عمل ترمیمی بینی و عوارض آن

در گذشته تمامی توجه جراحان بینی معطوف به زیبایی بینی بود و به کارکرد بینی چندان اهمیت نمی دادند در نتیجه مشکلاتی از قبیل اختلالات تنفسی، از دست دادن حس بویائی، آبریزش بینی، تغییرات در صدا و ایجاد صدای اضافی هنگام تنفس از بینی کاملاً عادی بود و بسیاری از بیماران بعد از عمل جراحی زیبایی بینی دچار مشکل تنفسی می شدند.

علاوه بر این در بسیاری از بیماران بخشی از غضروف های بینی (و حتی قسمت استخوانی بینی) بیش از حد لازم برداشته می شد که نتیجه آن ایجاد بینی «عروسکی» یا «سربالا بودن» بیش از حد بینی بود. بدیهی است که هرکدام از نتایج فوق علاوه براینکه به ظاهر بینی آسیب می رساندند موجب اختلال عملکرد تنفسی بینی نیز می شدند. منظور از روش های امروزی و روش صحیح این است که فقط آن قسمت از غضروف یا استخوان که موجب مشکل تنفسی یا ناهماهنگی ظاهری آن می شود برداشته شود و بقیه قسمت ها حفظ شوند تا نتیجه مطلوب هم از نظر زیبایی و هم از نظرعملکرد تنفسی حاصل شود. امروزه در جراحی مدرن زیبائی بینی به خصوص در متد جراحی باز توجه به کارکرد بینی اهمیت ویژه ای دارد و بنابراین نیاز به عمل ترمیمی بینی بسیار کمتر می شود. در نتیجه از عوارض عمل ترمیمی نیز کاسته می شود.

عوارض عمل ترمیمی بینی

از شایع ترین عوارض این عمل تورم و کبودی پوست اطراف بینی است که با تکنیک های امروزی به حداقل رسیده و قسمت اعظم آن ظرف یک هفته تا ۱۰ روز بعد از عمل برطرف می شود.

احتمال خونریزی یا عفونت (که در هر نوع عمل جراحی ممکن است ایجاد شود) در این عمل بسیار نادر بوده و در کمتر از یک درصد بیماران دیده می شود. همچنین بعد از عمل جراحی مختصر گرفتگی بینی ممکن است وجود داشته باشد که به علت تورم مخاط داخل بینی بوده و ظرف چند روز تا چند هفته برطرف می شود. چسبندگی مخاط داخلی بینی بعد از جراحی نیز از عوارضی است که در کمتر از نیم درصد موارد دیده می شود.

منبع: آفتاب

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است