عمل کوچک کردن بینی

یکی از راه حل های درمان و رفع بزرگی بینی، عمل جراحی بینی است که با عوارض کمی همراه است و در صورتی که به درستی توسط پزشکی مجرب انجام شود، معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند.

جراحی کوچک کردن بینی

جراحی بینی یکی از پنج مورد جراحی پلاستیک است که بیشترین فراوانی را در آمریکا دارد و تنها در سال ۲۰۱۳ تعداد ۲۰۰،۰۰۰ مورد از این نوع عمل جراحی توسط افراد مختلف انجام شده است. در طول عمل جراحی، متخصص جراحی پلاستیک غضروف و استخوان بینی را تراش می­دهد تا به این ترتیب بتواند ظاهر مطلوب مورد نظر را برای بینی فرد ایجاد کند. در حقیقت برای مردان و زنانی که از اندازه و ظاهر بینی خود راضی نیستند، عمل جراحی بینی که به آن در اصطلاح جراحی تجدید ساختار بینی نیز گفته می شود می­تواند یک راهکار ایمن، موثر و امتحان شده برای زیباسازی بینی باشد. هنگامی که این عمل توسط یک جراح زیبایی با تجربه و متخصص انجام می­شود، نتایج حاصل از آن می­تواند بطور چشمگیر منجر به بهبود تناسب ویژگی­های صورت فرد شود و به وی کمک کند اعتماد به نفس خود را بازیابی کند. علاوه بر این امکان استفاده از این روش برای اصلاح مشکلات ساختاری بینی شامل مواردی که می­توانند باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای فرد شوند نیز وجود دارد.

اگر شما به دنبال انجام عمل جراحی بینی هستید، لازم است به برخی مسائل با اهمیت در این ارتباط توجه کنید. در این بخش ما سعی می­کنیم اطلاعات مفید درباره عمل جراحی بینی، هزینه آن، ریسک و مزایای احتمالی و سایر مسائل مربوط به آن در اختیار شما قرار دهیم.

انتخاب استفاده از عمل جراحی بینی

اکثریت افرادی که از عمل جراحی برای اصلاح ظاهر بینی خود استفاده می­کنند افرادی هستند که از ظاهر بینی خود راضی نیستند و به این ترتیب سعی می­کنند ظاهر و تناسب بینی با سایر اجزای چهره خود را بهبود بخشند. به هر حال درصد کمتری از افرادی که انجام این عمل جراحی را انتخاب می­کنند، افرادی هستند که با مشکلات تنفسی و ناراحتی­های خاص به خاطر ساختار غیر عادی یا صدمه­های جدی وارد شده به بینی خود روبرو هستند. افراد نامزد انتخاب انجام عمل جراحی بینی در حالت ایده­آل باید در سلامتی کامل باشند. همچنین لازم است فرد از خطرات احتمالی انجام عمل جراحی آگاه بوده و انتظارات واقع­بینانه درباره نتایج حاصل از عمل داشته باشد.

اهداف خاص

از عمل جراحی بینی می­توان برای اصلاح ظاهر، اندازه، و تناسب کلی بینی استفاده کرد. در اکثر موارد، یک جراح پلاستیک ممکن است پروتز چانه را نیز بطور همزمان با جراحی بینی به شما پیشنهاد کند. انجام این کار می­تواند به ایجاد توازن بیشتر بین اجزای صورت کمک فراوان کند.

کوچک کردن بینی

هزینه عمل جراحی

به دلیل اینکه جراحی بینی برای هر بیمار متفاوت است، هزینه درمان نیز با توجه به برخی از عوامل مربوط به شرایط عمل تغییر می­کند. در این حالت بیمار باید درباره کل هزینه انجام عمل با پزشک خود مشورت کند و از انتخاب­های ممکن برای پرداخت هزینه و تامین مالی آن مطلع باشد.

