عمل جراحی پلک

از نظر زیباشناسی ، چشم ها مهمترین جزء صورت هستند . چشم ها نشان دهندهً سن فرد ومنعکس کننده حالات هیجانی و خلقی وی هستند . متاسفانه چشم ها و پلک ها زودتر از سایر اجزای بدن علائم و نشانه های پیری را نشان میدهند به طور طبیعی در سمت بالا و پایین کره چشم کیسه هایی وجود دارند که حاوی چربی هستند. غشایی نسبتا محکم این کیسه های چربی را در محل خود ثابت نگاه داشته و مانع بیرون زدگی آنها می شود. روی این غشاء را عضله پلک و روی این عضله را نیز پوست پلک می پوشاند .

با افزایش سن ، غشاء نامبرده ضعیف شده و دیگر نمیتواند مانع بیرون زدگی کیسه های چربی شود و از طرف دیگر خاصیت ارتجاعی پوست نیز کمتر می شود و در نتیجه چین و چروک های سطحی کم کم ظاهر شده و پوست پلک و عضلات آن افتادگی پیدا کرده و کیسه های چربی به صورت برجستگی های پف آلود خود را نشان میدهند.

البته پف پلک ها همیشه ناشی از افزایش سن نیست بلکه در مواردی پف پلک ها یکی از علائم  و نشانه های بیماریهای متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید است. بدیهی است در چنین حالتی به جای اصلاح پف پلک با جراحی، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد تاثیر افزایش سن بر روی پلک بالا و پایین مختصری با یکدیگر متفاوت است ؛ در پلک بالا این تاثیر معمولا به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک خود را نشان میدهد .

در مواردی این افزایش پوست به قدری زیاد است که میدان دید فرد را نیز محدود میکند اما تظاهر افزایش سن در پلک پایین معمولا به شکل پف پلک و بیرون زدگی کیسه های چربی بروز می کند. هر چند نمیتوان از روند پیری به طور کامل جلوگیری کرد اما با رعایت نکاتی میتوان سرعت بروز تظاهرات پیری بر روی پلک ها و عمل جراحی پلک را به تاخیر انداخت.بدین منظور رعایت موارد زیر میتواند کمک کننده باشد:

* داشتن زندگی شاداب و بدون استرس
* استفاده از عینک آفتابی
* داشتن تغذیه مناسب
* استفاده از لوازم آرایشی مرغوب و معتبر

عمل جراحی پلاستیک پلک ها که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده میشود برای برداشتن پف پلک ها ، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است هر چند که ممکن است مقداری از چین و چروکهای سطحی پلک را نیز کمتر کند . بعضی افراد از گودی و سیاهی دور چشم رنج میبرند. باید توجه داشت که با این عمل گودی و سیاهی دور چشم برطرف نمیشود.

عمل جراحی پلک عملی دو منظوره است. این عمل اکثرا برای زیباتر شدن پلک ها و چشم ها انجام می شود اما گاهی برای بهتر شدن وضعیت میدان بینایی نیز صورت می پذیرد. اگر چین وچروک پلک بالا زیاد باشد پوست اضافه بر روی مژه ها می افتد و میدان دید محیطی فرد را محدود می کند.

قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمت ها تحت تاثیر قرار میگیرد .این محدودیت دید ممکن است به هنگام مطالعه و رانندگی مزاحمت ایجاد کند. بدیهی است که انجام عمل جراحی پلک در چنین فردی علاوه بر اینکه وضعیت چشم ها و پلک های وی را زیباتر میکند محدودیت میدان بینایی وی را نیز بر طرف می کند.

پلک بالا

برش درست روی چین طبیعی پلک داده میشود لذا احتمال اینکه بعد از عمل جراحی پلک جای برش روی پلکها بماند فوق العاده کم است . بعداز برداشتن از پوست و نسج زیر پوستی ، درصورت لزوم کیسه های چربی نیز برداشته شده و محل برش با نخ بسیار نازک دوخته میشود

پلک پائین

اگر میزان پف پلک پائین و بیرون زدگی چربی های آن زیاد باشد محل برش عمل جراحی پلک کاملا زیر خط مژه ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نباشد. در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی های اضافی می توان پوست اضافی پلک را نیز چید اما اگر میزان بیرون زدگی چربی ها خیلی زیاد نباشد و پوست پلک نیز در حد معمول باشد میتوان چربی ها را از طریق برشی واقع در سطح داخلی پلک خارج کرد. مزیت این روش آن است که روی پوست هیچ برشی وجود ندارد و ضمنا بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب "دستورات پس از عمل بلفاروپلاستی " را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عمل زیبایی پلک مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است