عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) و عوارض آن

عوامل خطرساز در جراحی بینی به دو دسته تقسیم میشود: عوامل مربوط به بیهوشی و عوامل مرتبط با جراحی.
در بیهوشی نیز علل خطرناک میتواند به خود بیمار، یعنی بیماری های زمینه ای و یا عوارض بیهوشی مربوط شود. مثلا بیهوشی در فردی که بیماری شدید قلبی یا ریوی دارد پرخطر است. گاهی نیز مسائل بیهوشی از قبیل حساسیت های دارویی حین عمل میتواند خطر آفرین باشد.

در پاره ای موارد خطر و عوارض جراحی بینی به دلیل نوع عمل جراحی می‌باشد، مثلا جراحی روی عروق مهم همچون آئورت یا رگهای مغزی عمل خطرناکی به حساب میاید.
در مورد عمل جراحی زیبایی بینی‌ با توجه به این که اغلب افراد داوطلب جوان و بدون بیماری مهم بوده و جراحی با اعضای مهمی سروکار ندارد، و پزشکان جراح بسیار مجرب و توانایی در این زمینه وجود دارد، جزو جراحی های کم خطر محسوب میشود.

توجه به نکات زیر احتمال خطر در  عمل جراحی زیبایی بینی‌ را به حد اقل می ‌رساند:

۱- فرد داوطلب باید سابقه تمام بیماری ها، جراحی‌ ها و داروهای مصرفی را به اطلاع پزشک جراح زیبایی بینی برساند. عمل جراحی زیبایی بینی در کسانی‌ که بیماریهایی همچون دیابت یا فشار خون کنترل نشده دارند و در بیماری‌های پیشرفته قلبی، ریوی، اعصاب و روان، کلیوی، کبدی و سرطان ممنوع است.

مقالات مرتبط

درمان وزوز گوش

همچنین کسانی‌ که از داروهای ضّد انعقاد استفاده میکنند باید حد اقل ده روز قبل از عمل این داروها را قطع کنند.

۲- جراح ضمن گرفتن شرح حال و معاینه دقیق، چنانچه لازم باشد آزمایشات و مشاوره‌های لازم با دیگر پزشکان را به عمل آورد. انتخاب جراح خوب می تواند مهم ترین عامل در پیشگیری از عوارض جراحی بینی پس از آن باشد.

۳- بیمارستان و یا مرکز جراحی باید به تمامی‌ امکانات لازم مجهز بوده و از کادر بیهوشی مجربی نیز برخوردار باشد.

با رعایت نکات فوق می‌توان به جرأت گفت که احتمال خطر در عمل رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) بسیار کم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.