عملکرد شیپور استاش

آناتومی شیپور استاش

گوش میانی بوسیله لوله باریکی که شیپور یا لوله استاش (Eustachian tube) نامیده می‌شود به پشت بینی متصل شده است. لوله شیپور استاش همراه با گوش میانی فشار هوا را بر هر دو طرف پرده گوش متعادل می‌کنند.

لوله شیپور استاش تقریباً ۳۵ میلیمتر طول دارد و pharyngotympanic نیز نامیده می‌شود. نام شیپور استاش از آناتومیست قرن شانزدهم گرفته شده است. این مجرا از سطح قدامی گوش میانی به سطح خارجی نازوفارنکس در ناحیه کونکای تحتانی بینی می‌رسد.

چهار عضله زیر در عملکرد شیپور استاش موثرند: Levator veli palatini، Salpingopharyngeus muscle، Tensor tympani muscle و Tensor veli palatini muscle

لوله شیپور استاش شامل دو قسمت استخوانی در یک سوم ابتدایی و غضروفی در دوم سوم انتهایی (حلقی)است. دریچه گوشی لوله تنگتر از سمت حلقی آن است. زاویه شیپور استاش با سطح افقی در بالغین ۴۵ درجه و در اطفال ۱۵ درجه بوده، این مسأله یعنی افقی تر بودن شیپور استاش در اطفال یکی از علل شیوع عفونت گوش میانی در اطفال است .

عملکرد شیپور استاش

لوله شنوایی فشار هوا را در هر دو طرف پرده گوش متعادل می‌کنند. لازم است بدانید که بهترین حالت پرده گوش وقتی است که فشار دو طرف پرده گوش با یکدیگر (یعنی با فشار محیط اطراف) برابر باشند.

لوله شیپور استاش حالت ارتجاعی دارد در حالت معمول جداره‌هایش روی یکدیگر خوابیده است. هنگامی که فشار داخل حلق زیاد شود مثل هنگام بلع یا زور زدن (به علت فشار هوا) یا وقتی خمیازه می‌کشید یا غذا می‌جوید (به علت عضله کشنده نرم کام) باز می‌شود. اگر با هواپیما یا در مناطق کوهستانی سفر کرده باشید احساس کرده‌اید که لوله‌های شیپور استاش در هر دو گوش شما باز شده است و ناگهان صدای ترق در گوش تان احساس می‌کنید. در حقیقت این صدایی است که شما را مطمئن می‌کند لوله شیپور استاش باز شده و فشار هوا در هر دو پرده گوش یکسان است.

در هنگام شنیدن امواج صوتی به پرده گوش برخورد می کند و ارتعاشات پس  پرده گوش به استخوان نازک موجود در گوش میانی برخورد می کند و این استخوان ها ارتعاشات را به حلزون گوش در گوش داخلی انتقال می دهند و این سیگنال ها از حلزون گوش به عصب گوش انتقال یافته و پس از ان به مغز رسیده و ما می شنویم.

کار شیپور استاش

برای اینکه با کار شیپور استاش بهتر آشنا شنوید به این سوال که برای خیلی ها جالب است، که چگونه می شنویم پاسخ می دهیم. ایجاد مشکل در شیپور استاش موجب اختلال در شنوایی می شود که این مشکل در عملکرد لوله شنوایی موقت بوده برای چند هفته یا بیشتر طول می کشد اغلب در طی سرماخوردگی یا پس از آن رخ می دهد اما علل دیگری نیز می تواند داشته باشد اما اغلب هیچ گونه درمانی نیاز نمی باشد ولی معمولا برای رفع اختلال در عملکرد شیپور استاش از ضد احتقان ها ,انتی هیستامین ها یا اسپری استروئیدی بینی گاهی اوقات استفاده می شود.

شیپور استاش لوله باریکی است که به گوش میانی یا پشت بینی متصل است . در بزرگسالان طولانی بوده و حدود ۳ -۴ سانتی متر می باشد فضای گوش میانی در پشت پرده گوش به طور معمول از هوا پر شده است هوا در گوش میانی به طور مداوم توسط سلول های خطی گوش میانی جذب می شود در نتیجه تامین هوای کافی برای گوش میانی به طور مرتب انجام می شود.

شیپور استاش به طور معمول در زمانهایی که عمل بلع را انجام می دهید و خمیازه می کشید و سخن می گویید و همچنین جویدن بازو بسته می شود و این اجازه می دهد هوا در داخل گوش و مخاط ان جریان یابد فشار هوا را در دو طرف پرده گوش متعادل نگه می دارد. داشتن فشار هوای متعادل در دو طرف پرده گوش موجب می شود که گوش به خوبی مرتعش شود و شیپور استاش کار خود را به درستی انجام دهد و به خوبی بشنویم.

برای مطالعه " درمان گرفتگی گوش " و " رفع گرفتگی گوش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است