردگی های مکرر و گرفتن مداوم بینی، مصرف داروهای ضدحساسیت و آنتی هیستامین و قرص سرماخوردگی، همچنین خشکی و گرمی هوا می تواند باعث خشک شدن مخاط بینی شده و خون دماغ را به دنبال داشته باشد..خونریزی از بینی به خون دماغ نیز معروف است، درمان خونریزی بینی مشکلی شایع در بیش از ۵۰ درصد مردم  است.

بیماری شوگرن با خشکی بینی و کاهش اشک ریزش همراه است .

دستکاری بینی نیز از عوامل مشکل ساز و علل بوجود آورنده خشکی بینی است. عفونت مکرر بینی و سینوس بتدریج باعث تخریب سلولهای مترشحه مخاط بینی و خشکی بینی خواهد شد.

در طی سرماخوردگی بایستی ترشحات بینی افزایش یابد و نبود ترشحات باعث تجمع و به اصطلاح کلونیزه شدن میکروب ها شده و بیمار را دچار عفونتهای سینوس و حلق میکند. اختلال عملکرد مجرای تهویه گوش در طی عفونت باعث بروز مشکلات گوش میشود.

برای تشخیص علل و درمان خشکی بینی بایستی معاینه بینی و مخاط حلق و دهان حتما انجام شود و نیز لیست داروها و عادات غذایی و نیز وضعیت محل زندگی و سیگار کشیدن یا درمعرض عوامل مخرب مثل مواد شیمیاپی ( حتی عواملی مثل وایتکس ) کاملا بررسی و مشخص شود.

میزان اشک ریزش در افراد مبتلا به خشکی بینی نیز بسیار مهم است. در طی اشک ریزش مجرای بینی بایستی پر از ترشح شود چون درصد زیادی از اشک وارد بینی میشود.

توصیه می شود در افراد مبتلا به خشکی بینی خود درمانی نکرده و به پزشک متخصص مراجعه نمائید. توصیه می شود برای درمان خشکی بینی به متخصص گوش و حلق و بینی و در صورت اختلال اشک ریزش به متخصص روماتولوژی ( بیماریهای روماتیسمی ) مراجعه نمایید.

برای مطالعه " خشکی بینی و درمان آن" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است