عمل جراحی شکستگی بینی

شکستگی بینی

وارد شدن ضربه به بینی، توسط شخص دیگر، در اثر برخوردبه در یا به زمین افتادن، تجربه‌ای ناخوشایند و بسیار دردناک است. احتمالاً پس از ضربه خون دماغ خواهید شد و به سختی از راه بینی نفس خواهید کشید. داخل و خارج بینی شروع به ورم کردن می‌کند و کبودی‌های تیره رنگی اطراف چشم‌ها (کبودی اطراف چشم) به وجود می‌آید. شکستگی‌های بینی هم بر استخوان و هم بر غضروف تأثیر می‌گذارند. گاهی اوقات تجمع خون روی تیغه بینی، دیواره غضروفی و استخوانی درون بینی و جداکننده دو سمت بینی از یکدیگر، جمع می‌شود (هماتوم تیغه‌ای یا سپتال).

 images (14)

چه موقع باید فورا به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار آسیب دیدگی در ناحیه بینی شده اید، در صورت مشاهده موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید :

- احساس کردید تیغه وسط بینی تان کج شده است.

- از سوراخ بینی ترشحاتی خارج شود.

- درد یا ورم بینی طی مدت سه روز برطرف نشود.

- تب داشته باشید و تب بالا برود.

- خونریزی از بینی داشته باشید و این خونریزی متوقف نشود.

- از دست دادن سطح هوشیاری (غش کردن)

- آسیب های دیگر به صورت و یا نقاط دیگر بدن

- سردردهای شدید طوری که امانتان را ببرد.

- استفراغ های مکرر

- کاهش بینایی

- گردن درد

- کرختی و احساس سوزن سوزن شدن و یا ضعف پاها

علل شکستگی بینی

۱- طبق آمار، دعوا و مشاجره یکی از علل اصلی شکستگی های بینی است. لذا از گلاویز شدن با دیگران و از ضربه زدن به صورت فرد مقابل اجتناب کنید.

۲- علت مهم دیگر در شکستگی های بینی، عدم رعایت نکات ایمنی در موتور سواری است. لذا موتورسواران حتما باید از کلاه کاسکت استفاده کنند و تمامی نکات ایمنی و را حین موتور سواری رعایت کنند.

۳- علت مهم شکستگی بینی در کودکان، افتادن از بلندی است. لذا والدین کودکان، مخصوصا کودکانی که تازه راه افتادند و نوپا هستند، باید جوانب احتیاط را خیلی رعایت کنند.

علایم شکستگی بینی

- احساس درد در ناحیه بینی : بعد از هر گونه آسیب بینی، اگر درد بینی برای مدت طولانی ادامه داشت، به شکستگی بینی مشکوک شوید. این درد ممکن است بر روی سینوس های صورت نیز اثر کند و آنها را نیز دردناک سازد.

 - کبود شدن بینی : کبودی از علایم مهم شکستگی بینی است، زیرا در اثر شکستن بینی، عروق خونی این ناحیه آسیب می بینند.

 - ورم بینی: ورم به خاطر آسیب دیدن رگ های ناحیه بینی رخ می دهد.

 - کبودی اطراف چشم : معمولا ورم و کبودی زیر چشم های فرد ایجاد می شود و حالتی را به نام چشم راکونی ایجاد می کند.

 - کج شدن بینی

در صورتی که به شکستگی بینی خود مشکوک شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا قبل از التیام خود به خودی و کج شدن بینی، بینی تان با اصول صحیح و به حالت طبیعی جوش بخورد

- خون دماغ شدن : یک علامت مهم شکستگی بینی، خونریزی از بینی است. برای متوقف کردن خونریزی بینی، باید فرد به سمت جلو خم شود و با استفاده از پنبه و یا پارچه، بینی خود را فشار دهد تا خونریزی متوقف شود.

 - اشکال در تنفس از راه سوراخ های بینی : نفس کشیدن سخت از راه بینی، از دیگر علائم شکستگی بینی  است. فرد آسیب دیده به محض داشتن هر گونه مشکل در نفس کشیدن باید به پزشک مراجعه کند.

 - در صورت وجود شکستگی بینی، موقع دست زدن به بینی صدایی ایجاد می شود که ناشی از شکستگی استخوان هاست. این صدا شبیه به صدایی است که از مالیدن چند تار مو بین دو انگشت دست ایجاد می شود.

تشخیص :

مبنای تشخیص معاینه است وعکس رادیوگرافی بویژه در کودکان در بسیاری از موارد مفید نیست زیرا صدمات غضروف را مشخص نکرده و گاهی امکان تشخیص شکستگی جدید از شکستگی قدیمی وجود ندارد.

زمان مناسب جهت جااندازی شکستگی بینی

زمان ایده آل جااندازی در بزرگسالان ضمن ١٠ تا ١۴ روز اول پس از شکستگی است اما با توجه به سرعت بالای ترمیم بافت استخوانی در کودکان، اقدام به جااندازی در کودکان باید به صورت ایده آل طی ۴ روز اول پس از آسیب انجام پذیرد.

جااندازی باید در زودترین زمان ممکن که تورم هنوز ارزیابی دقیق شکستگی را مبهم نساخته است صورت گیرد. اما اگر که تورم بینی و صورت در زمان معاینه کودک توسط پزشک چنان شدید باشد که مانع ارزیابی دقیق شکستگی و جابجایی و دفورمیتی حاصله گردد یک تأخیر ٢ تا ٣ روزه به منظور کاهش تورم قبل از اقدام به جااندازی قطعات شکسته توصیه می گردد.

آیا شکستگی بینی در همه موارد نیاز به جااندازی دارد؟

در مواردیکه شکستگی بینی همراه با جابجایی قطعات شکسته و تغییر شکل ظاهری بینی است و نیز مواردی که شکستگی موجب انسداد در مسیر هوای تنفسی است توصیه به جااندازی می گردد.

شکستگی های فاقد جابجایی نیاز به اقدام خاصی ندارد.

مناسبترین درمان در آسیب بینی درمانی است که کمترین میزان تهاجم را داشته باشد. بالاخص در کودکان باید از درمان های تهاجمی اجتناب نمود چرا که آسیب به مراکز رشد سپتوم بینی که مسئول تکامل ثلث میانی صورت است از عوارض روش های درمانی تهاجمی تر است. جا اندازی بسته به تنهایی برای درمان بسیاری از شکستگی های بینی کفایت می کند.

مراقبت های لازم پس از عمل جراحی شکستگی

خود را از ضربات محافظت نمایید و تا توقف خونریزی استراحت کنید .

هنگام خواب به پشت بخوا بید و زیر سر خود ۲ بالش بگذارید

موقع خوابیدن روی بینی غلت نزنید و از فشار به بینی خودداری کنید.

حتما از بخور استفاده کنید .

برای کاهش درد از کیف یخ روی موضع عمل استفاده کنید.

جهت پیشگیری از عفونت پس از عمل آنتی بیوتیک تجویز می شود که باید به موقع استفاده کنید.برای تسکین درد نیز معمولا قرص سرماخوردگی و استامینوفن کدئین تجویز می شود .

در صورت داشتن تامپون روز پنجم تا هفتم بعد از عمل جهت خارج کردن آن به پزشک معالج خود مراجعه نمائید .

هنگام حمام گچ را برداشته و به جای آن چسب زده و دوباره گچ را بگذارید.

گچ روی بینی شما به مدت ۱۰ روز باقی می ماند. توصیه می شود که تا ۲ هفته عینک نزنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است