تعیین قیمت و هزینه

در عمل ملاحظات متعدد وجود دارند که بر اساس آنها هزینه نهایی عمل جراحی مشخص می­شود. این موارد به شرح زیر هستند:

تجربه جراح: یک دکتر مشهور با سطح آموزش بالا معمولاً هزینه بیشتری را برای انجام عمل جراحی در مقایسه با یک متخصص کم تجربه­تر یا جراح تجربی فاقد تحصیلات عالی مطالبه می کند. به هر حال، بسیاری از افراد تمایل دارند هزینه بیشتری برای عمل جراحی خود پرداخت کنند تا به این ترتیب از متخصصان با تجربه­تر برای انجام عمل جراحی استفاده کرده و به این ترتیب به احتمال بیشتر به نتایج مطلوب مورد انتظار خود دست پیدا کنند.

تجهیزات جراحی: اگر دکتر شما تجهیزات جراحی مورد نیاز را در اختیار نداشته باشد، عمل جراحی باید در یک بیمارستان یا مرکز جراحی سیار انجام شود. در این صورت بیمار مجبور است یک هزینه جداگانه برای استفاده از امکانات این مراکز پرداخت کند که مبلغ آن بستگی به موقعیت، اعتبار، و نیز نوع تجهیزات مرکز دارد. در این حالت نیز بسیاری از افراد تمایل دارند هزینه بیشتری را برای تامین امنیت و راحتی بیشتر خود پرداخت کنند.

موقعیت جغرافیایی: مشابه اکثر کالاها و خدمات، هزینه­های جراحی پلاستیک نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی و محل انجام جراحی متفاوت است. معمولاً، انجام عمل جراحی در کلان شهرها مثل نیویورک یا لوس انجلس هزینه بیشتری در مقایسه با شهرهای دیگر دارد.

بی­هوشی: عمل جراحی بینی می­تواند با بی­هوشی عمومی یا نیمه بی­هوشی انجام شود. در این حالت روش بی­هوشی پیشنهاد شده توسط پزشک می­تواند بر هزینه درمان بیمار تاثیرگذار باشد. علاوه بر این، مشابه جراحان، متخصصان هوشی­بری نیز ممکن است از شما هزینه جداگانه مطالبه کنند که این هزینه بستگی به تجربه و شهرت آنها دارد.

مراقبت در طول دوره ریکاوری: پس از انجام عمل جراحی بینی، بیمار ممکن است نیاز به برخی داروهای خاص یا خدمات مراقبتی باشد که این موضوع نیز می­تواند بر هزینه نهایی درمان بیمار تاثیرگذار باشد.

برای بیماران مهم است که به خاطر داشته باشند هزینه تجهیزات، هزینه بی­هوشی و مراقبت­های لازم پس از انجام عمل جراحی همیشه در پیش­بینی اولیه هزینه درمان لحاظ نمی­شوند. به همین دلیل برای محاسبه رقم دقیق­تر، لازم است بیمار درباره این هزینه­ها و حق­الزحمه­های مربوط به آن پرس و جو کند.

مشاوره اولیه

پس از اینکه بیمار جراح پلاستیک خود را انتخاب کرد، دکتر انجام یک مشاوره کامل را برای وی برنامه ریزی می­کند. انجام این کار به ایجاد رابطه نزدیک بین دکتر و بیمار کمک می­کند و بر این اساس می­توان شروع درمان را برنامه­ریزی کرد.

معاینه بیمار

قبل از انجام هر کار دیگر، جراح باید درخواست بیمار برای انجام عمل جراحی را بررسی کند. برای این کار متخصص سابقه سلامتی بیمار را از وی دریافت می­کند، درباره داروهای مورد استفاده و سیگاری بودن وی سوال کرده و سایر مسائل احتمالی مربوط را بررسی می­کند. در این مرحله مهم است بیمار با دکتر خود صادق باشد، زیرا عدم ارائه اطلاعات خاص در این حوزه می­تواند خطر عمل جراحی را افزایش دهد.

