عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی

رشد بینی فرد و ظاهر آن معمولاً یک پدیده ارثی است. ویژگی­‌ها، ظاهر بینی و آناتومی حفره بینی می­‌تواند با رسیدن فرد به  سن بلوغ کامل شود و در این مرحله ممکن است فرد با افزایش بیش از حد طول بینی، برآمدگی بینی و عرض زیاد نوک بینی مواجه شود یا بینی فرد می­‌تواند تحت تاثیر اتفاقاتی همچون تصادف دچار مشکل شود. معمولاً مشکلات ظاهری بینی که مورد توجه افراد قرار می­گیرد عبارت از برآمدگی بیش از حد بینی، بلند بودن بیش از اندازه بینی در تناسب با صورت، نوک بینی بسیار عریض، بینی­‌های کج یا غیر عادی که بسیار کوتاه هستند، وجود بینی گوشتی، برآمدگی غیر عادی یا وجود مخاط و دیواره داخلی غیرعادی بینی همراه با مشکلات تنفسی، هستند. تمام این مسائل ساختاری و مشکلات ظاهری آناتومی بینی را می­توان با استفاده از روش­های درمانی غیر از عمل جراحی یا روش­های مبتنی بر انجام عمل جراحی اصلاح کرد و از طریق آنها مشکلات احتمالی موجود در بینی فرد را برطرف نمود.

بسیاری از افراد از داشتن یک بینی بزرگ استخوانی با قوز مشخص ناراحت هستند و فکر می‌کنند این بینی بزرگ و برآمده آنها را مسن‌تر نشان می‌دهد و از جذابیتشان می‌کاهد. حتی یک قوز کوچک نیز باعث می‌شود بینی برای صورت بسیار بزرگ به نظر بیاید. عمل برداشتن قوز روی بینی فراتر از تراشیدن ساده استخوان است. بیمار باید ابتدا شکل دلخواه بینی خود را در جلسه مشاوره به جراح توضیح دهد، چرا که نظرات درباره یک بینی زیبا و خوش فرم متفاوت است. متخصص زیبایی در جلسه مشاوره از نتیجه مطلوب بیمار مطلع می‌شود و بیمار را مزایا و خطرات احتمالی جراحی زیبایی بینی آگاه می‌کند. برای آشنایی بیشتر با جراحی بینی استخوانی یا در صورت نیاز به رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۲۷۹۳۰۲۵- ۰۲۱۲۲۷۹۳۰۴۲ تماس حاصل فرمایید.

علت برآمدگی و قوز بینی  در بینی استخوانی


biniostokhanii1

توجه کنید که همه موارد برآمدگی بینی و مشکلات ظاهری آن دارای ریشه­ های یکسان نیستند. در عمل برآمدگی استخوان بینی ناشی از موقعیت قرارگیری استخوان در یک سوم بالایی یا غضروف در دو سوم پایینی بافت بینی است. قوز بینی برخی افراد مربوط به بخش استخوان بالایی است. برای رفع قوز بینی به سادگی می­توان استخوان بالایی بینی را اصلاح و مقدار اضافی آن را حذف کرد.

اما برآمدگی موجود در بینی برخی افراد دیگر ممکن است به خاطر بافت غضروفی باشد که باعث گوشتی شدن پشت بینی می­شود. بررسی­های انجام شده بر روی این موضوع نشان می­دهد رایج­ترین سناریو درباره برآمدگی پشت بینی مربوط به هر دوی موارد استخوان اضافی و نیز وضعیت غضروف بینی است.

مشاوره قبل از عمل


از یک نظر اینکه فرد به چه میزان قصد کاهش قوز بینی خود را دارد یک مسئله شخصی یا انتخابی است. برخی افراد بینی­‌های مقعرتر را ترجیح می­دهند که در آنها برآمدگی بینی کمتر است، در حالی که برخی دیگر ترجیح می­دهند یک بینی صاف­تر  داشته باشند. همچنین برخی افراد می­خواهند ویژگی­های خاص مربوط به بینی آنها به خاطر حفظ برخی ویژگی­‌های نژادی یا خصوصیات فامیلی، یا فقط به خاطر یک علاقه شخصی پس از انجام عمل جراحی حفظ شده و دست نخورده باقی بماند. علاوه بر این، در این ارتباط باید به این حقیقت توجه کرد که اگر فرد متقاضی مرد باشد، احتمالاً خواهان حفظ ظاهر مردانه در بینی خود هنگام انجام عمل جراحی بینی استخوانی است.

بنابراین، مهم است که شما با یک جراح بینی درباره میزان کاهش مورد نیاز خود در اندازه و برآمدگی بینی  استخوانی مشورت کنید. متخصص  شما باید این امکان را داشته باشد که با استفاده از نرم­افزاری دیجیتال در مطب خود میزان کاهش در قوز بینی را شبیه­ سازی کرده و عکس جراحی بینی پس از انجام اصلاحات لازم در سطوح مختلف را به شما نشان دهد. با استفاده از این قابلیت شما می­‌توانید درباره تصمیم خود با پزشک معالج به توافق برسید و میزان کاهش برآمدگی بینی استخوانی  مورد نیاز و ایده­آل خود را انتخاب کنید. کل ظاهر صورت و تناسب آن با بینی نیز باید در هنگام تصمیم­گیری درباره مقدار کاهش اندازه بینی به منظور حفظ تناسب چارچوب کلی صورت مورد توجه قرار گیرد. همچنین در جلسه مشاوره با پزشک خود از نرخ جراحی بینی  استخوانی برای بینی خودتان مطلع شوید.

