علل شایع گرفتگی بینی(انحراف بینی)

شایعترین علل گرفتگی بینی آلرژی و انحراف تیغه بینی است. انحراف تیغه بینی باعث گرفتگی بینی و اختلال در کار طبیعی بینی می شود یعنی موجب اختلال تهویه بینی، مختل شدن گرم شدن و مرطوب شدن هوا و فیلتر کردن ذرات مضر و زیان آور هوای تنفسی می شود. در بیمارانی که انحراف تیغه بینی دارند بیماریهایی مثل سردرد، بیماریهای قلبی عروقی ریوی و کلیوی و حتی بیماریهای سیستم ایمنی نیز دیده می شود.

درمان انحراف بینی(سپتوپلاستی)

‎سپتوپلاستی ‫عبارت است از جراحی اصلاح انحراف تیغه میانی بینی‫. تیغه میانی بینی ‫(سپتوم‫) ممکن است به علل گوناگون دچار انحراف از خط وسط باشد‫.

‎ انحراف سپتوم بینی از علل مهم گرفتگی بینی و خونریزی مکرر از بینی است‫. برخی اوقات نیز انحراف سپتوم بینی موجب سردرد در بیمار است‫. سینوزیت مزمن و انحراف ظاهر بینی نیز میتواند ناشی از انحراف سپتوم باشد‫. با عمل جراحی اصلاح انحراف بینی مشکلات ناشی از انحراف بینی برطرف می گردند‫. به عنوان مثال فردی که دچار سر درد مزمن است و علت سر درد وی انحراف سپتوم از خط وسط است با جراحی سپتوپلاستی از سر درد رهایی میابد‫. یا اینکه خرخر شبانه در بیماری که دچار انحراف شدید سپتوم است با جراحی سپتوپلاستی بهبود میابد‫. سپتوپلاستی شکل ظاهری بینی را تغییر نمی دهد. اما میتوان همزمان با جراحی زیبایی بینی اقدام به سپتوپلاستی نمود تا علاوه بر شکل ظاهری بینی تنفس بیمار نیز بهبود یابد.

‎سپتوپلاستی را میتوان با بیهوشی کامل و یا به کمک آرام بخش های وریدی و با بی حسی موضعی به انجام رساند‫.

‎ طول مدت عمل تقریبا ۳۰ دقیقه می باشد‫. جراح در خاتمه حفرات بینی را پانسمان میکند‫. تامپون مذکور ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد خارج می گردد‫.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است