تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی بینی / عمل بینی های گوشتی
۱۵ دقیقه

عمل بینی های گوشتی

آنچه می خوانید...

انواع بینی گوشتی :

۱) در بعضی بیماران پوست بینی دارای منافذ بزرگ است و فعالیت غدد چربی زیر پوستی در آنها زیاد است. این فعالیت و به تبع آن ضخامت پوست بینی را می توانیم با رژیم غذایی و استفاده از داروها مثل Retin A ودر صورت لزوم Isotretinoin کنترل کنیم. داروی اخیر که بنام های اکوتان یا راکوتان مشهور است باید تحت نظر متخصص پوست استفاده شود. این دارو ترمیم را دچار مشکل می کند و در صورتی که بیمار همزمان با مصرف آن تحت عمل جراحی بینی   قرار بگیرد احتمال ایجاد گوشت اضافه در محل زخم وجود دارد. بنابراین توصیه می شود جراحی عمل بینی  حداقل تا شش ماه بعد از قطع این دارو به تعویق افتد.

یک اقدام مفید دیگر در این بیماران که بزرگی غدد چربی زیر پوستی بینی دارند استفاده از لیزر یا لایه برداری پوستی است که البته درصورت استفاده بیمار از Isotretinoin یا اکوتان باید یکسال به تاخیر بیفتد. یک راه بهتر استفاده از درمان لیزر یا لایه برداری قبل از شروع اکوتان است.

۲) در بیماران دیگر پوست ضخیم است اما غدد چربی بسیار کمتر هستند. معمولا” پوست قرمز و براق است. راه حل در این بیماران ایجاد یک اسکلت محکم زیر این پوست کلفت است تا بینی  فرم قابل قبولی پیدا کند. هرچه اسکلت زیر پوست محکم تر باشد احتمال نازک تر شدن پوست در طی سالیان بعد از عمل  بینی ونزدیک شدن بینی به فرم مطلوب بیشتر است . در عمل جراحی بینی  گوشتی ، جراح بینی اقدامات زیر را انجام می دهد:

گام اول: یک عامل که در ایجاد نوک بینی بی شکل موثر است وجود چربی اضافی بین غضروف های نوک بینی و گاهی روی آنهاست. برای تصحیح این مشکل چربی زیادی به روش باز از این ناحیه خارج می گردد.

گام دوم: ایجاد یک اسکلت غضروفی محکم است. در قسمت های مختلف با استفاده از غضروف تیغه بینی یا دنده غضروف های موجود را تقویت می کنیم.

گام سوم: از بین بردن فضای مرده است. یکی از مشکلات بعد از عمل جمع شدن تراوشات و ایجاد بافت جوشگاهی در ناحیه بالای نوک بینی که به آن Supratip می گوییم است. برای جلوگیری ازاین حالت، درهنگام عمل پوست این ناحیه را به غضروف نزدیک می کنیم و این فضای مرده را از بین می بریم. در بعضی موارد لازم است در این ناحیه یک یا چند بار تزریق موضعی کورتون انجام شود تا از ایجاد برجستگی جلوگیری شود. این تزریق که معمولا” تریامسینولون است ممکن است هر ۶ هفته تکرارشود تا به نتیجه مطلوب برسیم. غلظت و عمق تزریق باید دقیق باشد تا عوارض پوستی مثل نازک شدن و ناهمواری های پوست و مویرگهای سطحی ایجاد نشوند. ممکن است چسب زدن در این ناحیه برای مدت ۳۰ تا ۶۰ روز لازم باشد.اقدامات دیگر عبارتند از جلوگیری از آفتاب سوختگی و کم کردن مصرف نمک و خودداری از خوابیدن طولانی به صورت طاقباز و خودداری از فعالیت شدید.

جراحی بینی گوشتی

پهنی بینی می‌تواند در محل اتصال استخوان‌بندی بینی به استخوان‌بندی صورت، بین استخوان‌های بینی و غضروف‌های طرفی فوقانی موجود در امتداد پل بینی، در نوک بینی، و در پایه پره‌ها یا پایین تیغه بینی بروز کند. پهنای بینی می‌بایست با ارتفاع و برجستگی آن و همچنین با پهنای صورت متناسب باشد. خطوط مشخص کننده کناره‌های بینی باید به شکل موازی از طرفین پل بینی پایین آمده و تا نوک بینی ادامه یابند.

