علل خونریزی بینی

یکی از شایعترین مشکلاتی که هر فرد در طول زندگی ممکن است با آن مواجه شود خونریزی بینی است. تقریباً ۶۰ درصد مردم در طول زندگی خود حداقل یکبار دچار خونریزی بینی شده اند. خونریزی بینی در کودکان زیر ده سال و افراد بالای ۵۰ سال شایعتر است. خونریزی بینی در کودکان معمولاً ناشی از خشکی داخل بینی است امّــا در افراد مسن خونریزی بینی ممکن است علامت بالا بودن فشار خون باشد. در موارد نادری ممکن است خونریزی بینی نشانه ای از مشکلات خونی بیمار باشد.

هر چند خونریزی بینی معمولاً استرس زیادی به بیمار وارد می کند امّــا معمولاً خونریزی بینی خطرناک نیست مگر آنکه میزان خونریزی خیلی زیاد و مدت آن نیز طولانی باشد که در این صورت ممکن است باعث بروز شوک گردد.

خونریزی بینی را می توان به دو نوع تقسیم کرد:

الف) خونریزی بینی قدامی

ب) خونریزی بینی خلفی

در خونریزی بینی قدامی که شایعتر می باشد خون از طریق سوراخهای بینی خارج می شود امّــا در خونریزی بینی خلفی که بیشتر نزد افراد مسن دیده می شود خون از طریق پشت بینی وارد حلق می شود و غالباً با خروج خون از دهان و سوراخهای بینی همراه است . میزان خونریزی بینی قدامی معمولاً اندک است و زود بند می آید امّــا خونریزی بینی خلفی دیر بند می آید و کنترل کردن آن مشکل است . در مواردی که خونریزی داخل بینی زیاد باشد ممکن است خون از طریق مجرای اشکی که گوشۀ چشم را به درون بینی وصل می کند از گوشه های چشم خارج شود.

دو طرف تیغۀ بینی ( که بینی را به دو حفرۀ چپ و راست تقسیم می کند) توسط مخاط پوشیده می شود. در لابه لای این مخاط مویرگ های خونی فراوانی وجود دارند. پارگی این مویرگها باعث خونریزی بینی می شود. این پارگی ممکن است خودبخود و یا در اثر وارد شدن ضربه به بینی اتفاق بیفتد.

هر چند که در بسیاری از موارد علت خاصی برای خونریزی بینی نمی توان یافت ولی به طور کلی علل خونریزی بینی را به دو دسته علل موضعی و علت های سیستمیک تقسیم می کنیم:

از علل موضعی خونریزی بینی می توان از موارد زیر نام برد:

التهاب داخل بینی (مثلاً بدنبال سرماخوردگی) یا وجود جسم خارجی در بینی، اختلالات آناتومیکال مثل انحراف تیغه بینی، مصرف داروهای موضعی مثل استنشاق کوکائین یا اسپرهای حاوی کورتیکو استروئید ها به مدت طولانی، خشکی هوای محیط (بویژه فصول سرد).

مصرف داروهایی که سیستم انعقادی را مختل می کنند مثل آسپرین و بوفن و وارفارین، مشکلات خونی، بیماریهای انعقادی و مصرف الکل از جمله علل سیستمیک خونریزی بینی هستند.

خشکی هوا شایعترین علت خونریزی بینی در کودکان است. در زمستان بدلیل استفاده از شوفاژ یا تهویه مرکزی هوای استنشاقی خشک تر است هر چند که در تابستان نیز گرمای هوای عامل مستعد کنندۀ خونریزی بینی است.

التهاب و همین طور حساسیت داخل بینی نیز می توانند باعث خونریزی بینی شوند. علت آن است که در اثر التهاب و حساسیت موادی مثل هیستامین ترشح می شود این مواد باعث گشاد شدن عروق می شوند. متسع شدن عروق احتمال پارگی آنها و خونریزی بینی را افزایش می دهد.

برای مطالعه " درمان خونریزی بینی "روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است