اهداف عمل

پس از اینکه دکتر مشخص کرد وضعیت فیزیکی بیمار برای انجام عمل جراحی مناسب است، لازم است اهداف بیمار برای زیبایی یا بازیابی سلامتی مورد بررسی قرار گیرد. هنگامی که عمل جراحی به منظور بهبود زیبایی فرد انجام می­شود، بیمار ممکن است بخواهد تصویری از ظاهر بینی مطلوب و ایده­آل خود در اختیار پزشک قرار دهد. به هر حال شبیه­سازی دقیق بینی ممکن است در همه موارد امکان­پذیر نباشد. اما این عکس می­تواند به جراح کمک کند یک روش درمانی مناسب با توجه به هدف بیمار مورد استفاده قرار دهد.

جراحی کوچک کردن بینی

جراحی کوچک کردن بینی یکی از رایج­ترین انواع جراحی تغییر شکل بینی است. انجام این عمل جراحی می­تواند به بینی بیمار ظاهر متناسب­تر نسبت به سایر اجزای صورت وی بدهد. بطور خاص، این عمل جراحی می­تواند برای اصلاح برآمدگی بینی در قسمت فوقانی آن، اصلاح نوک کشیده بینی، یا اصلاح سوراخ بینی انجام شود. در این حالت جراح بخش کوچکی از استخوان یا غضروف بینی را حذف می­کند تا به این ترتیب بتواند ظاهر مطلوب را برای بینی ایجاد کند. برای کوچک کردن اندازه سوراخ بینی، دکتر ممکن است نیاز به استفاده از تکنیکی به نام کاهش پایه آلار داشته باشد. در این فرآیند، بخش کوچکی از بافت موجود در قسمت برخورد سوراخ بینی با گونه توسط جراح برداشته می­شود که در اصطلاح به آن ناحیه آلار گفته می­شود.

در اکثر مواقع، دکترها از برنامه­ها و نرم­افزار­های کامپیوتری پیشرفته برای برنامه­ریزی میزان کوچک شدن بینی در نتیجه عمل جراحی استفاده کرده و به این ترتیب ظاهر بینی بیمار پس از انجام عمل جراحی را برای وی شبیه­سازی می­کنند.

تکنیک­های جراحی بینی

بدون توجه به نوع عمل جراحی مورد نیاز برای بیمار، دکتر معمولاً یکی از دو تکنیک اصلی زیر را برای انجام عمل جراحی بر روی بینی مورد استفاده قرار می­دهد:

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته معمولاً روشی است که استفاده از آن برای انجام عمل جراحی ترجیح داده می­شود زیرا تمام شکاف­های لازم در داخل بینی فرد ایجاد می­شوند و نشانه­ای از عمل در خارج از بینی مشاهده نمی­شود. در این حالت با وجودی که شکاف­ها مخفی هستند، جراح هنوز می­تواند به اکثر بخش­های بینی دسترسی داشته باشد تا به این ترتیب بتواند مشکلات ساختاری را اصلاح کرده و اقدامات زیبایی لازم را انجام دهد.

جراحی بینی باز

روش جراحی بینی باز می­تواند به جراح دسترسی بیشتری به غضروف و استخوان بینی بدهد اما می­تواند برخی عوارض و نشانه­های خاص را بر روی بافت بینی بر جای گذارد. با ایجاد یک شکاف در تیغه میانی بینی (ناحیه غضروفی بین دو سوراخ بینی) دکتر می­تواند پوشش نوک بینی را برداشته و غضروف بینی را بطور دقیق اصلاح کند. پس از درمان، این شکاف می­تواند یک نشانه بسیار کوچک و ناچیز در ناحیه داخلی بینی از خود به جا گذارد.

قبل از عمل جراحی

قبل از انجام عمل جراحی، بیمار می­تواند از چند اقدام خاص برای افزایش سرعت بهبود خود، حداقل کردن ناراحتی­های بعد از عمل، و کاهش خطرات احتمالی استفاده کند.