اغلب، اصلاح ظاهر بینی نیازمند انجام استئوتومی جهت اصلاح وضعیت قرارگیری استخوان‌های بینی، تغییر در دریچه داخلی بینی در محل یک سوم میانی (غضروفی) بینی، استفاده از تکنیک‌های بخیه‌زنی نوک بینی، و همچنین برش جزئی پایه پره‌ها است. البته، ممکن است این اصلاحات باعث ایجاد عوارض عمل بینی گوشتی ازجمله نقص در عملکرد دریچه داخلی یا بیرونی بینی شده و تنفس را دچار مشکل کنند. اما می‌توان با حفظ و بازسازی دقیق دریچه‌های بینی از ایجاد اشکال در مسیر هوای بینی جلوگیری کرد. نکته دیگری که این مورد وجود دارد این است که ایا بینی های گوشتی قابل برگشت است؟ اگر روش عمل درست و دقیق باشد، امکان برگشت بسیار کم است، چون در اینجا ما غصروفها را تقویت میکنیم که این روش دایمی و برگشت ناپذیر است.

عمل زیبایی بینی می‌تواند تأثیر مثبت قابل توجهی بر ظاهر کلی صورت بیمار داشته باشد. با این وجود، یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده برای تصمیم‌گیری درباره جراحی بینی گوشتی، شرایط جسمی مناسب و نرخ عمل زیبایی بینی است. به عنوان مثال تصمیم‌گیری برای جراحی بینی حین و پس از بارداری می‌تواند دشوار باشد. در صورت بارداری قبل از جراحی بینی یا پس از آن، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

 استفاده از لیزر در جراحی زیبایی بینی بسیار محبوب و رایج است. با این حال، جراحی بینی با لیزر برای همه مناسب نیست. اگر بینی شما بزرگ و قوز دار  است، نیاز به جراحی زیبایی بینی دارید. زیرا لیزر فقط چربی‌های زیر پوست بینی را کاهش می‌دهد و قادر به حذف غضروف و برآمدگی روی بینی نیست.

بینی عروسکی یا فانتزی یکی از تاثیرگذارترین و جذابترین نوع بینی است که بسیاری از افراد به داشتن آن تمایل دارند. جراحی بینی عروسکی یک روشی در  جراحی زیبایی است که بینی شما را به شکل بسیار ظریف و سربالا و سرسره‌ای  شکل می‌دهد. روش جراحی بینی عروسکی براساس حالت صورت و چندین فاکتور متفاوت  دیگر می  تواند متغیر باشد.

جراحی بینی گوشتی
جراحی بینی گوشتی

چه چیزی باعث گرد یا پیازی بودن نوک بینی می‌شود؟


 پیازی بودن نوک بینی می‌تواند نتیجه وجود چند عامل باشد. عامل اول خود پوست نوک بینی است.‌ بیمارانی که پوست بینی‌شان ضخیم‌تر است معمولاً نوک بینی گردتری دارند. برای برخی از بیماران می‌توان با روش‌های محافظه‌کارانه پوست این قسمت را نازک کرد. در این حالت که بیشتر در غیرسفیدپوستان دیده می‌شود، می‌توان بافت‌های فیبر-چربی اضافی را برداشت.‌ دومین دلیل شایع، نوک خود غضروف‌ها است. گاهی اوقات غضروف‌های یک سوم پایینی بینی بیش از حد پهن یا برآمده بوده، یا هر دو مشکل را دارند.

