عمل زیبایی بینی و پیشگیری از عوارض تنفسی آن

جراحی پلاستیک بینی مانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی داشته باشد، اما در صورت دقت و مهارت جراح و رعایت نکات و دستورات توسط بیمار، احتمال این عوارض به حداقل می‌رسد.

عوارض جراحی بینی را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد:

الف) عوارض در عملکرد بینی، مانند چسبندگی‌های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی که موجب بروز مشکل تنفسی می‌شود.

ب) عوارض در ظاهر بینی که عمدتا ناشی از برداشتن بیش از اندازه بافت‌های بینی است، مانند کوچک شدن بیش از حد بینی که با دیگر اجزای صورت نامتناسب می شود.

عوارض تنفسی عمل بینی

کم نیستند بیمارانی که پس از جراحی بینی دچار مشکلات تنفسی می شوند. این موضوع اهمیت توجه به مسایل داخل بینی را در حین جراحی بینی خاطر نشان می کند. ابعاد جراحی بینی بسیار فراتر از ایجاد تغییرات در ظاهر بینی است و توجه چند جانبه ی جراح به تمام این ابعاد، میزان بروز عوارض تنفسی را به حداقل می‌رساند. اختلال در عملکردهای حیاتی بینی، عواقب ناگواری را در سلامت افراد بر جای خواهد گذاشت. بنابراین انتخاب جراح خوب و ماهر در پیشگیری از چنین عوارضی نقش مهمی را بازی می کند.

تنفس حیاتی‌ترین عملکرد زندگی است که نتیجه آن رسیدن اکسیژن به بافت‌های بدن است. هنگامی که تنفس از مسیر طبیعی خود از منحرف شود، عوارض آن تمام بافت‌های بدن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

مقالات مرتبط

درمان وزوز گوش

فردی که تنفس از راه بینی را از دست می دهد، نه تنها در زندگی فردی، بلکه در روابط اجتماعی نیز مشکلات زیادی را تجربه خواهد کرد. بی‌حالی، خواب آلودگی ، کسالت، بی‌حوصلگی و عصبی بودن ممکن است در اثر اختلال تنفسی بینی پدید آید.

محرومیت از تنفس بینی باعث خشکی مجاری تنفسی و ضعف سیستم دفاعی آن می شود. تنفس‌‌ از راه دهان‌ سبب‌ ایجاد خشکی‌، زخم ‌و درد در ناحیه دهان و حلق می‌شود و ممکن‌ است ‌ فرد احساس کند‌ توده‌ای‌ در گلویش است.

گاهی التهاب‌ بینی‌ موجب‌ بسته شدن موقتی و عدم تخلیه‌ سینوس‌های‌ اطراف ‌بینی‌ و نیز درد سینوسی ، سردرد ، سنگینی و فشار در ناحیه سر و صورت می‌شود.

بسته شدن شیپور استاش‌ در اثر گرفتگی بینی‌ می‌تواند سبب‌ احساس‌ گرفتگی یا پُری‌ گوش‌ شود.سوزش‌ چشم‌ یا ریزش‌ اشک‌ ممکن‌ است ‌نشان‌دهنده‌ بسته شدن مجرای‌ اشکی‌ در بخش پایینی بینی‌ باشد. ترشحات‌ مزمن‌ بینی‌ یا خشکی‌ حلق‌ ممکن‌ است‌ سبب تحریک‌ حنجره‌ شود که‌ با خشونت‌ صدا، سرفه‌ و احساس‌ نیاز مداوم‌ برای‌ صاف‌ کردن‌ گلو همراه است.

صدای‌ تودماغی علامتی‌ از گرفتگی راه‌ هوایی‌ بینی ‌است‌.

اختلال بویایی ، احساس سرماخوردگی طولانی، خرخر کردن و مشکلات تنفسی حین خواب از علایم دیگر اختلال در عملکرد بینی است. وجود مشکلات فوق موجب افت قابل ملاحظه ای در کیفیت زندگی افراد خواهد شد.

با توجه به این موارد توصیه می شود که در انتخاب پزشک مناسب برای عمل بینی دقت و حساسیت لازم را به خرج دهید تا بهترین نتیجه را با کمترین عوارض از جراحی بدست آورید.

منبع: آکاایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.