رژیم غذایی

چند هفته قبل از انجام هر نوع عمل جراحی، مهم است که بیمار یک رژیم غذایی سالم داشته باشد. در این حالت تغذیه مناسب می­تواند به افزایش سرعت بهبود و حداقل شدن خطرات احتمالی کمک کند. بطور خاص، فرد بیمار باید مقدار زیاد میوه و سبزیجات، غلات سبوس­دار، و مواد پروتئینی استفاده کند. علاوه بر این استفاده از مکمل­های غذایی نیز می­تواند در این ارتباط سودمند باشند. همچنین دکتر ممکن است استفاده از مکمل­های خاص حاوی ویتامین آ، ویتامین سی، و برومیلین را به شما توصیه کند.

بطور همزمان، بیماران نیاز به اجتناب از مواد غذایی و مکمل­هایی دارند که می­توانند فرآیند درمان را طولانی کرده و خطرات خاص برای عمل جراحی ایجاد کنند. بطور خاص، بیمار باید از استفاده مکمل­های ویتامین ای، زنجبیل، ژینکو، و جنسینگ خودداری کند. برخی داروهای شیمیایی و گیاهی نیز می­توانند در فرآیند بی­هوشی اختلال ایجاد کنند و بیمار باید قبل از استفاده آنها با دکتر خود مشورت کند.

عمل جراحی

به خاطر اینکه در عمل بسیاری از انواع جراحی بینی با اهداف درمانی مختلف وجود دارد، روش عمل جراحی نیز می­تواند برای هر فرد متفاوت باشد. به هر حال، در عمل مراحل عمومی مشخص برای همه انواع جراحی بینی به شرح زیر وجود دارد:

بی­هوشی بیمار

دکتر برای انجام عمل جراحی می­تواند یکی از دو روش بی­هوشی زیر را مورد استفاده قرار دهد:

بی­هوشی عمومی: در این حالت بیمار بطور کامل به خواب رفته و بی­هوش می­شود.

نیمه بی­هوشی: در این روش دکتر بیمار را با بطور نیمه بی­حس می­کند و برای اینکار از تزریق داروی بی­حسی قوی داخل رگ استفاده می­کند. در این روش بیمار به حالتی بین خواب و بیداری فرو می­رود و چیز زیادی از عمل جراحی پس از برطرف شدن تاثیر داروی بی­حسی به خاطر نمی­آورد.

دکتر با هر بیمار برای تعیین بهترین نوع بی­حسی با توجه به نیاز وی مشورت می­کند. در هر دو روش، بیمار ناراحتی خاصی را در طول انجام جراحی حس نمی­کند اما با این وجود برخی افراد ممکن است در حالت بی­هوشی کامل تشویش و نگرانی کمتری در مقایسه با حالت نیمه بی­هوشی داشته باشند.

فرآیند عمل

پس از بی­هوش شدن بیمار، جراح یک شکاف کوچک در داخل سوراخ بینی یا بافت میان بینی ایجاد می­کند. در ادامه جراح می­تواند به دقت پوست بینی را بر داشته و به استخوان و غضروف زیر آن دسترسی پیدا کند. جراح می­تواند بافت اضافی را برداشته یا بافت مورد نیاز را در محل پیوند بزند. معمولاً، دکتر از روش­های احتیاطی و محافظه­کارانه برای حداقل کردن تاثیر ناشی از فعالیت­های خود بر روی بافت اطراف بینی استفاده می­کند و در عین حال تلاش می­کند نتایج مطلوب مورد نظر بیمار را تامین کند. هنگامی که فرآیند تغییر شکل بینی کامل شد، دکتر پوست برداشته شده را دوباره در جای خود بر روی بینی می­خواباند و شکاف را می­بندد.