تصورات غلطی که در مورد نوک بینی پیازی وجود دارد


 تصورات غلط بسیاری در مورد روش‌های بهبودی ظاهر یک نوک بینی پیازی وجود دارد. مثلاً، تصور می‌شود که برای کمتر کردن گردی نوک بینی می‌بایست مقدار زیادی از بافت برداشته شود. البته این یک روش پرطرفدار در گذشته بود، اما مشخص شده که بریدن غضروف نوک بینی برای بهبود پیازی بودن آن باعث می‌شود بینی ناپایدار شده و نوک آن ظاهری فشرده و غیرطبیعی پیدا کند. اغلب برای رفع گردی نوک بینی تنها نیاز است که جهت قرارگیری غضروف‌های پایینی بینی که در ایجاد چنین مشکلی نقش دارد، تغییر کند.

یک نوک بینی زیبا


 برای درک بهتر اینکه چگونه می‌توان با رینوپلاستی یک نوک بینی پیازی را اصلاح کرد، ابتدا باید آناتومی یک نوک بینی زیبا بررسی شود. هنگام انجام جراحی رینوپلاستی روی چنین بینی‌هایی می‌توان دید که داشتن یک نوک بینی طبیعی و  ایده‌آل و زیبا تا حد زیادی به برآمده نبودن یا وجود کمترین برآمدگی در غضروف‌های نوک بینی (غضروف‌های طرفی تحتانی) بستگی دارد. برای رفع برآمدگی نوک بینی بهتر است جهت قرارگیری این غضروف‌ها تغییر کند نه اینکه به فکر این باشید که کوچک کردن بینی غضروفی را انجام دهید. مراجعه کنندگان محترم میتوانند یا مقایسه تصاویر جراحی زیبایی بینی در مورد افراد مختلف در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنند .

چگونه می‌توان غضروف نوک بینی را اصلاح کرد


 اگر غضروف‌های نوک بینی بیش از اندازه پهن باشند با تقبل هزینه جراحی بینی می‌توان با قطع کردن بخشی از نوک غضروف‌ها مشکل پیازی بودن نوک بینی را به خوبی اصلاح کرد. اما برای غضروف‌های بیش از اندازه برآمده چه می‌توان کرد؟ برای این حالت می‌توان از تکنیکی مثل قرار دادن بخیه‌های مهار کننده برآمدگی استفاده کرده و برآمدگی غضروف‌های نوک بینی را از بین برد؛ البته استفاده از این روش به استحکام غضروف‌ها بستگی دارد. با این حال، در بسیاری از موارد انجام این کار کافی نیست. در چنین مواردی یکی از بهترین راه‌ها برای مسطح کردن غضروف، گذاشتن یک غضروف پیوندی در زیر غضروف‌ها است که به این روش پیوند بافت به غضروف‌های طرفی تحتانی گفته می‌شود. مزیت این روش رینوپلاستی این است که بینی نه تنها ناپایدار نمی‌شود بلکه صاحب تکیه‌گاهی می‌شود که باعث مقاومت بیشتر آن در طول فرایند بهبود می‌گردد. روش دیگری که برای تغییر جهت غضروف‌های طرفی تحتانی وجود دارد، استفاده از تکنیک روی هم قرار دادن غضروف‌های طرفی است.

حال بیایید نگاه دقیق‌تری به این روش‌های درمان نوک بینی پیازی بیندازیم.

درمان


 قطع کردن نوک غضروف

چندین دهه از است که از تکنیک قطع کردن نوک غضروف‌ها برای کاهش پیازی بودن نوک بینی استفاده می‌شود. در گذشته جراحان از این روش برای اصلاح ظاهر بینی استفاده می‌کردند. ایشان متوجه شده بودند که پس از بهبود بینی اسکار داخلی ایجاد شده باعث مسطح‌تر شدن غضروف می‌شود. گاهی اوقات، آن‌ها تنها ۳ تا ۴ میلیمتر از غضروف را باقی می‌گذاشتند.

