عمل جراحی ثانویه (مجدد) بینی

در جراحی ثانویه بینی، مهم ترین عامل انتخاب جراح می باشد. اگر قصد بازنگری رینوپلاستی را دارید حتماً به یک جراح پلاستیک مجرب مراجعه کنید. جراح می بایست از دستگاه های تصویربرداری برای برنامه ریزی پیش از عمل در مورد هر بیمار استفاده نماید. دستگاه های تصویربرداری به صورت گسترده و با منفعت اقتصادی موجود می باشند. استفاده از تصویر برداری دیجیتال در توضیح اقداماتی که از نظر شما به عنوان جراح می بایست انجام شود مفید بوده و به درک بازتاب نظرات شما و اقدامات مورد نظر بیمار کمک می کند. بیمار باید از نتایج واقع گرایانه ای که قابل دسترسی می باشد و نتایجی که دسترسی به آنها ممکن نیست، آگاه شود. در طی فرایند تصویربرداری خود جراح از مشکلات احتمالی آگاه می شود. در برخی از مواقع فرایند شکل دهی نیز بسیار آگاهی بخش می باشد. در اغلب موارد مشکلات تشخیص داده شده  هنگامی که بیمار بر روی صندلی معاینه نشسته است، متفاوت از مشکلاتی است که از طریق دوربین بر روی صفحه نمایش مشاهده می شود. بر عکس، برخی از مشکلات آناتومیک تنها در نمایشگر ها قابل مشاهده می باشند. بیمارانی با توقعات غیر واقع گرایانه در طول این فرایند از مسیر درمان خارج می شوند. فراتر از همه این موارد، شکل دهی (قالب گیری) با استفاده از دستگاه های تصویر برداری نوعی از جراحی آزمایشی می باشد.

اعمال جراحی مجدد یا همان رینوپلاستی ثانویه  خیلی سخت تر از رینوپلاستی اولیه می باشد. این سختی به دلایل  زیر است:

- موقعیت تغییر یافته اناتومی بینی

- چسبندگی و فیبروز  بینی ناشی از عمل قبلی

- تخریب منابع غضروفی بینی

- خون رسانی ضعیف تر بینی

- توقع بیش از حد مریض با توجه به عدم نتیجه گیری از عمل اول

با توجه به میزان غضروف باقی مانده، معمولا از یکی از دو گوش برای بازسازی بینی، غضروف تهیه می شود. برش روی گوش به خوبی استتار می شود و تغییری در شکل، اندازه، فرم و عملکرد گوش دهنده دیده نمی شود .انجام این عمل نیاز به تجربه کافی وحوصله جراح داردو لازم است قبل از عمل فتوگرافی مجدد تهیه شده و فتوگرافی قبل از اولین عمل نیز مجددا بررسی شود.

بافت بینی که جراحی روی آن صورت می گیرد، اکنون یک بافت فیبروتیک و دارای چسبندگی است وخون رسانی ضعیف تری دارد که پیچیدگی عمل بازنگری رینوپلاستی را دو چندان می کند. بنا به  این دلایل، زمان موردنیاز برای بازنگری رینوپلاستی بیشتر از رینوپلاستی اولیه می باشد.
بازنگری رینوپلاستی تمهیدات ویژه خود را دارد اما در جای خود مزایای خاص خود را نیز دارد. در کل به علت ریسک بالای عمل جراحی مجدد بینی، اینکار بهتر است فقط در موارد اختلالات شدید تنفسی یا زیبایی بینی فرد انجام گیرد. به یاد داشته باشید که نتیجه عمل جراحی مجدد حتی در دستان یک جراح ماهر به طور دقیق قابل پیش بینی نمی باشد. اصرار و وسواس بیمار در اصلاح عیوب کوچک پس از یک جراحی  رینوپلاستی به سادگی می تواند مشکلات او را بیشتر کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است