بسته ­بندی و پکینگ بینی

در روزهای اولیه پس از انجام عمل بینی، مهم است که تغییرات انجام شده بر روی بافت بینی حفظ شود. پس از بسته شدن شکاف ایجاد شده هنگام عمل جراحی، جراح می­تواند از یک اسپلینت برای کمک به حفظ ظاهر جدید بینی استفاده کند. در برخی موارد، دکتر ممکن است از گاز یا پکینگ بینی در داخل سوراخ بینی استفاده کند. این مواد می­توانند به کاهش خون­ریزی و نگه داشتن تیغه در موقعیت صحیح آن کمک کنند. به هر حال استفاده از گاز می­تواند ناراحتی­های خاص را برای بیمار به همراه داشته باشد. به همین دلیل، گاز در روزهای اول پس از انجام عمل از بینی بیمار خارج شده و به این ترتیب سعی می­شود با استفاده از سایر روش­ها نتایج عمل جراحی حفظ شود.

ریکاوری بیمار

جراحی بینی می­تواند به چند هفته زمان برای ریکاوری نیاز داشته باشد و بیماران باید اقدامات خاص برای بازیابی حالت عادی و اطمینان از نتایج زیبایی مناسب مورد نظر خود انجام دهند.

روزهای اول پس از عمل جراحی

در طول ۴۸ ساعت اول پس از انجام عمل، لازم است بیمار به میزان زیاد استراحت کند. بطور خاص، در طول این دوره بیماران باید:

 • به صورتی بخوابند که سر آنها رو به بالا باشد
 • از پوشش بر روی سر خود استفاده نکنند
 • دندان­های خود را بطور منظم مسواک بزنند تا از ایجاد مشکل در لب بالا و بینی جلوگیری کنند
 • صورت خود را تا حد ممکن بی حرکت نگه دارند
 • از کمپرس آب سرد بر روی بینی و ناحیه میانی صورت خود استفاده کنند
 • برای تغذیه خود از غذاهای نرم حاوی مواد مغذی کافی و فیبر استفاده کنند
 • برای حمام گرفتن به جای دوش از وان استفاده کنند تا به این ترتیب بانداژ در محل خود باقی بماند
 • از خارج کردن شدید هوا از بینی خود خودداری کنند
 • با توجه به توصیه پزشک، بانداژ و گاز بینی خود را تعویض کنند

چند هفته اول

معمولاً، بیماران می­توانند در طول دو هفته پس از انجام عمل جراحی به محل کار خود باز گردند. به هر حال، افراد بیمار باید به نظارت بر سطح فعالیت خود و نیز حفاظت از بافت حساس بینی ادامه دهند. در میان این مسائل بیماران باید به موارد زیر توجه کنند:

 • از انجام ورزش­های شدید مگر با تشخیص جراح خود اجتناب کنند
 • میزان مصرف نمک خود را محدود کنند تا به این ترتیب از ایجاد ورم یا التهاب پس از انجام عمل جراحی جلوگیری شود.
 • از کرم ضد آفتاب در زمان خارج شدن از خانه استفاده کنند
 • از عینک طبی یا آفتابی برای حداقل چهار هفته اول پس از عمل جراحی استفاده نکنند (یا در صورت نیاز از عینک­های مخصوص دارای محافظ چارچوب عینک استفاده شود).

برای بیماران مهم است که ملاقات­های منظم پس از انجام عمل جراحی با پزشک معالج خود داشته باشند. معمولاً، اولین ملاقات یک هفته پس از عمل جراحی انجام می­شود. در این زمان، دکتر معمولاً هر گونه ابزار محافظ را از بینی بیمار خارج می­کند. در ادامه بیمار باید از معاینات دوره­ای برای چند ماه بعد استفاده کند تا به این ترتیب از درمان کامل خود اطمینان حاصل کند.

نتیجه­ گیری

عمل جراحی بینی یکی از رایج­ترین موارد جراحی پلاستیک است که هر ساله به تعداد زیاد انجام می­شود. این عمل به جراح امکان می­دهد تغییرات مشخص در ساختار بینی فرد ایجاد کرده و بطور قابل توجه ظاهر بینی را از نظر زیبایی بهبود بخشد. به هر حال، مشابه سایر انواع عمل جراحی، برای افراد مهم است که از همه نتایج احتمالی عمل آگاه باشند و سعی کنند انتظارات واقع­بینانه قبل از انجام عمل جراحی در مورد نتایج حاصل از آن داشته باشند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است