با گذشت زمان و افزایش دانش مربوط به رینوپلاستی بینی ، جراحان دریافتند که در اکثر موارد بهتر است بخش اعظم غضروف باقی بماند تا به عنوان یک تکیه‌ها ساختاری مناسب عمل کرده و از فشرده شدن نوک بینی یا همان نزدیک شدن پره‌های بینی به یکدیگر جلوگیری شود. بعد از بهبود بینی از عمل قطع کردن غضروف، فرایند انقباض اسکار به وجود آمده باعث بالا رفتن غضروف پره‌ها و در بسیاری از موارد باعث جمع شدن آن‌ها به طرف داخل می‌شود. این حالت می‌تواند باعث نمایان شدن بیش از حد کلوملا (ستونک بینی) و چرخش بیش‌ از حد بینی شود. شکل زیر نشان می‌دهد که چه بخشی از غضروف‌های طرفی تحتانی قطع می‌شود.

بخیه‌های مهار کننده برآمدگی

این بخیه‌ها، همانطور که از نامشان پیدا است، روی نوک برآمدگی غضروف قرار می‌گیرند تا آن را محکم نگه‌دارند. این کار باعث تیزتر شدن نوک بینی می‌شود. گاهی اوقات نیز (بسته به استحکام غضروف) این عمل بینی باعث پایین کشیده شدن غضروف‌های طرفی تحتانی و کمک به مسطح‌تر شدن آن‌ها می‌شود، که در نتیجه گردی و شکل پیازی نوک بینی کمتر می‌شود.

ن

پیوند بافت به غضروف‌های طرفی تحتانی

قرار دادن بافت‌های پیوندی زیر غضروف‌های طرفی تحتانی، یکی از مؤثرترین روش‌ها برای اصلاح شکل نوک بینی و کاهش پیازی بودن آن است؛ چرا که مشخص شده جهت قرارگیری غضروف طرفی تحتانی نقش مهمی در ظاهر و عملکرد نوک بینی ایفا می‌کند. اگر این غضروف‌ها برآمده باشند نوک بینی ظاهری پیازی و گرد خواهد داشت. اما اگر آن‌ها فرو رفته باشند، نوک بینی فشرده خواهد بود. در بهترین حالت، غضروف‌های طرفی تحتانی صاف بوده و در وضعیت مستقیم قرار دارند. به همین دلیل، توانایی جراح در ایجاد تغییر شکل مناسب در این غضروف‌ها نقشی کلیدی در موفقیت‌آمیز بودن جراحی نوک بینی ایفا می‌کند.

روی هم قرار دادن غضروف‌های طرفی تحتانی

در این روش هریک از غضروف‌های طرف تحتانی در جهت محور کوتاهشان برش می‌خورند. سپس پوست زیرین غضروف‌ها چند میلیمتری از آن‌ها جدا شده و پس از آن پوست، روی غضروف‌ها قرار می‌گیرد. غضروف‌ها با چند بخیه در جای خود محکم می‌شوند. این کار علاوه بر کوتاه شدن غضروف‌های طرفی تحتانی بیش از اندازه بلند، باعث مسطح‌تر شدن غضروف‌ها نیز می‌شود.‌ همچنین می‌توان با کوتاه کردن غضروف‌های طرفی تحتانی، یک نوک بینی افتاده و رو به پایین را بالا آورد.

برداشتن چربی نوک بینی

گاهی اوقات، گرد بودن نوک بینی بیمار، نتیجه وجود لایه‌هایی از بافت‌های فیبر-چربی قرار گرفته بین پوست نوک بینی و غضروف‌های زیر آن است. این حالت بیشتر در بیمارانی با پوست ضخیم‌تر دیده می‌شود. می‌توان با برداشتن این لایه‌های فیبر-چربی از طریق رینوپلاستی بینی، بینی را خوش فرم‌تر نمود. بیمار زیر، نمونه‌ای گویا از این فرایند است.

3

می‌توان دید که انجام عمل بینی گوشتی تا چه حد در اصلاح پهنی بینی و گردی نوک آن تأثیر داشته است.

اگر چه اکثر جراحان پلاستیک نتایج موفقی را با تقبل  هزینه عمل بینی گوشتی ارائه می‌دهند، اما گاهی اوقات دستیابی به آن نتایج دشوار است. متخصصان جراحی زیبایی بینی، جراحی ترمیم بینی عمل شده را برای بیماران انجام می‌دهند و با این عمل جراحی، مشکلات خاص بعد از عمل رینوپلاستی اولیه را اصلاح می‌نمایند. در برخی موارد، نتایج جراحی زیبایی بینی اولیه ممکن است موجب از دست دادن مقدار قابل توجهی از غضروف و استخوان بینی بیمار شده باشد و یا بر شکل بینی و عملکرد آن تأثیر گذاشته باشد.