روش عمل زیبایی بینی استخوانی


biniostokhanii2

گستردگی جراحی زیبایی بینی و همچنین طول دوران بهبود به بزرگی قوز بینی بستگی دارد. قوز کوچک را می‌توان به روش عمل زیبایی بسته با تراشیدن یا سوهان زدن استخوان و غضروف اصلاح کرد. حال آن که قوز بزرگتر باید به روش جراحی باز و از طریق انجام عمل استئوتومی (برش استخوان) یا شکستن استخوان بینی برداشته شود؛ به علاوه لازم است از پیوند غضروف نیز برای دستیابی به یک بینی زیبا با نیم‌رخ جذاب نیز استفاده شود. کبودی یکی از عوارض معمول عمل پلاستیک بینی باز است، حال آن که اگر قوز بینی به روش بسته کوچک شود، ورم و کبودی حداقل خواهد بود.

بهبودی


biniostokhanii3
 

biniostokhanii4

اکثر بیماران عمل را به خوبی تحمل می‌کنند و همان روز عمل مرخص می‌شوند. متخصص زیبایی معمولاً داروی خوراکی مسکن و ضدتهوع و یک دوره درمان کوتاه با آنتی بیوتیک را تجویز می‌کند. قدری ورم و کبودی پس از جراحی بینی طبیعی است، اما به خوبی قابل مدیریت است و ظرف چند روز بهبود می‌یابد. به بیمار توصیه می‌شود که هنگام خوابیدن بالش اضافی زیر سر بگذارد تا ورم کاهش یابد. انجام ورزش‌های سخت و بلند کردن اشیاء سنگین تا چند هفته پس از عمل زیبایی بینی ممنوع است.

جراح زیبایی پانسمان بینی را در جلسه پس از عمل در مطب باز می‌کند. اسپلینت پس از چند هفته برداشته می‌شود تا ساختارهای استخوانی بینی شکل جدید را به خود بگیرد و بینی شکل جدید را در طول التیام یافتن و جوش خوردن استخوان حفظ کند. ورزش‌های تماسی پربرخورد و تمام فعالیت‌هایی که در آنها احتمال آسیب دیدن بینی وجود دارد به مدت ۸ هفته ممنوع است. بیمارانی که عینک به چشم می‌زنند، باید تا ۸ هفته پس از عمل عینک را روی پیشانی بچسبانند یا به جای عینک از لنز استفاده کنند؛ چون در غیر این صورت ممکن است وزن عینک بر نتیجه عمل اثر بگذارد.

محدودیت جراحی بینی استخوانی


محدودیتی که هنگام انجام عمل جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی عقابی وجود دارد مربوط به قابلیت کشیده شدن پوست بینی بر روی ساختار جدید و کوچکتر آن پس از عمل جراحی است. هنگام انجام عمل جراحی پوست بینی برداشته نمی­شود، بلکه به لطف خاصیت ارتجاعی آن می­توان این پوست را بر روی ساختار جدید و کوچکتر بینی کشید.

مفهوم کشیدن پوست بینی مربوط به مسئله‌­ای است که مطابق آن مقدار مجاز کاهش اندازه بینی برای کشیده شدن مناسب پوست بر روی آن تعیین می­شود. هر چند در اکثر موارد امکان کاهش اندازه بینی وجود دارد، اما در افرادی که دارای بینی استخوانی هستند، کاهش اندازه بینی به مقدار مطلوب مورد نظر فرد امکان پذیر نیست. اگر امکان کشیده شدن مناسب پوست بر روی ساختار جدید بینی وجود نداشته باشد، این موضوع می­‌تواند منجر به ایجاد مشکل در ظاهر بینی شود که می‌تواند ظاهر بینی را از قبل نیز بدتر کند.

برای ارزیابی قدرت تطابق پوست با ساختار جدید آن پس از انجام عمل جراحی بینی استخوانی نیاز به قضاوت جراح وجود دارد. معمولاً در افراد جوان­تر و افرادی که پوست نازک­تری دارند، این قدرت تطبیق با ساختار جدید بیشتر است. افراد مسن­تر و افرادی که پوست ضخیم­تری دارند کمتر از این قابلیت پوستی برخوردار هستند. در این حالت امکان ایجاد مشکلات پوستی و بینی­های دارای ظاهر نامطلوب وجود دارد.

هزینه


هزینه عمل براساس نیاز بیمار و پیچیدگی عمل بینی استخوانی متفاوت است. همچنین این هزینه شامل دستمزد پزشک، هزینه بیمارستان و بیهوشی حین جراحی می‌باشد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است