هزینه جراحی بینی


معمولا هزینه عمل بینی با توجه به نوع جراحی، مدت زمان بی هوشی و خدمات داخل بیمارستان متفاوت می‌باشد .

اصلاح بینی گوشتی با جراحی زیبایی به خوبی امکان پذیر است و اگر اصولی انجام شود نتیجه مطلوب داشته و به اصطلاح با برگشت همراه نخواهد بود. اصول اصلاح در این بینی ها تا حدودی با بینی هایی که اشکالشان فقط برجستگی استخوانی واضح است متفاوت می باشد و توجه نکردن به این تفاوت هاست که سبب بروز نارضایتی بعد از عمل می شود.
هدف از عمل بینی گوشتی فرم دادن به بینی در راستای متناسب شدن آن با سایر اجزاءصورت است نه صرفا کوچک کردن آن! اقداماتی که فقط با هدف کوچک شدن بینی انجام می شوند علاوه بر مشکلات تنفسی از نظر ظاهری نیز در درازمدت مطلوب نخواهند بود.

با توجه به اینکه حمایت اسکلتی بینی های گوشتی ضعیف است ،جهت شکل دادن به بینی و خوش فرم کردن آن ابتدا سایز بینی تعدیل میشود و غضروفهایی که در وضعیت مناسب نیستند جابجا می گردند، سپس ساختارهای ضعیف توسط پیوندهای غضروفی تقویت می شود.

ضخامت پوست بینی

ضخیم بودن پوست یک فاکتور محدود کننده است . پوست ضخیم قابلیت چسبیدن کامل به اسکلت کوچک شده زیر خود را ندارد ،در نتیجه بینی های کوچک شده در برخی مناطق بخصوص ناحیه بالای سر بینی برجستگی پیدا می کند و سبب می شود علیرغم جراحی، سر بینی همچنان پهن و بدون فرم جلوه کند.

برای درک بهتر این مطلب تصور کنید پالتوپوشیده اید : در کدام حالت پالتو خوش فرم تر بر بدنتان مینشیند، زمانیکه زیر آن لباس نازک تابستانی پوشیده اید یا زمانیکه لباستان زمستانیست؟در حالت اول پالتو آزاد تراست در نتیجه قسمتهایی از آن به خارج برجسته شده روی هم چین میخورد ولی در حالت دوم پالتو فرم بدن شما را به خوبی نشان میدهد.

بینی های با پوست ضخیم ویا بافت چربی  زیرپوستی زیاد معضلاتی را در جراحی نوک بینی ایجاد   می کنند. ضخامت بیش از حد پوست مانع ظریف شدن نوک بینی می شود. ممکن است جراح با برداشتن بیش از حد غضروف ها سعی در جبران این نقیصه نماید ولی تجربیات درازمدت نشان داده است که برداشتن زیاد بافت های نوک بینی در این بینی ها احتمال عوارض نامطلوب را بیشتر می کند. بهتر است با تقویت حمایت داربست غضروفی بینی، شکل مناسب به نوک بینی داده شود. بنابراین بسیاری از بینی های گوشتی در حقیقت به جای این که بافت زیاد داشته باشند، حمایت داربستی کم دارند و با افزودن این حمایت می توان تعادل بین بافت های نرم نوک بینی و داربست های حمایت کننده آن را فراهم کرد. دانش، تجربه و هنر جراح قادر است این تعادل و توازن ظریف را در جهت ایجاد نوک بینی طبیعی و با ثبات ایجاد نماید.

نکاتی در مورد بینی گوشتی

۱) نکته در جراحی بینی های گوشتی این است که تورم بعد از عمل در این بینی ها طولانی تر است.به عبارت دیگر حداقل یکسال برای فرم گرفتن بینی بعد از عمل زمان لازم است.البته جهت کمک به تسریع در برطرف شدن تورم اقداماتی نظیر تزریق در موضع تورم با صلاحدید جراح موثر است

۲)اگر روش عمل درست و دقیق باشد، امکان برگشت بسیار کم است، چون در اینجا ما غصروف‌ها را تقویت می‌کنیم که این روش دایمی و برگشت ناپذیر است. مسأله در مورد ضخامت پوست است که چنانچه با برداشتن چربی‌‌ها آنرا نازک کنیم امکان تشکیل مجدد آن وجود دارد. البته با انجام اقداماتی پس از جراحی می‌توان پوست را نازکتر کرد و از برگشت آن جلوگیری کرد. یکی‌ ازاین روش‌ها تزریق کورتن در لایه‌های عمیق پوست می‌باشد. می‌توان ۳ هفته پس از جراحی این تزریق‌ها را انجام داده و در صورت نیاز آن‌ را تکرار کنیم. این کار باید با نهایت دقت انجام پذیرد تا امکان بروز عوارض از بین برود. مواردی از نازک شدن بیش از حد پوست در یک قسمت و یا تغییر رنگ آن دیده شده است.

روش‌های دیگری از جمله مصرف کرم‌های مخصوص و یا ابزرهایی برای تراشیدن پوست نیز وجود دارد که تا حد قابل توجهی‌ موثر است.

نتیجه عمل بینی گوشتی

در گذشته برای اصلاح این بینی های گوشتی و جراحی زیبایی بینی گوشتی از برداشت زیاد از غضروف ها کمک می گرفتند. نتیجه این کار فرورفتگی و ایجاد اسکار در پوست به علت خالی شدن فضای زیر آن می باشد. معمولاً بیماران فکر میکنند برداشت پوست کمک کننده است اما بنظر می رسد برداشت پوست باعث ایجاد اثرات زخم شدید می شود، لذا به هیچ وجه توصیه نمی شود.
تجربیات بسیار نشان داده: در جراحی بینی گوشتی تقویت بافت غضروفی و استفاده از غضروف تیغه وسط یا همان سپتوم برای تقویت نوک بینی گوشتی و به طور کلی بافت غضروفی بهترین تاثیر را دارد.

استرات کولوملا (cullomella strut) یک تکه از غضروف سپتوم می باشد که به شکل میخ مانند توسط جراح در می آید و در زیر نوک بینی گوشتی قرار می گیرد و بدینوسیله سعی در بالا بردن نوک بینی گوشتی و تقویت آن می شود.

یکی از کار های معمولاً مفید در عمل زیبایی بینی گوشتی الار بیس یا برداشت دقیق از پره ها به منظور کوچک کردن پره ها می باشد.

بهترین روش برای عمل بینی گوشتی بیماران با پوست ضخیم روش باز است در روش بسته چون نوک بینی به خوبی دیده نمی شود و دسترسی به نوک بینی محدود است نتایج برای جراحی بینی های گوشتی چندان خوب نیست.نتیجه جراحی زیبایی بینی گوشتی در روش باز نسبت به بسته بهتر است.

بیماران با پوست ضخیم باید انتظارات منطقی نسبت به جراحی بینی گوشتی داشته باشند و بدانند هیچگاه نتیجه عمل بینی گوشتی آنها مانند بیماران با پوست مناسب نمی شود.

اگر چه اکثر جراحان پلاستیک نتایج موفقی را در جراحی زیبایی بینی ارائه می‌دهند، اما گاهی اوقات دستیابی به آن نتایج دشوار است. دکتر قهاری، متخصص جراحی زیبایی بینی، عمل مجدد بینی را برای بیماران انجام می‌دهند و با این عمل جراحی، مشکلات خاص بعد از جراحی زیبایی بینی اولیه را اصلاح می‌نمایند. در برخی موارد، نتایج جراحی زیبایی بینی اولیه ممکن است موجب از دست دادن مقدار قابل توجهی از غضروف و استخوان بینی بیمار شده باشد و یا بر شکل بینی و عملکرد آن تأثیر گذاشته باشد.

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

مطالب مرتبط